Četrtek, 10. 3. 2016, 13.57
2 leti, 1 mesec
Kako spodbuditi otrokovo kreativnost?
Če želite, da bodo otroci kreativni, jim ne vsiljujte svojih stališč.
Ni sicer rečeno, da je v sodobnem svetu, ki stremi k uniformiranosti, kreativnost vrednota, ki bi jo absolutno cenili. A nekako se ljudje zavedamo, da brez kreativnosti ni napredka, torej jo je treba spodbujati. Tudi pri otrocih, saj vsi starši ne želijo, da bi bili njihovi otroci konformisti.
Profesor menedžmenta na univerzi v Pennsylvaniji Adam Grant je sestavil navodila, kako vzgojiti kreativnega otroka, ki bo tudi kot odrasel razmišljal s svojo glavo in ne bo slepo sledil diktatu množice. To tematiko je znanstveno preučeval, sklepe pa objavil v knjigi Originals.
Prav tako otroke spodbujajte, naj se sami lotijo reševanja problemov. Grant trdi, da s tem otroke navajamo k lastnemu razmišljanju, medtem ko jim s postavljanjem pravil le vsiljujemo vedno enako – svojo – rešitev. Kar pa ne pomeni, da pravil sploh ne sme biti. "Otroci morajo poznati meje, prav zato, da bi znotraj njih lahko lažje razvili kreativno razmišljanje," je zapisal Grant.
Zanimiva je tudi njegova ugotovitev, ki jo je odkril z raziskavo, ki jo je opravil na skupini otrok. Ugotovil je, da so imeli kreativni otroci doma le eno določeno opravilo, medtem ko so imeli tisti, ki so bili manj kreativni, doma določenih šest ali več opravil, ki so jih morali storiti.
"S tem otroku pokažete, da je to delo rezultat njega samega, njegove kreativnosti, njegove enkratne osebnosti. S tem tudi kot odrasel ne bo izgubil svoje kreativnosti,“ je prepričan Grant.
Raziskovalci so do tega odkritja prišli s preučevanjem posameznikov, ki so pomagali žrtvam holokavsta. Vsem po vrsti je bilo skupno to, da so se starši z njimi kot otroki pogovarjali o posledicah njihovih dejanj. Do podobnega odkritja so prišli tudi v raziskavi med ameriškimi arhitekti: najbolj kreativni so bili tisti, katerih starši so jim postavili določene okvire obnašanja, a so se z njimi o tem tudi pogovarjali.
Na ta način otroci pridobijo pozitivne vrednote. "Ko otroku pomagate, da razmisli o posledicah svojih dejanj do drugih ljudi, bo pozneje svojo enkratnost lažje usmerjal v moralno in kreativno smer in se izogibal kršenju pravil ali pa delovanju, ki bi lahko škodilo drugim," je prepričan profesor Grant.