Sobota,
27. 11. 2021,
9.46

Osveženo pred

2 leti, 11 mesecev

Oglasno sporočilo

Natisni članek

Natisni članek

Kimbino Green razvlažilnik vlaga dom PR članek

Sobota, 27. 11. 2021, 9.46

2 leti, 11 mesecev

Kako se na enostaven način znebiti odvečne vlage v prostoru?

Oglasno sporočilo

Imate pri vas doma težave s plesnijo in odvečno vlago? Niste edini. Gre za eni od najpogostejših težav v zimskem času. Vzrokov zanju je kar nekaj, najbolj pogost pa je običajno ta, da v tem času oken ne odpiramo dovolj pogosto.

Vlaga_5 | Foto:

Povečana vsebnost vlage v prostoru v prvi vrsti škoduje zdravju. Njena idealna raven je med 40 in 60 odstotki. Če so vrednosti konstantno previsoke, lahko to vodi v razvoj zdravju zelo škodljive plesni. Ta se običajno kaže kot črn ali siv madež na steni. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je težave s plesnijo razdelila v štiri kategorije: težave z vnetjem sluznice, nevrotoksične težave (glavoboli, razdražljivost, utrujenost), težave s kožo, astma in astmi podobni simptomi, prebavne motnje.

Vlaga_4 | Foto:

Da pa se plesen ne bi razvila, je visoke vrednosti vlage mogoče znižati na različne načine, najpogostejši med njimi je zagotovo zračenje. Če uporabljate naravno zračenje, je zelo pomembno, da je, sploh v zimskih mesecih, kratkotrajno in intenzivno. Zračenje "na kip" nikakor ni priporočljivo, saj se izmenja zelo malo zraka, obenem pa se zvišuje strošek ogrevanja. Torej, če želimo pozimi v čim krajšem času maksimalno prezračiti prostore, je priporočljivo, da na stežaj odpremo vsa okna in vrata, tako da bo nastal prepih. To naj traja nekje do pet minut, odvisno od moči prepiha. Prepih je priporočljivo ponoviti od 3- do 4-krat na dan. Res je, da bo ob tem skozi vrata in okna ušlo nekaj toplote, a vendar je svež zrak za dobro počutje in zdravje nujno potreben.

Vlaga_6 | Foto:

Pogosto je razlog za previsoko vlago tudi sušenje perila v notranjosti doma – na stojalu za perilo ali na radiatorju. Dokazano je, da takšno početje dviguje nivo vlage. Škotski raziskovalci so namreč ugotovili, da kar 30 odstotkov odvečne vlage v prostoru nastane zaradi tega. Visok nivo vlage lahko preprečimo tudi tako, da med prhanjem zapremo vrata v kopalnici, pri kuhanju pa naj bo vedno vključena kuhinjska napa ali pa okno odprto "na kip".

To je le nekaj preprostih in brezplačnih nasvetov, ki jih lahko uporabi prav vsak. V primeru, da zgoraj naštete aktivnosti še vedno ne pomagajo, pa je treba razmisliti o drugih možnostih. 

Razvlaževalec zraka

Kakovost zraka je za prijetno bivanje v našem domu izredno pomembna. Slab zrak z nizko vsebnostjo kisika ter visoko vsebnostjo vlage lahko na naše počutje in storilnost vpliva negativno, prav tako pripomore k akutnim obolenjem dihal. Najenostavnejši in najcenejši način, ki bo odpravil te težave, je razvlaževalec zraka, ki ga najdete tudi v novem Eurospinovem katalogu.

Razvlaževalec zraka deluje tako, da nase veže vodo. Zrak pri višjih temperaturah sprejme več vlage kot pri nižjih in razvlaževalec zraka to dobro izkorišča, saj zrak hladi. Ohlajeni zrak tako ne zmore zadrževati vlage in jo s pomočjo procesa kondenzacije zapusti v obliki vodnih kapljic. Te kapljice se nato zbirajo v napravi, in ko je posoda polna, jo je treba odstraniti in izprazniti. Razvlaženi zrak pa se na drugi strani naprave preprosto vrne v prostor.

Kako izbrati primerni razvlaževalec zraka

Pri izbiri naprave je treba, glede na to, kje bo nameščena, upoštevati velikost prostora. Če boste izbrali preslabo napravo, potem njeno delovanje ne bo optimalno. Zelo pomembno je tudi, da preverite, koliko vode je izbrana naprava − razvlaževalec − sposobna dnevno odstraniti in kakšna je velikost zbirne posode. Ker bo naprava po vsej verjetnosti nameščena v prostorih, v katerih ste ves dan, je pomembna tudi informacija o njeni glasnosti.

Naročnik oglasnega sporočila je Kimbino Green s.r.o.