Sreda, 10. 2. 2016, 10.18
4 leta, 11 mesecev
Laibach je v Bruslju doletela "zanimiva cenzura"
Laibach so s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija v torek nastopili v Bruslju, kjer pa ni šlo brez "zanimive cenzure" - Evropska komisija ni želela, da bi bil koncert povezan z zeleno prestolnico.
Koncert v Bruslju je nadaljevanje evropske turneje z naslovom Sound of Music, po filmu Moje pesmi, moje sanje, ki obravnava begunsko problematiko in trenutno stanje duha v Evropi, je pojasnil član Laibach Ivan Novak.
O tem, kaj želi Laibach povedati Bruslju, Novak pravi, da "veliko - vsaj toliko kot severnokorejski prestolnici, ali pa še več".
Laibach ni smel biti uvrščen v kontekst zelene prestolnice
"Ampak po protestu Evropske komisije, direktorata za okolje, kjer podeljujejo to nagrado, Laibach ni smel biti uvrščen v ta kontekst," je nadaljeval.
Moje pesmi, moje sanje se ukvarja z begunsko tematiko
O tem, kakšno je njihovo sporočilo glede begunske problematike, pa Novak pravi, da se film Moje pesmi, moje sanje ukvarja z begunsko problematiko - pobegom družine von Trapp iz okupirane Avstrije.
To je sporočilo, ki se lahko nanaša na begunsko problematiko, ki se dogaja po Evropi. Gre namreč za ljudi, ki bežijo z okupiranih ozemelj in od propadlih ekonomij, to je prelomna točka tudi za EU, ki se ji ta trenutek dogaja kar nekaj usodnega, je pojasnil.
Na koncertu tudi Violeta Bulc in Janez Potočnik
Odigrali so 14 komadov, od tega osem s simfoničnim orkestrom. Začeli so z Olav Trygvason Poem, končali z Life is Life.
Med okoli 1200 obiskovalci in obiskovalkami so bili pretežno Slovenci in Slovenke, koncerta sta se na primer udeležila tudi evropska komisarka za promet Violeta Bulc in nekdanji evropski komisar za okolje Janez Potočnik.
Laibach je prvič nastopil v Bruslju leta 1983, v okviru njihove znamenite turneje po okupirani Evropi, od takrat pa še približno desetkrat.