Torek,
28. 10. 2014,
12.16

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

visoke pete

Torek, 28. 10. 2014, 12.16

8 let, 5 mesecev

Moška denarnica lahko povzroči išias, preozki ženski čevlji otečen palec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Da je treba za lepoto v določenih primerih potrpeti, še kako drži. Kar nekaj je namreč modnih trendov, ki do zdravja niso najbolj prizanesljivi in imajo stranske učinke.

Velika torba lahko povzroča bolečine v križu in vratu Težke velike torbe, obešene čez eno ramo, lahko na daljši rok povzročijo bolečine v hrbtenici. Tudi če gre za osnovne in manjše stvari, ki jih nosite s seboj. Telefon, iPad, denarnica, torbica z ličili, steklenica vode in kakšna revija ali knjiga bodo v vašo torbo skupaj prinesli kar lepo težo. Prav takšno, ki je lahko vzrok za bolečine v vratu in križu.

Obesiti vso težo le na eno stran vratu in hrbta je najslabše, prispeva pa tudi k asimetriji hrbtenice.

Kaj je mogoče storiti? Raje, kot da izberete torbo za čez eno ramo, se odločite za kakšno z daljšim ročajem, ki omogoča diagonalno nošnjo. Še najbolje pa bo, če boste v primerih, ko morate s polno torbo premagovati daljše mestne razdalje, izbrali kakšen oblikovalski nahrbtnik.

Otrokov težak nahrbtnik lahko z bolečino napade vrat V nasprotju z odraslimi je nahrbtnik osnoven otrokov prenosnik stvari. A težava, ki se pojavlja, je to, da je za njihovo velikost in fizične zmogljivosti največkrat pretežak. Pozornost je treba zato nameniti tudi temu, saj otrokov šolski nahrbtnik ne sme presegati 15 oz. 20 odstotkov njegove teže. Če otrok omeni bolečine v vratu ali lopaticah, je treba še več pozornosti posvetiti kakovosti in teži nahrbtnika.

Manj je več: velike moške denarnice so lahko krive za išias Veliko moških svoje denarnice, polne bankovcev, kovancev in vseh mogočih plastičnih kartic, dosledno spravlja v zadnji žep hlač. Na teh nato sedijo na poti v službo in domov, največkrat na njih presedijo tudi ves delovnik. A to je ena najhujših stvari, ki jih lahko naredite za svojo hrbtenico.

Bolečine v križu so lahko posledica sedenja na trdi in težki denarnici, ki zvrača medenico iz ravnovesja. Njen spremenjen položaj in asimetrija sta lahko krivec za kronične bolečine v vratu, križu in ramah.

Sedenje na denarnici lahko sčasoma privede tudi do okvare spodnje ledvene hrbtenice, s tem pa morda do ukleščenja ishiadičnega živca, kar povzroči išias, žgoče in boleče noge ter otopelost.

Visoke pete so bolj škodljive, kot si mislimo Vrtoglavo visoke pete imajo svojo ceno. Bolečina, ki jo občutite med hojo v njih, je simptom, da takšna obutev počasi napada tudi vaše telo, predvsem hrbet in vrat.

Visoke pete celotno telo postavijo v nenaraven položaj. V visokih petah stopala drsijo v ozke konice čevljev, ki prste stiskajo, hkrati pa je pri tej obutvi celotna teža razporejena nepravilno. Večina telesne teže je prenesena na prste in sprednji del stopala. Celotno telo tako vleče naprej, kar največkrat kompenziramo s tem, da se nagnemo nazaj. V takšnem položaju pa so na udaru kolena, boki in križ.

Visokim petam se seveda ni treba povsem odpovedati, dobro pa je, če te niso stalno obuvalo, še posebej če v službo hodite peš.

Oprijete kavbojke Oprijete hlače in kavbojke so postale tako za ženske kot moške že skoraj nujni del garderobe, vendar ima lahko oblačenje v tesna oblačila stranske učinke.

Ozke kavbojke lahko povzročijo šepanje, saj povečujejo tveganje za nevrološko težavo, imenovano meralgia paresthetica oziroma sindrom ščemečega stegna. To občutimo kot otopelost, ščemenje in goreč občutek po stegnu. Vzrok je v živcu, ki poteka od medenice po stegnu, ozke kavbojke pa ustavijo prenašanje impulzov po njem. Pri moških lahko preozke hlače povzročijo zgago in kilo. Ozke hlačnice lahko privedejo tudi do kožnih težav, še posebej če so iz sintetičnega materiala, saj koža v njih ne diha.

Posledic na telesu pa ne puščajo le preozke hlače, temveč so krivec za bolečine in druge telesne neprijetnosti lahko tudi preozki čevlji. Oteklina na nožnem palcu je že med njimi. Glivična okužba stopal je prav tako pogosta težava žensk, ki nosijo preozke čevlje, saj v njih stopala ne dihajo, nabira pa se tudi vlaga.

Tangice so lahko krivec za vnetje sečil, saj se bakterije selijo v njihovo smer. Pri moških lahko ozko perilo poškoduje testise, zaradi česar je lahko ogrožena tudi njihova plodnost.

Posledice pušča tudi perilo za oblikovanje postave. Tisto, ki splošči trebuh in privzdigne zadnjico. Nepravilna uporaba prinaša določena tveganja. Neprestan pritisk na spodnji del trebuha lahko kislino potisne v požiralnik, kar povzroča zgago, na dolgi rok vnetje in čire, v ekstremnih primerih pa tudi raka na požiralniku.

Z držanjem trebuha noter lahko hlače za oblikovanje postave omejujejo tudi dihanje, kar lahko povzroči hiperventiliranje, napade panike in stresno inkontinenco.