Maša Belak

Sreda,
22. 11. 2017,
13.22

Osveženo pred

5 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,30

Natisni članek

zima nasveti nasvet bolezen prehlad zimska rekreacija

Sreda, 22. 11. 2017, 13.22

5 let, 5 mesecev

Kako čim prej preboleti prehlad?

Maša Belak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,30
Prehlad, bolezen | Foto Thinkstock

Foto: Thinkstock

Sezona prehladov je tukaj. Hladnejši dnevi s sabo prinašajo smrkave nosove in nadležen kašelj, ki lahko trajajo kar nekaj časa in nam pokvarijo že tako kratke zimske dni. Kljub temu pa se prehlad ne razvije zgolj zaradi mraza, ampak zaradi virusov, ki napadejo naš imunski sistem.

Prehlad se kaže z bolečinami v žrelu, zamašenim nosom, izcedkom iz nosu, kihanjem in občasno kašljanjem, glavobolom, bolečinami v mišicah in splošno utrujenostjo. Je virusna okužba zgornjih dihal in ga povzroča vrsta raznih virusov. Ravno zaradi raznolikosti virusov telo ne more zgraditi obrambe proti vsakemu izmed njih, zato smo pogosto prehlajeni.

Prehlad je virusna okužba zgornjih dihal. | Foto: Prehlad je virusna okužba zgornjih dihal.

Zakaj so prehladi najpogostejši v zimskem času?

Mraz in veter pri prehladu pomagata zato, ker za telo predstavljata stres. Ker je naše telo navajeno na neke stalne temperature, ni pripravljeno na zimske izzive. Če se poleg tega ne prehranjujemo pravilno in se ne gibamo dovolj, je naš imunski sistem močno oslabljen in izpostavljen vdoru virusov. Ti se pozimi hitreje širijo, prav tako pa jih je več v zaprtih prostorih, ki so slabo zračeni in močno ogrevani.

Kako se jim izogniti?

Prehladu se najlažje izognemo tako, da poskrbimo za svoj imunski sistem. Skozi vse leto moramo skrbeti za odpornost, zato se je treba zdravo prehranjevati, biti telesno aktiven, dovolj počivati in se v čim večji meri izogniti stresu. V sezoni prehlada moramo biti še dodatno pozorni na pogosto umivanje rok, izogibanje javnim in zaprtim prostorom, kjer je veliko ljudi, in izogibanje dotikanja nosu in oči. Če nas je prehlad že ujel, pa je ključno, da prepoznamo prve simptome in čim prej začnemo okrevanje.

Če se prehladimo, moramo počivati in piti veliko tekočine. | Foto: Če se prehladimo, moramo počivati in piti veliko tekočine.

Kako jih čim prej preboleti?

Prehladi ponavadi ne zahtevajo zdravniške pozornosti, ampak si lahko pomagamo sami. Veliko počitka in tekočine sta ključna, prav tako pa ne škodijo sirup, pastila za grlo ali kakšen domači zvarek z medom in limono.