Torek,
7. 5. 2013,
11.23

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

recept kokakola zelišča

Torek, 7. 5. 2013, 11.23

8 let, 8 mesecev

Zelišča z okusom po kokakoli niso za domačo kokakolo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Nedavno so v katalogu z vrtno opremo oglaševali, da imajo velik izbor zelišč. Med drugim meto z okusom ananasa, zelišče z okusom kokakole, čokoladno meto, česnovo in olivno zel in zelišče nesmrtnosti.

Za naše kraje, kjer se izbor zelišč konča z baziliko in origanom, nedvomno eksotična ponudba. V mislih je marsikdo že razporejal zelišča po gredicah svojega vrta ali lončkih na balkonu.

Toda po kratkem razmisleku je prišlo srečanje z realnostjo. Za kaj bi človek potreboval zelišče z okusom kokakole? In kaj za vraga to sploh je? Gre za Artemisia arotanum var. Martima, kakor se učeno imenuje po latinsko, po domače pa abrašica. Pelinu podobna rastlina z drobnimi listi, trajnica, ki se uporablja poleti. Je nezahtevna, a tudi bolj malo uporabna. V resnici ima s kokakolo povezave le toliko, da naj bi imeli mladi poganjki rahel okus po kokakoli, zaradi česar naj bi jo imeli radi otroci. Tako je vsaj zapisano v oglasih vrtnarij, ki prodajajo to rastlino. Toda ker je abrašica tudi malce grenka, otroci verjetno ne bi tekali na vrt in jo z veseljem smukali. Zato se tudi bolj kot v kulinariki uporablja v zdravilstvu, predvsem kot diuretik. Če pa bi jo že hoteli imeti za začimbo, jo lahko na primer vmešate v skutne namaze, uporabljajo jo tudi kot začimbo k pečenemu mesu. Nikakor pa ne za kaj takega, kot je kozarec priljubljene gazirane pijače. Poimenovanje zelišče z okusom kokakole je le reklamni trik, tako kot na Nizozemskem luštrek prodajajo kot začimbo Maggi. Saj veste – male črne stekleničke skrivnostnega dodatka Maggi za goveje juhe, ki je bil še ne dolgo tega tudi na mizah naših gostiln in nedeljskih kosil. Pa vsi vemo, da je okus goveje juhe zelo drugačen, če vanjo damo luštrek ali dodatek Maggi.

Kakorkoli – za domačo kokakolo boste morali poskrbeti drugače. Morda boste naredili sirup, ki seveda ne bo identičen originalu, bo pa dovolj drugačen od malinovca ali bezgovega sirupa, da ga bodo marali tudi otroci.

Domača kokakola 1 l vode sok ene limone sok 2 pomaranč 3 palčke cimeta 2 žlici posušenih pomarančnih lupin 2 žlici koriandrovih semen četrt žličke mletega muškatnega oreščka žlica arabske gume kilogram sladkorja skodelica rjavega sladkorja pol žlice vaniljevega ekstrakta

V posodo vlijte vodo, dodajte sladkor, cimet, pomarančne lupine, koriander, muškatni orešček, arabsko gumo in med mešanjem zavrite. Arabska guma je smola, ki se uporablja za izdelavo sirupov in želebombonov. V prahu jo lahko kupite v trgovinah z zdravo prehrano. Kuhajte, dokler se arabska guma in sladkor ne razpustita. Ohladite in vmešajte limonin in pomarančni sok, vaniljev ekstrakt in rjav sladkor. Pustite, da se ohladi.

Sirup imate lahko v hladilniku dva tedna. Za pripravo pijače zmešajte pol kozarca sirupa in kozarec in pol gazirane vode. Pijača se lahko pripravi tudi s sifonom, tako da so mehurčki bolj drobni. Postrezite ohlajeno z ledom.