Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
29. 5. 2010,
10.16

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 29. 5. 2010, 10.16

8 let, 9 mesecev

Dan matere zemlje s fotografsko razstavo Himalaja in skrivnost Mustanga (foto)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V Slovenskem etnografskem muzeju so Dan Sagarmathe 28. maja počastili s prireditvijo in fotografsko razstavo v čast praznovanja nepalsko-slovenskega prijateljstva.

Sagarmatha, nepalsko ime za Mt. Everest, pomeni mati zemlje, in ravno najvišja gora na svetu je bila stičišče prireditve s fotografsko razstavo, posvečeno pionirskemu vzponu na Everest Edmunda Hillaryja in Tenjing Norge Sherpe leta 1953, prvemu vzponu slovenskih alpinistov oziroma alpinistov nekdanje Jugoslavije na najvišji vrh sveta 26 let kasneje ter promociji leta turizma Nepala 2011.

Tridelna fotografska razstava Fotografska razstava v treh sklopih je zrasla iz nepalsko-slovenske naklonjenosti, temelječe na materi zemlji. Prvi del je namenjen spominu na uspešen prvi vzpon mednarodne odprave na Everest leta 1979 pod vodstvom Toneta Škarje, ko so magični vrh osvojili slovenski alpinisti Nejc Zaplotnik, Andrej Štremfelj in Stane Belak – Šrauf, Hrvat Stipe Božić in Ang Pu Sherpa iz Nepala.

Drugi del razstave oživlja spomin na Aleša Kunaverja, pobudnika gradnje slovenske šole za gorske vodnike v Manangu, tridelno celoto pa zaključujejo fotografije Sama Žnidaršiča, ki je v fotografski objektiv ujel skrivnostno divjino doline Mustang in znamenitosti kulturne dediščine Nepala.

Plemenitenje nepalsko-slovenskega prijateljstva Razstavo so na pot plemenitenja nepalsko-slovenskega prijateljstva in obujanja veličastnih spominov pospremili Bojana Rogelj Škafar, direktorica Slovenskega etnografskega muzeja, Suresh Prasad Pradhan, veleposlanik Nepala v Berlinu, Majda Širca, ministrica za kulturo RS, Rudra Prasad Pant, predstavnik Planinske zveze Nepala, in Bojan Rotovnik, predsednik Planinske zveze Slovenije. Z nepalsko pesmijo je dobrodošlico razstavi zabrenkal kitarski virtuoz Ravi Shresta, alpinist Viki Grošelj je zbrano množico ob fotografijah popeljal skozi tri desetletja slovenskih sanj in resničnosti na Everestu, zaključno noto pa je pristavil častni konzul Nepala v Sloveniji Aswin Shrestha, sicer tudi pobudnik praznovanja Dneva Sagarmathe.

Nadaljevanje praznovanja se obeta danes zvečer s projekcijo filma Pot v šolo Ruše – Mustang ustvarjalcev Zorana Bilodjeriča in Sama Žnidaršiča, fotografska razstava pa bo v Slovenskem etnografskem muzeju odstirala skrivnosti Himalaje še do 27. junija 2010.

Ne spreglejte