Torek, 1. 7. 2014, 11.37
6 let, 2 meseca
Čips – nogometni prigrizek, ki je nastal iz maščevanja
Za razliko od mnogo priljubljenih jedi se izum krompirjevega čipsa ni zgodil po naključju ali celo nesreči. Bilo je povsem namerno. A kuhar, ki se ga je domislil, z njim ni želel ugajati.
Tenko narezane, pečene ali ocvrte ter soljene rezine krompirja človeštvo grizlja že več kot 160 let, so redni spremljevalec ob pijači, gledanju filmov in nogometnih tekem ali pa preprosto hitra malica, ko nam zakruli v želodcu.
Njegov nastanek je posredno zakrivil Thomas Jefferson, oče ameriške deklaracije neodvisnosti in tretji predsednik Združenih držav Amerike. Preden je postal prvi mož ZDA, je Jefferson kot diplomat bival v Parizu, kjer se je kot ljubitelj dobre hrane zaljubil v še en danes dobro poznan prigrizek, francoski ocvrt krompirček. Ko se je vrnil v ZDA, je recept prinesel s sabo, iz njegove jedilnice pa se je moda ocvrtega krompirčka hitro širila po državi.
Trmasti kuhar, ki se je znašal nad izbirčnimi gosti
Čips – pretanek, preveč ocvrt in preslan pomfrit
Izum, ki se je kot blisk razširil po ZDA
Crum je pozneje odprl lastno restavracijo, v kateri je vsakemu omizju postregel tudi svoj izum. Čipsa pa ni patentiral, zato so z njim kmalu začeli bogateti mnogi. Do konca 19. stoletja ga je bilo že mogoče kupovati v trgovinah, kjer so ga iz velikih lesenih zabojev strankam polnili v papirnate vrečke. Za prelomnico v proizvodnji pa je bila zaslužna podjetnica Laura Scudder, ki je izumila vrečke iz povoskanega papirja, v katerih so trgovine prodajale že vnaprej pakiran čips, to pa je pomenilo začetek množične proizvodnje priljubljenega prigrizka.