Torek,
4. 6. 2013,
14.59

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

recept

Torek, 4. 6. 2013, 14.59

8 let, 7 mesecev

Rabarbara, zelenjava, ki jo jemo kot sadje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Verjetno v Sloveniji ni vrta, kjer v kotu ne bi rasla rabarbara. Nezahtevna rastlina, ki je pogosto niti ne opazimo več.

Pač raste sama od sebe, se bohoti s svojimi širokimi listi na trdih steblih, dokler ne požene cveta in se spomnimo, da smo spet pozabili nanjo in nismo spekli rabarbarine pite z malinami. Kajti priporoča se, da se rabarbaro uživa le do sredine junija in pozneje spet septembra, vmes lahko vsebuje preveč oksalatov, topnih soli oksalne kisline, ki lahko povzročajo težave v presnovi. Zato naj bi jo jedli največ dvakrat na teden.

Pa je še to ne. Do rabarbare imamo čuden odnos: čeprav je v resnici zelenjava, jo obravnavamo kot sadje. V naši kuhinji je rezervirana za sladice. Za kompot, pite, marmelado, mogoče v izjemnih primerih za rabarbarino vino. Tako pač veli tradicija, še od naših babic dalje. Ker je kisla, je otroci ne grizljajo, tako da jo le redko jemo surovo.

Toda zakaj je ne bi letos uporabili tudi kot zelenjavo? Jo narezali in dodali solati? Jo skuhali v omaki in jo polili po piščancu ali ribi? Jo tako kot kislice skuhali v juhi? In najbolj drzni – jo vložili kot kumarice in ponudili ob pivu v času bližajočega se košarkarskega prvenstva? Ja, res, zakaj ne. V nasprotnem primeru bo tudi letos na vrtu ušla v cvet, ker bomo nanjo pozabili.

Vložena rabarbara pol kilograma rabarbare 2 skodelici alkoholnega kisa skodelica sladkorja žlica in pol soli pol žlice gorčičnih semen 10 nageljnovih žbic 10 poprovih zrn košček svežega ingverja 1 limona

Kis, sladkor, sol, gorčična semena, nageljnove žbice in poprova zrna ob mešanju skuhajte v kozici, da se sladkor raztopi. Dodajte na majhne koščke nasekljan ingver in lupino ene limone. Rabarbaro dobro operite. Če so stebla večja, jo olupite. Narežete jo lahko bodisi na dva centimetra velike koščke, če pa želite, lahko pustite stebla daljša, pač toliko, kot so visoki kozarci za vlaganje. Kis ohladite na sobno temperaturo. V čiste kozarce naložite rabarbaro in jo prelijte s kisom. Zaprite in pustite v hladilniku dva dni. Potem jo lahko postrežete kot prigrizek, jo dodate k solatam ali na sendviče. Tako pripravljena rabarbara bo v hladilniku zdržala mesec dni.