Četrtek,
7. 1. 2016,
11.09

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Emirates Dubaj

Četrtek, 7. 1. 2016, 11.09

7 let, 1 mesec

Tovarna, kjer pripravijo 180 tisoč letalskih obrokov na dan

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
3.300 ton moke, 1.200 ton paradižnika in 260 tisoč litrov smetane za stepanje: to je le delček živil, ki jih vsako leto predela ena največjih proizvodenj letalske hrane na svetu.

Letalska hrana letos praznuje 97. rojstni dan. Prvič so namreč obrok na letalu postregli leta 1919, in sicer na letalu družbe Handley Page, ki je letelo iz Londona v Pariz. Potnikom so takrat postregli sendviče in sadje, poroča CNN. Od tistih pionirskih časov do danes se je letalski promet nepredstavljivo okrepil, podobno rast pa je doživela tudi priprava letalskih obrokov.

Ena največjih proizvodenj letalske hrane na svetu je Emirates Flight Catering, tovarna letalske družbe Emirates v Dubaju, kjer vsak dan pripravijo do 180 tisoč obrokov, letno pa se številka ustavi pri okoli 55 milijonih. To predstavlja kakšnih 65 odstotkov hrane, ki jo postrežejo na letalih te družbe, preostali odstotek pripravljajo v nekoliko manjših proizvodnjah po vsem svetu.

Sedem tisoč različnih jedi na leto Joost Heymeijer, podpredsednik podjetja Emirates Flight Catering, je za CNN pojasnil, da mnogi miti in predsodki o letalski hrani preprosto ne držijo. Vsaj pri njih ne. Na primer tisti o enoličnosti letalske hrane: "Svoje menije spreminjamo mesečno, na leto imamo tako kar sedem tisoč različnih jedi. V prvem razredu na primer letno ponudimo kar 254 različnih juh," je povedal.

Kuhinja, kjer količine merijo v tonah Količine hrane, ki prihajajo iz njihove proizvodnje, so ogromne. V kuhinji delajo 24 ur na dan, skupna številka osebja pa presega 10 tisoč ljudi. Med njimi so kuharji 52 različnih narodnosti, specializirani za vse možne svetovne kuhinje.

Letno spečejo 58 milijonov kosov krušnega peciva in 15 milijonov rogljičkov, predelajo 13 milijonov jajc, 4.300 ton piščančjega mesa, 1.000 ton jagnjetine in 3,6 tone jastogov. Jedi, ki jih pripravljajo, hitro zamrznejo, nato pa jih na letalih v največ 72 urah odmrznejo in pogrejejo – kuhanje na gorilnikih na komercialnih poletih pač ni dovoljeno.

Kulinarično ponudbo na letalih dopolnjuje tudi impresivna vinska ponudba. Decembra 2014 so pri družbi Emirates objavili, da so v desetih letih pred tem nabavili za skoraj pol milijarde evrov vrhunskih vin in jih shranili v vinski kleti, ki jo imajo v Burgundiji.

Potniki, ki so vajeni vrhunske postrežbe "Potniki, ki si privoščijo polet v poslovnem in prvem razredu, so ljudje, ki so vajeni jesti v restavracijah z dvema ali tremi Michelinovimi zvezdicami," je vinsko investicijo pojasnil Heymeijer. "Ker vina kupujemo v velikih količinah, si lahko za te potnike privoščimo nakup res vrhunskih imen." Dnevno je na letalih družbe Emirates 60 različnih vin, ponudbo pa prilagajajo tudi destinacijam, kamor letijo. "Na Portugalsko na primer letimo s portugalskimi, v Južno Afriko z južnoafriškimi vini."

Ob pripravi hrane v dubajskem obratu poskrbijo tudi za odpadke, umazano posodo, kozarce in pribor – vsak dan sortirajo in očistijo kar tri milijone kosov, letno pa z letal pripeljejo 1.700 ton odpadkov, kot so pločevinke, papirnata in kartonska embalaža, steklenice in plastika.