Sobota, 15. 1. 2022, 8.00

WENGEN, SMUK 2 (MOŠKI)

Vrhunski uspeh slovenskega smukača, slovo legende

2

Martin Čater | Martin Čater je na klasičnem smuku v Wengnu osvojil odlično šesto mesto. | Foto Guliverimage

Martin Čater je na klasičnem smuku v Wengnu osvojil odlično šesto mesto.

Po petkovem skrajšanem smuku v Wengnu je bil danes na sporedu še klasični smuk za pokal Lauberhorn. Tudi danes je svojo nalogo odlično opravil Martin Čater, ki je po včerajšnjem desetem mestu danes osvojil še šesto mesto, kar je njegov najboljši dosežek v tej sezoni. Od prvih slovenskih smukaških stopničk na sloviti progi ga je ločilo 22 stotink sekunde. Zmagal je Avstrijec Vincent Kriechmayr. Smukač je tako slavil jubilejno, deseto, zmago v svetovnem pokalu, svoj zadnji smuk v karieri pa je pri 35 letih odpeljal legendarni Carlo Janka, ki se je poslovil pred domačimi navijači.

Po četrtkovem superveleslalomu in petkovem skrajšanem smuku so danes v Wengnu izpeljali še klasični smuk za svetovni pokal. Na eni od tehnično najzahtevnejših tekem v smuku je zmagal Avstrijec Vincent Kriechmayr, ki je pokvaril načrte domačinu Beatu Feuzu, ta je z zaostankom 34 stotink sekunde osvojil drugo mesto.

Prvo trojico je zaokrožil Italijan Dominik Paris (+0.44), ki je mojstrsko odpeljal spodnji del ter v cilju za zgolj desetinko zaostal za Feuzem. Paris je s tretjim mestom znova prevzel mesto vodilnega v smukaškem seštevku.

Vincent Kriechmayr je zmagal še desetič v karieri.  | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Vincent Kriechmayr je zmagal še desetič v karieri. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Zmaga Kriechmayrja ima "lepotno napako" in bi lahko bila sporna. Zaradi izolacije po okužbe z novim koronavirusom je namreč izpustil oba treninga smuka, kar je pogoj za nastop na smuku za svetovni pokal. Pri Avstrijcu so tako nekoliko upognili pravila.

Nov uspeh Martina Čatra

Nov izjemen nastop je ponovno uspel slovenskemu smukaču Martinu Čatru, ki je danes še popravil včerajšnje deseto mesto in skočil do šestega. To je njegov drugi najboljši dosežek na specialnih smukih v karieri po zmagi v Val d'Iseru leta 2020. Čater je postal komaj drugi Slovenec po Andreju Jermanu z uvrstitvijo v prvo šesterico na smukih v Wengnu, v smukaškem seštevku pa skočil na 15. mesto.

Dosežek Čatra je dopolnil Boštjan Kline, ki je z ne najbolj ugodno startno številko 30 skočil v prvo dvajseterico. Mariborčan je z 20. mestom vpisal najboljši dosežek na tekmah v Wengnu. Tretji Slovenec na startu Miha Hrobat je s startno številko 44 smuk končal na 33. mestu (+3,78).

Vselje v slovenskem taboru: Za nami je en krasen dan

"Super rezultat danes. Če bi slučajno iskali napake, sem mogoče bil pozen pred skokom Hundshopf in nisem toliko hitrosti čez nesel. Morda bi tudi iz Brüggli S-a kak kilometer več nesel. Generalno gledano, pa je bilo v redu, ampak vedno je lahko tudi boljše. Vseeno sem danes zelo zadovoljen," je iz Wengna sporočil slovenski junak dneva Čater.

Tudi Kline je bil vesel novih točk: "Ena dobra tekma spet. Sem zelo zadovoljen z vožnjo, s pristopom in rezultatom. Spodaj v zadnjem ciljnem S-u sem pustil nekaj časa, ampak rezerve lahko iščejo vsi. Kot sem rekel, dobro smučanje in to bom poskušal prenesti naprej v naslednje dni."

"Za nami je en krasen dan," se je smejalo trenerju Janezu Slivniku: "Super smuk Martina. Odpeljal je vrhunsko in šesto mesto je super. Mi smo super zadovoljni in tudi Martin je. Naredil je to kar zna. Super vožnja tudi od Boštjana, ki pa je žal v ciljnem S ovinku izgubil malce preveč časa, saj bi bil lahko celo med 15. Na koncu je to vseeno njegov najboljši rezultat v Wengnu in je tudi on tiste stvari, ki jih do danes ni naredil najboljše, popravil. Tako da ena pozitivna ocena tudi zanj. Tudi Miha s svojo številko in pri teh temperaturah, na startu je bilo +10 stopinj Celzija, ni vozil slabo. Nekaj je sicer bilo napak, ampak na vrhu je proga bila počasnejša. Vseeno je tudi on dobil potrditev, da je lahko na vsakem smuku hiter in zraven. Za nami je super teden in smukači gredo lahko malce na počitek pred Kitzbühlom, saj je pred njimi še en težak teden."

Švicar Carlo Janka je odpeljal še zadnji smuk v svoji uspešni športni karieri. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Švicar Carlo Janka je odpeljal še zadnji smuk v svoji uspešni športni karieri. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Današnji smuk je bil tudi zadnji v karieri 35-letnega Švicarja Carla Janke, olimpijskega prvaka v veleslalomu iz Vancouvra 2010 in zmagovalca svetovnega pokala 2009/10.

Jutri bo v Wengnu na sporedu še slalom (10.15).