Petek,
2. 8. 2013,
10.03

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

knjige

Petek, 2. 8. 2013, 10.03

8 let, 7 mesecev

V letu dni prebrala knjigo iz vsake države sveta

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Književnica Ann Morgan se je odločila za zanimiv projekt, da bo v enem letu prebrala knjigo iz vsake države sveta. 196 knjig za 356 dni.

"Do pred kratkim sem mislila, da sem svetovljanska oseba, ampak knjige z moje knjižne police so govorile drugo zgodbo. Prebrala sem nekaj indijskih romanov ter nekaj knjig iz Avstralije in Južne Afrike, nisem pa brala knjig, ki so bile prevedene iz drugega jezika v angleščino. Moje branje je bilo omejeno na angleško govoreče avtorje. Tako sem si leta 2012 postavila izziv, da bom prebrala knjigo iz vsake države (iz vseh 195 članic ZN-a in nekdanje članice Tajvana), ter odkrila, kaj sem v teh letih zamudila," je povedala Ann.

Ker se je zbala, da v knjižnici ne bo našla del iz vseh držav sveta, je za pomoč prosila bralce na blogu A Year of Reading the World.

Neverjetno dober odziv bralcev bloga Odziv je bil neverjeten, v stik je stopila z ljudmi z vsega sveta. Nekateri so ji ponudili konkretne, reprezentativne naslove iz svojih držav, drugi so ji ponudili pomoč pri raziskovanju in prevajanju. Vendar tudi s pomočjo številnih bibliofilov ni bilo preprosto najti naslovov, prevedenih v angleščino.

Največja težava, kot je bilo pričakovati, so bila dela iz manjših državah, recimo države Sao Tome in Principe, kjer so ji na pomoč priskočili prostovoljci iz Evrope in ZDA ter ji prevedli delo tamkajšnje pisateljice Olinde Beja.

Zanimiv je tudi primer države Marshallovi otoki, kjer so književniki zelo redki, zato je lažje priti do osebe, ki pove kakšno tradicionalno zgodbo.Podobno je tudi v afriški državi Niger, kjer zgodbe povedo pripovedovalcu zgodb, ta pa jih nato prenese v glasbo.

Vendar pa je bila Ann na koncu uspešna in prepričana je, da ji je izkušnja spremenila življenje. Poleg tega je stopila v stik s številnimi ljubitelji knjig z vsega sveta in se veliko naučila o državah, iz katerih so bile knjige, ki jih je brala.

In kaj je izbrala iz Slovenije? Namesto Slavoja Žižka, Andreja Blatnika, Andreja Skubica ali Mihe Mazzinije je izbrala knjigo Zlati dež ali Kaj hoče moški Luke Novaka. Zanjo se je odločila predvsem zaradi zanimivega, nenavadnega naslova, pa tudi zaradi vseh stvari, ki jih je Luka počel in jih počne v življenju. Kot je zapisala, je človek na pravem mestu.