Sreda,
13. 3. 2013,
19.18

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Aksel Lund Svindal

Sreda, 13. 3. 2013, 19.18

8 let

Kröllov padec kot streznitev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Zadnji moški superveleslalom sezone svetovnega pokala se je vlekel kot jara kača, odpeljalo ga je deset tekmovalcev, na koncu pa je le padla preudarna odločitev, da se tekmo odpove.

Po sredinem dolgem čakanju in prestavljanju začetkov smukov sta dolgo visela v zraku superveleslalomska starta. Po dolini se je vila gosta megla, sneženje pa je še dodatno poslabšalo vremenske razmere. Zgodaj popoldne je posijalo sonce, vendar je začel pihati močan veter. Avstrijec Klaus Kröll, deseti tekmovalec pred drugo daljšo prekinitvijo moške tekme, ki so jo kljub vsemu začeli, je grdo padel, se zapletel v mrežo, kjer je bil 40 minut, preden so ga s helikopterjem prepeljali v bolnišnico.

Tekma je bila nato dokončno odpovedana, pet minut zatem pa so podobno storili tudi z ženskim superveleslalomom. "Veter je sicer odpihnil meglo, vendar pa je zelo močan in mislim, da tekme ne bo," je še pred začetkom dejal Silvano Beltrametti, nekdanji vrhunski švicarski tekmovalec in domačin, po katerem so poimenovali progo.

Tekmo so vseeno začeli in že prvi, Francoz Gauthier De Tessieres, je imel veliko težav in je dvakrat skorajda padel. Najbolj nevaren je bil skok po kompresiji, kjer ga je veter, ki je tam pihal posebej močno, dvignil visoko v zrak, Francozu pa se je uspelo hladnokrvno rešiti. Na tem delu so imeli težave tudi skoraj vsi preostali, ki so nastopili tudi Kröll. Avstrijec se je nekaj časa peljal ob zaščitni mreži, nato pa se vanjo zapletel in dolgo je trajalo, preden so ga lahko pripeli na strmini in s helikopterjem odpeljali v bolnišnico.

De Tessieres, pred mesecem dni je v Schladmingu presenetljivo postal svetovni superveleslalomski podprvak, je po prihodu v cilj sprva le zmajeval z glavo. Nato je na dva lista papirja napisal in v kamere pokazal zgovorna teksta. "Bil sem testni zajec za nesrečo" in "mama, še sem živ." Francoza ni nato nihče več prehitel, vendar pa to ni pravzaprav nikogar zanimalo. Po prvi polurni prekinitvi in nastopu De Tessieresa se je tekma nadaljevala, po padcu Krölla pa je bila tekma v olajšanje vseh nastopajočih dokončno odpovedana.

Med obema prekinitvama so številni tekmovalci zlili vso jezo, ki se jim je nabirala v zadnjem obdobju, ko je Mednarodna smučarska zveza v nekaterih primerih ne glede na vse izpeljala tekme. Posebej nazoren in neposreden je bil Italijan Christof Innerhofer, ki je dejal, da se igrajo s smučarji in smučarkami, z njihovimi življenji in zdravjem.

Aksel Lund Svindal, ki je imel že pred tekmo neulovljivo prednost, je po smukaškem prejel še svoj drugi globus v tej zimi. Norvežan še ima možnost za skupno zmago, ki pa se je po odpovedi dveh "njegovih" disciplin na finalu v Lenzerheideju zelo zmanjšala. Za vodilnim Avstrijcem Marcelom Hirscherjem zaostaja za 149 točk. Hirscher, branilec velikega globusa, je neprimerno boljši od Norvežana v slalomu, v veleslalomu pa je razlika nekoliko manjša. Hirscher je v slalomskem seštevku vodilni (880 točk), v veleslalomskem je drugi (495), Aksel Lund Svindal je v slalomu s 15 točkami šele 47., v veleslalomu pa je šesti (229); obe tehnični disciplini bosta na programu v soboto in nedeljo.