Sobota, 23. 8. 2014, 20.59
6 let
Kdaj spet smuka na Kaninu? "Realno je v kratkem ne moremo pričakovati."
Na Kaninu tudi v prihajajoči zimi ne bo mogoče smučati, no, vsaj na slovenski strani ne. Javna dražba najvišjega slovenskega smučišča je bila neuspešna, infrastruktura pa naglo propada.
V seriji člankov po poteh športne infrastrukture na Sportalu razkrivamo bolj ali manj žalostne zgodbe o propadajočih in zanemarjenih športnih objektih in tudi današnja ni nič kaj vesela. Govorimo o najvišje ležečem slovenskem smučišču na Kaninu, ki bo tudi v prihajajoči zimi samevalo. Dostavno gondolsko žičnico je januarja lani ustavil veter, odtlej je niso več zagnali, družba ATC Kanin pa je v stečaju. Dobrih novic ni, če bo šlo na bolje, bo šlo počasi, nam je zaupal bovški župan Siniša Germovšek.
Leta 2009 so na Kaninu uresničili idejo, ki se je medila dolgo. Povezali so se z italijanskim delom masiva, z žičnico Prevala povezali obe smučišči in v Sloveniji smo tako dobili prvi mednarodni smučarski center. Kljub povezovanju je obisk vztrajno padal in tudi na italijanski strani ni nič boljše, pa čeprav je njihova infrastruktura v precej boljšem stanju. Hotelsko naselje Sella Nevea je danes tudi v času smučarske sezone bolj kot ne opustelo, so pa letos tja vozili smučarske goste iz Bovca, ki seveda na slovensko stran smučišča pač niso mogli priti.
Pot okrevanja bo dolga in zapletena, napoveduje Germovšek: "Smučišče Kanin bo v prihajajoči sezoni zaprto, saj obstoječih naprav ni mogoče usposobiti za varno obratovanje. Večina obstoječih naprav ni uporabnih in jih bo treba nadomestiti s povsem novimi napravami, za kar pa je treba pridobiti koncesijo za gradnjo žičniških naprav in gradbeno dovoljenje. To lahko pridobi lastnik naprav, se pravi, mora odkupiti obstoječe naprave, pridobiti omenjeno koncesijo za gradnjo in gradbeno dovoljenje, zagotoviti denar, kar zahteva veliko časa, saj so postopki dokaj dolgotrajni ..."
Vseeno vsaj v Bovcu ne mislijo kar vreči puške v koruzo, se pa zavedajo, da rešitve čez noč ne bo, vsaj tako pravi župan Germovšek: "Prvi korak je pridobitev (odkup) lastništva obstoječe infrastrukture, nato sledi definiranje projekta novega Kanina, pridobitev dokumentacije vse do gradbenega dovoljenja, zaprtje finančne konstrukcije in izgradnja nove infrastrukture. Tudi če bo v prihodnje vse potekalo brez večjih zapletov in zastojev, novega Kanina realno ne moremo pričakovati v kratkem."