Neža Mrevlje

Torek,
6. 9. 2016,
4.00

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,68

Natisni članek

Natisni članek

jama Vietnam Son Doong

Torek, 6. 9. 2016, 4.00

7 let, 1 mesec

Za ogled tega naravnega čuda je treba čakati dve leti

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,68

Foto: www.sondoongcave.org

Vietnamska jama Son Doong velja za največjo na svetu, med jamoljubci pa je, glede na to, da je čakalna doba za vstop vanjo dve leti, očitno tudi priljubljena.

Podatki, ki ponazarjajo dimenzije vietnamske jame v nacionalnem parku Phong Nha – Ke Bang, govorijo naslednje. Na najvišji točki v podzemlju Hang Son Doonga bi bilo dovolj prostora za 40-nadstropni nebotičnik, v celoti bi v njej lahko zgradili kar celo mesto, v njenem najširšem delu pa bi lahko skoznjo poletelo širokotrupno letalo. Sicer je jama dolga devet kilometrov, v povprečju pa je široka 200 metrov. V njej najdemo še več manjših prostorov, džunglo in reko.  

Da vas vstop v jamo odpelje v drug svet, je jasno že po fotografijah. | Foto: www.sondoongcave.org Da vas vstop v jamo odpelje v drug svet, je jasno že po fotografijah. Foto: www.sondoongcave.org

Po vstopnico dve leti prej

Ob dimenzijah in doživetju, ki ga obljubljajo za vietnamsko podzemno velikanko, pa je neverjetna tudi čakalna vrsta. Za obisk jame se je treba tako odločiti dve leti prej. To dokazuje, da tudi cena za ogled, ki znaša več kot 5.300 evrov na osebo, za marsikoga ni ovira. Na leto lahko jamo obišče do 500 ljudi. | Foto: www.sondoongcave.org Na leto lahko jamo obišče do 500 ljudi. Foto: www.sondoongcave.org

Obisk jame je za zdaj še omejen, in sicer na 500 ljudi na leto. Ti se lahko za pet dni podajo v jamo in tam prehodijo približno 40 kilometrov. Pred kratkim so vstopnice za ogled v prihodnjem letu razprodali v pičlih 20 urah.

A kot napovedujejo, je mogoče v prihodnje pričakovati, da se bo tudi vietnamska jama znašla na seznamu množičnih turističnih atrakcij. V njej namreč načrtujejo gradnjo žičnice, s katero bo to naravno čudo odprto za obisk tisočih na leto. Ta poteza, ki bi bila za tamkajšnje gospodarstvo dobrodošla, sproža vprašanje, kakšne posledice bi to imelo za okolje.

Turistična atrakcija odkrita po naključju

Vietnamsko jamo je leta 1991 po naključju odkril domačin Ho Khahn, ko se je spotaknil nad odprtino v apnenčasti skali. Za tem je minilo 20 let do prve odprave v jamo, ki so jo za obiskovalce odprli pred tremi leti.

Njeno ime Son Doong meri na goro, reko in jamo, kar naslavlja tudi njen izvor.

V podzemlju je mogoče najti tudi pravo džunglo. | Foto: www.sondoongcave.org V podzemlju je mogoče najti tudi pravo džunglo. Foto: www.sondoongcave.org

Džungla pod zemljo

Nastala je namreč pred od dvema do petimi milijoni let, ko si je v apnenčastem terenu pod goro pot utrla reka.

V njej je tudi 80-metrski stalagmit, ki velja za najvišjega na svetu. Pod zemljo je v velikih sobanah in ob primerni tamkajšnji vlagi zraslo tudi rastlinje, pravzaprav pravi tropski gozd.

Sprehod po podzemni reki.
 | Foto: www.sondoongcave.org Sprehod po podzemni reki. Foto: www.sondoongcave.org

V prostoru, ki v širino meri 200 in višino 175 metrov, se človek počuti izjemno majhnega, vtise razkrivajo nekateri, ki so ta "drugi planet" že obiskali.