veleslalom Kjetil Jansrud Marcel Hirscher Marcel Hirscher Alexis Pinturault Žan Kranjec Žan Kranjec

Sobota, 18. 3. 2017, 19.02

Finale svetovnega pokala, Aspen, veleslalom (M)

Hirscher z zmago potrdil kristalni globus, Kranjec brez točk

Marcel Hirscher | Foto Getty Images

Zmagovalec zadnjega veleslaloma sezone v Aspnu je najboljši veleslalomist sezone Avstrijec Marcel Hirscher. Na drugem mestu je končal vodilni po prvi vožnji Nemec Felix Neureuther, tretji je bil Francoz Mathieu Faivre. Žan Kranjec je na 20. mestu ostal brez točk.

Hirscher je že pred finalom v Aspnu osvojil rekordni šesti veliki kristalni globus, šesti zaporedni, hkrati pa je sezono končal kot najboljši v veleslalomskem in slalomskem seštevku. Salzburžan je osvojil še 45. zmago v svetovnem pokalu, 22. veleslalomsko. To so bile za osemindvajsetletnika že 107. stopničke v svetovnem pokalu. Hirscher je zmagal še na četrtem veleslalomu po vrsti, saj je pred Aspnom dobil tudi preizkušnje v Kranjski Gori, na SP v Sankt Moritzu in Garmischu.

Faivre izkoristil odstop rojaka

Po prvi vožnji je bil drugi, z zaostankom stotinke sekunde za Neureutherjem. Faivre je z s tretjim mestom na zadnjem veleslalomu v sezoni osvojil tudi drugo mesto v veleslalomskem seštevku sezone, za le eno točko je prehitel rojaka Alexisa Pinturaulta, ki je veleslalomsko sezono končal na tretjem mestu, na zadnjem veleslalomu pa je po odstopu na drugi progi vpisal ničlo. Hirscher (733) je na koncu v veleslalomskem seštevku zmagal s prednostjo 293 in 294 točk pred konkurentoma.

Žan Kranjec je ostal brez točk, sezono v veleslalomu pa končal na 14. mestu. | Foto: Reuters Žan Kranjec je ostal brez točk, sezono v veleslalomu pa končal na 14. mestu. Foto: Reuters

Kranjec brez točk sezono končal med najboljših 15

Najboljši slovenski veleslalomist Kranjec je sezono končal v prvi petnajsterici, na 14. mestu, z osvojenimi 152 točkami, kar je njegov najboljši dosežek v karieri, potem ko je prvič nastopil na finalu sezone. Minulo sezono je v veleslalomskem seštevku končal na 26. mestu z osvojenimi 91 točkami.

V nedeljo bitka za drugo mesto

Alpske smučarje čaka le še ena preizkušnja, nedeljski slalom. Medtem ko je veliki kristal že oddan, pa še ni odločen srdit boj za drugo mesto skupno med Norvežanoma Kjetilom Jansrudom in Henrikom Kristoffersnom ter Francozom Alexisom Pinturaultom.

Jansrud ima 924 točk, Kristoffersen na tretjem mestu seštevka zime ima 21 točk manj od Norvežana, Pinturault na četrtem pa 49 točk manj. V prednosti pred Jansrudom in Pinturaultom je slalomski specialist Kristoffersen.