Ponedeljek, 10. 6. 2013, 13.04
8 let, 7 mesecev
Na Institutu Jožef Stefan razstava slikarke Barbare Demšar
Kot je ob razstavi zapisala likovna kritičarka Tatjana Pregl Kobe, se umetničine tankočutne podobe dotikajo tako čustvovanja, njenega radostnega odnosa do sveta kot lepote idealnih stanj v naravi.
Za izhodišče in navdih pri nastajanju podob je slikarki Barbari Demšar služila škofjeloška pokrajina. Slikanje idilične pokrajine pa je postavljeno v metaforični svet, kjer je slikarka oblikovala svoj likovni jezik. Žive barve in simboli razkrivajo metaforičnost slikarkinega podoživljanja v lastnem spoznanju. Podobe odsevajo slikarkino notranjo resnico kot posebno stanje absolutnega duha.
Kot je še zapisala Pregl Kobetova, je v primerjavi s preteklim delom Demšarjeva tokrat simbolom, ki so značilni del njenega ustvarjanja, pustila prosto pot. Postali so izrazitejši in pripovedujejo svojo zgodbo. Če je bila na prejšnjih ciklih slik pokrajina, slikana v abstraktni likovni govorici, le slutena, se zdaj pojavljajo bolj razpoznavni simboli – drevesa, ptice, bilke. V slikarski govorici Demšarjeve je pomen barve očiten: na eni strani pomeni navzočnost živih barv kot barv svetlobe, na drugi strani slikani simboli že sami po sebi pripovedujejo svojo zgodbo.