Četrtek, 18. 12. 2014, 12.55
1 leto, 9 mesecev
Dalijeva Biblija in Božanska komedija v Ljubljani
"Pozna šestdeseta in zgodnja sedemdeseta leta prejšnjega stoletja so bila za Dalijev grafični opus posebej plodna, kar dokazujejo letnice izdaj nekaterih najbolj izpostavljenih ciklov iz tega močnega korpusa," je ob ljubljanski razstavi na Gospodarskem razstavišču zapisal kritik in umetnostni zgodovinar Brane Kovič.
V tem času je med drugim nastala tudi Biblia Sacra, ciklus 105 litografij s svetopisemskimi motivi, ki se jim je umetnik posvetil med letoma 1963 in 1969 po naročilu italijanskega pisatelja in mecena Guiseppeja Albaretta.
Iz ozadja nastanka tega grafičnega opusa je zanimivo tudi to, da je Albertto s tem naročilom "želel prepričati Dalija, naj se vrne h katoliški veri, vendar ni mogoče preveriti, ali mu je to uspelo", v besedilu ob razstavi še navaja Kovič.
Grafične podobe so nastajale med letoma 1951 in 1963, njihov izid pa je bil sprva predviden ob 700-letnici pesnikovega rojstva, torej leta 1965. Vendar je naročnik, italijanska vlada, projekt zaradi ogorčenja javnosti odpovedal. Italijanska javnost se namreč ni strinjala, da bi eno izmed njihovih najznamenitejših literarnih del vizualno opremil Španec.
V grafičnih delih se je umetnik veliko posvečal vizualnim interpretacijam literarnih besedil, od Biblije in klasikov do starejše in moderne književnosti ter manj znanjih piscev. Motive iz besedil je največkrat upodobil v tehniki gvaša.
Poleg ciklov z literarno osnovo je v Dalijevem grafičnem opusu tudi veliko drugih tematskih serij. Ravno relativna dostopnost teh stvaritev pa je pripomogla k avtorjevi široki popularnosti, še zapiše Kovič. Prav reproduktivnost grafik in njihova narativnost sta še dodatno utrdili kontinuiteto Dalijevega ustvarjanja v zavesti množic ljubiteljev, "ki podobe istovetijo z zgodbami in prepoznavnostjo upodobljenega zlasti v primerih, ko gre za eksplicitne reference literarnega značaja", dodaja Kovič.
Postavitev je nastala z namenom, da bi zbudili umetnostni trg, kolikor ga pri nas sploh je in kolikor je sploh obstajal. Kot pravi vodja galerije Leon Pogelšek, je v zadnjih petih letih kupovanje umetnin skoraj popolno zamrlo, marsikatera zasebna galerija pa se je zato pri nas zaprla.
V ta namen so na ogled postavili del grafičnega opusa španskega slikarja, čeprav ta razstava ni prodajna. Je pa zato mogoče v ljubljanski Galeriji Pasaža kupiti nekatere izmed Dalijevih grafik. Cene se gibljejo med 570 in 1300 evri.
Stike z umetninami iz mednarodnega konteksta tako tukajšnjemu občinstvu velikokrat prinašajo prav manjše in zasebne galerije, je še poudaril Kovič.