Petek, 8. 9. 2017, 16.53
4 leta, 7 mesecev
Najlepši razgledi v Sloveniji (23): Spomenik na Cerju
Kraški vrh s krvavo preteklostjo in razgledom v prihodnost
Impresiven, 21 metrov visok stolp, ki so ga na Cerju postavili v spomin vsem braniteljem slovenske zemlje, je opomin, kako krvavi boji so se bili v teh krajih, pa tudi priljubljena izletniška točka, saj vrh stolpa ponuja izjemen razgled.
Na zahodnem robu kraške planote so se bile nekatere najbolj krvave bitke prve svetovne vojne, pozneje je te kraje tlačil škorenj italijanskega fašizma, spopadi so nedaleč stran potekali tudi v slovenski osamosvojitveni vojni.
Na Cerju, 343 metrov visokem razglednem vrhu, ki spada v občino Miren - Kostanjevica, so zato na pobudo organizacije TIGR postavili in leta 2013 za javnost odprli monumentalen spomenik tistim, ki so se na tem ozemlju borili in padli.
21 metrov visok stolp v pritličju in petih nadstropjih pripoveduje zgodbo slovenskega naroda od prazgodovinske poselitve do prihodnosti - to predstavlja najvišje nadstropje, kjer se lahko razgledate na vse štiri strani neba in tako simbolično zrete v prihodnost.
Pogled proti severu razkrije Sveto goro:
Z vrha stolpa vidite Tržaški zaliv oziroma severni Jadran, Furlanijo in Dolomite v ozadju, Julijske Alpe in Vipavsko dolino ter seveda kraško planoto. Stolp si lahko ogledate in se nanj povzpnete ob koncih tedna, Cerje pa je priljubljena izletniška točka vse dni v letu - tudi če se ne boste povzpeli na stolp, bo razgled izjemen -, če vam bo seveda naklonjeno vreme.
Zanimivosti v bližini
Poti miru na Krasu
V neposredni bližini spomenika so speljane zgodovinske poti, namenjene ohranjanju spomina na dogodke na soški fronti. Velika vojna, kot so ji rekli, se je tukaj globoko zarezala v pokrajino, tukajšnja kraška planota je konec vojne dočakala povsem gola, zaradi česar se še danes razlikuje od drugih delov Krasa. Poti miru vas vodijo po kolovozih, stezah in nekdanjih vojaških cestah, ki jih lahko spoznate peš ali na kolesu.
Jama Pečinka
Gre za kraško jamo, ki so jo kot zavetišče uporabljali tako avstro-ogrski kot italijanski vojaki. Iz naravnega dela jame je skopan rov do vrha Pečina, kjer je bila vojaška opazovalnica.
Muzej prve svetovne vojne na Debeli Griži
Na italijanski strani oziroma v slovenskem zamejstvu si lahko ogledate še en spomenik oziroma opomnik na čas prve svetovne vojne - muzej na prostem oziroma sprehajalno pot, ob kateri odkrivate objekte in spomenike iz časa prve svetovne vojne, ki so jih zgradili med štirimi vrhovi te kraške vzpetine. S ploščadi, ki je izhodišče poti, pa imate tudi čudovit razgled na Gorico in Sočo.
Preberite še:
- Zamejec, ki goste uči jesti (in govoriti) slovensko
- Najboljše gostilne na Krasu, v Vipavski dolini in Brkinih