Petek,
25. 10. 2013,
11.35

Osveženo pred

6 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

umetnost

Petek, 25. 10. 2013, 11.35

6 let, 1 mesec

Lestvica najvplivnejših v svetu umetnosti tokrat brez Slovencev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Še lani je revija ArtReview med sto najvplivnejših iz sveta umetnosti uvrstila Slavoja Žižka in Gregorja Podnarja, medtem ko letos naše barve na lestvici niso zastopane.

Lestvica je vsako leto objavljena v novembrski številki revije ArtReview, nanjo pa uvrstijo najvplivnejše osebe iz sveta umetnosti, od umetnikov, filozofov in kuratorjev do zbiralcev in občasno tudi umetniških kritikov. Mesto na lestvici določa kombinacija vpliva na produkcijo umetnosti in finančne moč, oboje pa se meri za preteklih 12 mesecev.

Še lani smo imeli na lestvici kar dva predstavnika, na 65. mestu filozofa Slavoja Žižka, na 100. pa galerista Gregorja Podnarja. Na letošnji lestvici ju ni, na prvo mesto pa se je z enajstega zavihtela Šejka Al Majasa bin Hamad bin Kalifa Al Thani, sestra katarskega emirja in direktorica katarskega urada za muzeje, ki letno nameni okoli milijardo dolarjev oziroma 724 milijonov evrov za umetnost, kar je 30-krat več, kot je lani porabila newyorška MoMA, in 175-krat več kot britanski Tate.

A kot poudarjajo pri ArtReview, vodenje katarskih muzejev in organiziranje pomembnih razstav ni dovolj za prvo mesto na lestvici, saj je lahko razstava še tako dobra, a če je ne bo nihče videl, je njen vpliv omejen. A Šejka Al Majasa je lani na primer financirala tudi retrospektivo Damiena Hirsta v londonskem Tate Modern, vsako leto pa v sodelovanju z izbrano državo partnerico sponzorira kulturno izmenjavo, letos z Veliko Britanijo. Kot so cinično pripomnili v reviji, ima Katar precej težav z zagotavljanjem primernih razmer za delo tujim delavcem, z gradnjo infrastrukture za svetovno prvenstvo v nogometu leta 2022 in avtoritarnim režimom, a sveta umetnosti to seveda ne zanima.

Na drugem mestu je letos galerist David Zwirner, na tretjem pa Iwan Wirth, medtem ko je z drugega na četrto zdrsnil Larry Gagosian. Ai Weiwei, ki je bil predlani prvi, lani pa tretji na lestvici, je tokrat padel na deveto mesto, s 35. pa se je na 11. povzpela Marina Abramović.

Lani prvouvrščena Carolyn Christov-Bakargiev je letos pristala na dvajsetem mestu, na lestvici pa prav tako ni več Pussy Riot.