Četrtek, 11. 4. 2013, 9.32
9 mesecev, 1 teden
Pomen kompostnika na našem vrtu in kako pravilno kompostirati
Stranski produkti obdelave vrta, kot so pokošena trava, odvečne veje in listje, ter organski kuhinjski odpadki so zelo koristni odpadek, saj v preteku določenega časa tvorijo odlično organsko gnojilo.
Domač kompost je izvrstno naravno organsko gnojilo, polnovreden humus, ki nastane s pomočjo mikroorganizmov, bakterij, gliv in deževnikov ter je dobrodošel na vsakem vrtu. Razkroj organskih snovi na kompost¬nem kupu ni gnitje, temveč ga zaradi skupinskega dela zgoraj omenjenih živalic imenujemo trohnenje. Na pravilno "negovanem" kompostniku zato naj ne bi bilo nobenega neprijetnega vonja ali muh.
Da bi bila zemlja iz komposta čim bolj kakovostna, pa moramo prej vedeti nekaj osnovnih pravil kompostiranja.
Za kompostiranje pa niso primerni odpadki, ki se v okolju ne razgradijo in ki poslabšajo kakovost komposta oziroma vsebujejo nevarne snovi. To so plastika, steklo, kovine, keramika, maščobe, ostanki tekstila, vsebina vrečk za sesalce, zdravila, žagovina obdelanega lesa … Neprimerni pa so tudi nekateri biološki odpadki, kot so pomarančne in limonine lupine, meso, kosti, ribe in mlečni izdelki. Ti odpadki bodo namreč privabili nezaželene obiskovalce – miši, podgane in mrčes.
Če bo namesto procesa trohnenja snovi prišlo do procesa gnitja (premalo zračenja in preveč vode), bo neprijeten vonj veliko izrazitejši od tistega, ki bi pršel iz kompostnika, na katerega bi odlagali le vrtne odpadki in del kuhinjskih.
Svež kompost za hitrejšo razgradnjo obogatimo z zemljo iz starejšega komposta, saj je ta bogata z mikroorganizmi. Za še boljšo razgradnjo pa dodamo sodobna organska gnojila, ki so bogata z mikroorganizmi. Da bi izboljšali prezračenost in zastajanje vode, na kompost dodamo še narezane veje ali slamo.
Predvsem v poletnih dneh, ko se kompost rad izsuši, ga moramo občasno zaliti. Vlažnost je primerna, ko ob stisku komposta ne priteče voda, ampak ostane kot stisnjena zemlja. Kompostni kup je priporočljivo tudi mesečno obračati, saj ga na ta način dodatno prezračimo.
V primeru kompostiranja kuhinjskih odpadkov je priporočljivo, da ima kompostnik tudi pokrov, ki preprečuje dostop živalim do kompostnega kupa, hkrati pa ob nalivih dežja prepreči, da bi se ta preveč napil z vodo.
Stranice kompostnika morajo biti razporejene tako, da so med njimi odprtine, skozi katere kroži zrak, saj lahko ob pomanjkanju kisika odpadki začnejo gniti in ne trohneti. Poleg tega pa zrak in vlaga omogočata, da kompostni kup ne smrdi.