tekmovanje Mendoza Gašper Čarman vino sommelier

Sreda, 20. 4. 2016, 8.53

Najboljši sommelier na svetu je Šved

Jon Arvid Rosengren | Foto Twitter

V Mendozi v Argentini so se preteklih nekaj dni najboljši sommelierji na svetu merili v svojih znanjih. Naslov najboljšega je v finalu pripadel Švedu.

Tudi sommelierji imajo svoje svetovno prvenstvo - letos je prvič gostovalo v Južni Ameriki, natančneje v argentinski Mendozi, glavnem mestu istoimenske regije, ki slovi po vrhunskih vinih.

Tam se je od sobote pa do torka za naziv najboljšega na svetu merilo 61 sommelierjev iz 58 držav, med njimi tudi iz Slovenije. Zastopal nas je Gašper Čarman, ki je decembra lani zmagal na državnem prvenstvu, izkušnje na svetovnih tekmovanjih pa je nabiral že leta 2013, ko je Slovenijo predstavljal na svetovnem prvenstvu v Tokiu.

Gašper Čarman z letošnjim zmagovalcem:

Švedska prevlada nad Francijo

Sommelierji so se pomerili v več kategorijah, teoretičnem pisnem testu, strežbi in pokušnji vina. V polfinale se je uvrstilo 15 najboljših (brez slovenskega predstavnika), v torkovem finalu pa je pred 500-glavim občinstvom naziv najboljšega na svetu odnesel 31-letni Šved Jon Arvid Rosengren. V finalu, v katerem so preverjali tako veščine strežbe in pokušnje vina kot natančno poznavanje pridelave, geografije in vinskih sort.

Rosengren, ki sicer dela v restavraciji Charlie Bird v New Yorku, je v finalu premagal Francoza Davida Birauda in prav tako v Franciji rojeno Julie Dupouy, ki pa je nastopala za Irsko.

Prvo svetovno prvenstvo sommelierjev so priredili leta 1969, letošnje pa je bilo 15. po vrsti. Prirejajo ga na približno tri leta, na prejšnjemu, leta 2013 v Tokiu, pa je slavil Švicar Paolo Basso, ki se je lani poleti mudil na obisku v Sloveniji.