Četrtek, 18. 12. 2014, 9.23
9 let
Pahor: Če bodo ljudje zaradi koledarja raje pogledali, kdaj in kje so, potem me to ne moti

"Tako kot moja volilna kampanja je tudi koledar malo nenavadna, drzna zamisel in zdi se, da je, vsaj po odzivu javnosti, posrečena," je o koledarju Politika na odprtju razstave Multitaskerji povedal predsednik države Borut Pahor. Serija dvanajstih fotografij, ki jih je Borut Krajnc posnel med volilno kampanjo, se je v Mali galeriji Cankarjevega doma iz terenske fotografije prelevila v umetniško delo.
"Takoj, ko eno fotografijo začneš postavljati v galerijski kontekst, začneš o njej razmišljati na drugačen način. In to se je zagotovo zgodilo s to serijo," je o fotografijah povedala kuratorka razstave dr. Petja Grafenauer. Naknadno so iz serije s pomočjo projekta Made in China naredili še koledar, ki pa zaradi velikega zanimanja komajda dohaja povpraševanje. Trenutno je že v tretjem ponatisu.
Marsikatera uniforma je med kampanjo privabila večjo pozornost medijev, vendar, kot je poudaril Pahor, se dela ni lotil zaradi kamer. "Vedno, ko sem prišel v novo delovno okolje, so prve ure dela preizkušali, ali sem prišel zares zaradi njih ali sem prišel zaradi fotografov. Fotografi so že obupali in odšli, jaz pa sem ostal z njimi in delal – takrat so se ljudje v celoti odprli." O kampanji predsednik še danes dobiva vprašanja in prošnje za nasvet z vsega sveta, za koledar pa upa, da bo popestril kakšno družinsko steno: "Če bodo ljudje zaradi tega z veseljem pogledali, kdaj in kje so, potem mene to nič ne moti, jaz sem javna oseba," je dodal Pahor.
"Iz opusa je razvidno, da poklicno delo revijskega fotografa precej vpliva na umetniško produkcijo, in sicer na ravni zamisli, ideje, koncepta. Tako na primer Uroš Abram uporabi vse fotografije, ki jih je v obdobju treh mesecev posnel za Mladino, in z njimi prelepi svoj kuhinjski prostor, potem pa to znova fotografira z različnimi tehnikami in kaže preobilje podob. Na drugi strani je zelo znana Peterlinova serija Flower power, kjer je fotografiral cvetlične aranžmaje na državniških in gospodarskih srečanjih, ki so sicer ob strani. Fotografsko delo za revijo jim omogoča vstop na področja, ki so nekaterim drugim umetnikom morda zaprta ali je dostop do njih težji."