Torek, 3. 9. 2013, 22.12
8 let, 7 mesecev
Razbijamo mite o kavi
Kot otrokom so nam pogosto govorili, da kava ni za nas, številni pa so prepričani, da kava otrokom škoduje, predvsem pa zavira njihovo rast. A študije so pokazale, da uživanje kave in rast nista prav nič povezana. Napačne domneve naj bi izvirale iz neke stare raziskave, ki je uživanje kofeina povezovala z izgubo kostne mase. To raziskavo pa so izvajali le med starostniki, ki so se prehranjevali s prehrano, siromašno s kalcijem.
Želodčne so zagotovo zelo boleče, a kava jih zagotovo ne povzroča. Razjede nastanejo zaradi bakterije, imenovane Helicobacter pylori, ki se naseli v našem želodcu. Ko se preveč razmnoži, lahko povzroči razjede, ki pa jih lahko pozdravimo z antibiotiki. Kljub temu pa zdravniki priporočajo, da se bolniki z želodčnimi razjedami izogibajo pitju kave, saj ta lahko draži želodec in povzroči bolečine.
Številni so prepričani, da je treba odprto mešanico kave shranjevati v hladilniku, a to prav nič ne pripomore k njeni obstojnejši svežini. Kavna zrna namreč vpijajo vlago, vonjave in arome, shranjevanje v hladilniku ali zamrzovalniku pa povzroči tudi izgubo arome. Kavo torej shranjujmo v nepredušno zaprti posodi v hladnem in suhem prostoru, na primer v shrambi.
Kavovec uspeva le v tropskem okolju, še posebej na nekaterih področjih Južne Amerike in Afrike. In čeprav Italija slovi po izvrstno pripravljeni kavi, tam pa domuje tudi priznana pražarna kave Illy, Italijani kavna zrna uvažajo.
Velja prepričanje, da kava deluje odvajalno, kar je deloma res, s tem pa številni povezujejo tudi dehidracijo. Kava oziroma kofein delujeta odvajalno, če ju zaužijemo v velikih količinah. Da bi naše telo začelo izgubljati znatne količine vode, bi morali spiti vsaj sedem skodelic kave na dan.