Četrtek, 17. 3. 2016, 14.54
7 let, 2 meseca
Boštjan Kline brez pohlepa proti vrhu
"Stopnic se ne da preskakovati, čeprav vsi vemo, da se lahko Boštjan Kline zavihti na vrh," ob koncu sezone poudarja trener slovenske ekipe za hitri disciplini Peter Pen.
"Zdaj bi lahko spustil kakšno solzico. Od vsega tega olajšanja, sproščenosti in, seveda, tudi zadovoljstva po dobri sezoni," je kmalu po tem, ko je na zadnjem superveleslalomu sezone v mondenem St. Moritzu zasedel deveto mesto, dan pred tem pa bil enajsti v smuku, priznal Boštjan Kline, nesporno prvo ime slovenske smučarske reprezentance.
"Pred sezono je bila tiha želja finale. Uspelo mi je v obeh disciplinah. Tu je ozračje veliko bolj sproščeno, saj se mnogi smučarji že vidijo na oddihu. Prav zato sem si zabičal, da moram ostati zbran. Ubral sem pravo pot. Bil sem osredotočen in dosegel dva dobra rezultata," pripoveduje nekdanji mladinski svetovni prvak.
Tekmovalni pohlep bi bil lahko usoden
Kljub zavedanju, da je za njim z naskokom najboljša sezona, v kateri je dokazal, da gre za smučarja prihodnosti, pa v svojih izjavah član Smučarskega kluba Branik ostaja umirjen in zadržan. Tako kot tisti Boštjan Kline, ki se je leta 2013 lotil rehabilitacije po poškodbi kolena.
"Potrpežljivost spada med moje največje adute. Zavedam se namreč, da bi se prevelika pričakovanja ali celo pohlep lahko vrnili kot bumerang, ki bi bil usoden," pravi in dodaja: "Sam pri sebi vem, da bi se na določenih tekmah, na primer tudi v St. Moritzu, lahko zavihtel še višje. Navsezadnje je bila vožnja solidna, daleč od idealne, pa sem bil vseeno v deseterici. To mi daje vedeti, da se lahko še bolj približam vrhu. Vse ob svojem času."
Edini slovenski alpski smučar, ki se lahko pohvali z uvrstitvijo na stopničke v obeh hitrih disciplinah.
Rezultatski preskok
Medtem je prvi mož slovenske smukaške ekipe Peter Pen svoje strokovne sodelavce povabil na vrček piva. Z njim so nazdravili sezoni izjemnega rezultatskega napredka, ki ga razkriva že pogled na število osvojenih točk. Če so Slovenci v pretekli sezoni v smuku in superveleslalomu zbrali 78 točk, so jih v preteklih štirih mesecih vknjižili kar 474.
Čeprav so napredovali vsi, pa je glavnino točk v rezultatsko malho prispeval prav Kline – 185 v smuku in 172 v superveleslalomu. Za nameček se je v obeh disciplinah po enkrat zavihtel tudi na stopničke za zmagovalce in sezono v St. Moritzu končal z drugima najboljšima rezultatoma kariere v vsaki disciplini (9. v superveleslalomu in 11. v smuku).
Prehoditi bo moral vse stopnice
"V zadnjem obdobju nam ni šlo vse tako, kot smo si želeli, zato sem ponosen, da smo ohranili pravo miselnost vse do zadnjih tekem svetovnega pokala," je črto pod Klinetov četrtkov nastop potegnil Pen, ki se je lahko, tako kot že večkrat v tej sezoni, zadovoljno muzal tudi ob branju uradne analize. Ta je pokazala, da je bil Mariborčan do vključno drugega merjenja vmesnega časa celo drugi najhitrejši.
"Vsi, ki spremljamo Boštjana, vemo, da je izjemno nadarjen. Toda zavedati se moramo tudi, da bo moral na poti do vrha prehoditi vse stopnice. Jasno, želeli bi, da bi od eno do dve preskočil. To je normalno. Prišel bo na vrh. Toda pred tem bo stopil na vsako stopnico," razmišlja Pen, ki pri svojem varovancu še posebej spoštuje široko paleto smučarskega znanja in prefinjen občutek, s katerima je sposoben biti konkurenčen na raznolikih terenih.
Sezona še ni končana
Čeprav se je tudi Penu po Klinetovem kakovostnem nastopu v St. Moritzu od srca odvalil velik kamen, pa se dobro zaveda, da sezona še zdaleč ni končana. Še več, za glavnino ekipe prihaja zelo pomemben dodaten mesec, v katerem bodo morali fantje nabrati nekaj dodatnih hitrostnih kilometrov, opraviti test smuči, ob tem pa na tekmah nižje ravni, predvsem državnih prvenstvih Avstrije, Nemčije in Slovenije, v duhu naložbe za novo zimo izboljšati točke Mednarodne smučarske zveze.
"Fantom sem že pred tedni v glavo vbil, da sezona s 17. marcem še ni končana. Menim, da so sprejeli tezo o pomembnem ustvarjanju dobrega izhodišče za novo zimo," priznava štajerski strokovnjak in dodaja: "Zdaj imamo v smuku enega tekmovalca med 20 in dva med 45, v superveleslalomu pa celo enega med 15, drugega med 30 in tretjega med 40. To je izhodišče, o katerem sem sanjal že lani. Potrebnega je bilo malce več dela. Imamo pa temelj. Gremo naprej!"