Ponedeljek, 28. 7. 2014, 10.15
6 let, 8 mesecev
Rman po ljudskem zdravilstvu prežene migreno
Rman je trajnica, ki med junijem in oktobrom naše travnike obarva v belo. Ljudsko zdravilstvo rmanu pripisuje številne zdravilne lastnosti, zato si ga podrobneje oglejmo.
Navadni rman je trajnica iz družine nebinovk, ki raste na sončnih, delno senčnih predelih s suhimi tlemi. Rastlina z zelenimi listi in belimi (lahko pa tudi rožnatimi) cvetovi zraste tudi do pol metra visoko.
Pri nas rman običajno cveti belo, s svojimi cvetovi pa nas nase opozarja vse od junija do oktobra. V tem obdobju lahko mlade rmanove cvetove tudi nabiramo za domačo rabo. Že prej, spomladi, nabiramo rmanove zelene liste.
Parna kopel: pest posušenega rmana stresemo v nizko, a široko posodo in prelijemo z vročo vodo. Nad paro se nagnemo z obrazom in se pokrijemo z brisačo. Nežno vdihujemo paro.
Obkladki: skuhamo bolj skoncentriran rmanov čaj. Vanj namočimo bombažno krpico in si jo položimo na obraz ali oteklino, blažjo opeklino ali rano.
Mazilo: rman skupaj s trpotcem skuhamo s svinjsko mastjo, nato pa poberemo rastlinje in mast ohladimo. Shranimo jo v lončke. Mazilo deluje antiseptično in pomaga pri celjenju površinskih ran.
Z rmanovim čajem lahko izvajamo zdravilno kuro – trikrat dnevno največ šest tednov pijemo dve ali tri skodelice čaja, nato kuro prekinemo za mesec dni. Rmanov čaj čisti ledvice, menda pa pomaga tudi pri težavah z mehurjem. Z rmanom lahko izvajamo tudi parno kopel, saj čisti dihala. Znižuje krvni tlak, pomirja, pomaga pa tudi pri nespečnosti.
Z rmanovim čajem lahko blažimo vročico, saj spodbuja potenje in niža telesno temperaturo. Z njim lahko ublažimo tudi migrenske napade.
Rman operemo in drobno nasekljamo. Mleko, jajci in moko zmešamo v gladko testo, dodamo rman in ga vmešamo v maso. Začinimo s soljo, po želji tudi z majaronom. Spečemo kot palačinko.