Ponedeljek, 25. 3. 2024, 6.55
1 mesec, 1 teden
Sladki recepti: rožičevke
Recept za velikonočne potičke, kakršnih se spomnimo iz otroštva #video
Orehova potica velja za kraljico velikonočne mize. Čeprav ima vsaka gospodinja morda svoj najljubši recept, je včasih vredno poskusiti nekaj novega. Prazniki so idealna priložnost za to, saj nam omogočajo, da si vzamemo čas za peko sladkih dobrot. Letos k peki povabite svoje otroke ali vnuke in izkoristite to priložnost za učenje, zabavo in ustvarjanje dragocenih spominov. Ne moremo zagotoviti, da vaša kuhinja na koncu ne bo prekrita s sladkorjem, a se boste ob tem zagotovo zabavali.
Video: Jan Lukanović in Luka Petrič, montaža: Luka Petrič
Rožič – okusni spomin na preteklost
Med okuse otroštva zagotovo spadajo rožičeve potičke. V rokah šolarjev so te pričarale pristno sladkost in bogastvo okusov. Danes se rožič spet vrača v ospredje, a tokrat kot kulinarična mojstrovina, ki obuja spomine na brezskrbne dni. Ne glede na to, ali ga uporabljamo kot nadomestek za čokolado ali kot sestavino v prazničnih sladicah, rožič lahko navduši s svojim prazničnim značajem, ki nas popelje nazaj v čas brezskrbnih užitkov.
Zakaj ne bi letos svojim prazničnim receptom dodali posebnega pridiha in okusa? S svojo unikatno aromo in preprosto uporabo lahko rožič postane nepogrešljiva sestavina v vaši kuhinji.
Kako pripraviti okusne rožičeve potičke?
Ta preprost recept je odlična priložnost, da vključite najmlajše kuharske mojstre v ustvarjanje sladkih velikonočnih dobrot. Pripravljeni?
Za testo potrebujete:
500 g moke
1 žlica sladkorja
1 vaniljev sladkor z delčki vanilje
ščepec soli
1 beljak
1/2 kocke svežega kvasa ali 1 vrečka suhega kvasa
3 dl toplega mleka
1 dl olja
Sestavine za nadev:
300 g rožičeve moke
3–4 dl sladke smetane (odvisno od moke)
1 lonček kisle smetane
4 žlice sladkorja
1 žlička cimeta
2 žlički ruma
Sestavine za premaz:
1 rumenjak
3 žlice sladke smetane
Sestavina, ki bo sladkim mojstrovinam dodala pravi pečat
Sladke velikonočne mojstrovine so vedno prekrite z debelim slojem sladke pregrehe – mehkega sladkorja v prahu, ki bo že ob prvem ugrizu v potico prebudil vaše brbončice in pričaral pravo sladko zabavo. Da bodo vaše sladice dobile tisto pravo sladko piko na i, jim privoščite sladkor v prahu Agragold, ki bo vsa vaša velikonočna kulinarična doživetja povzdignil na popolnoma novo raven.
Postopek priprave in peke:
Najprej pripravimo nadev. Sladko smetano segrejemo do vrenja. Odstavimo z ognja in dodamo rožičevo moko, cimet, rum in sladkor. Z žlico nadev dobro premešamo, čisto na koncu pa mu dodamo še kislo smetano, da bo nadev lepo sočen. Ker otroci v receptu niso uporabili ruma, so v nadev dodali kakšno žlico kisle smetane več. Pustimo počivati, da se sestavine lepo povežejo.
V posodo presejemo moko, naredimo v njej jamico, ki jo zalijemo s toplim mlekom, vanj nadrobimo kvas, dodamo žlico sladkorja in pustimo približno 8 minut, da se naredi kvasec.
Ko se kvasec speni, ob robu dodamo preostale sestavine in umesimo mehko testo. Olje vmešamo malo kasneje, v nasprotnem primeru tvegamo, da bi maščoba preprečila dihanje kvasovk in s tem dobro vzhajanje testa. Ni treba, da testo vzhaja, ga pa malo dlje gnetemo, da se vse sestavine lepo povežejo in se gluten oz. beljakovinske vezi v moki aktivirajo in bo testo lepo elastično. Če pri gnetenju uporabljate kuhinjskega robota, najprej mešajte pri nizki hitrosti, kar omogoča nastanek želene strukture testa.
Nato testo na pomokani površini na tanko razvaljamo v plahto, široko približno 25–30 centimetrov in dolgo en meter.
Testo premažemo z rožičevim nadevom. Če nadev ni mazav, mu po potrebi dodamo še malo smetane. Vse rožičeve moke namreč niso enako "suhe" in nekatere potrebujejo več, druge manj smetane. Največje vprašanje tu pa je: kdo lahko poliže žlico?
Testo zvijemo po dolžini in ga nato razrežemo na 8–10 centimetrov široke pogačice. Potem pripravimo premaz, rumenjaku dodamo smetano, ga z vilicami stepemo in z njim premažemo potičke.
Rožičevke nato pustimo vzhajati vsaj 15 minut. Ta čas pečico ogrejemo na 200 stopinj Celzija. Preden jih postavimo vanjo, jih preluknjamo, da med peko nadev ne odstopi od testa. Pečemo jih približno 30 minut oz. dokler ne dobijo lepe, rjavo-zlate barve. Po približno 10 minutah peke, če opazimo, da hitro rjavijo, jim znižamo temperaturo na 180.
Pečene rožičevke pokrijemo s krpo, da se počasi ohladijo in postanejo mehke. Preden jih postrežemo, jih posipamo s sladkorjem v prahu.
Medtem ko tradicionalna orehova potica že dolgo zaseda prestol na velikonočnih mizah, je čas, da letos odkrijemo še eno kulinarično skrivnost – rožič. Ta podolgovati strok prinaša izjemno aromo v vašo kuhinjo in lahko dopolni okuse tradicionalnih sladic na izjemen način. Preizkusite sami!
Za najboljše sladice je treba izbrati najljubši sladkor.
Sladkor je v preteklosti nosil ime belo zlato, zdaj se imenuje AGRAGOLD.
AGRAGOLD ponuja različne vrste sladkorja, s katerimi je ustvarjanje v kuhinji pravi užitek. Vsi pomembni trenutki v našem življenju so tako ali drugače povezani s sladkorjem.
Družinska rojstnodnevna praznovanja, tradicionalni prazniki, obletnice in druga slavja ter povsem vsakdanji trenutki, ko si privoščimo skodelico kave s kocko sladkorja – vsi ti spomini imajo eno skupno točko, in to je sladkor v najrazličnejših oblikah.
- Beli sladkor AGRAGOLD ima zelo nežno granulacijo in se zato pri pripravi najrazličnejših sladic hitro stopi ter zagotovi popoln uspeh.
- Sladkor v prahu AGRAGOLD bo zaradi svoje mehke strukture pričaral še slajše trenutke. Drobno mleti kristali sladkorja se enostavno topijo ter odlično mešajo s testom, kremami, glazuro in preostalimi sestavinami pri pripravi različnih sladic.