Ponedeljek, 25. 1. 2016, 20.06
8 let, 7 mesecev
Andrea Massi: Na meji popolnosti
Če bi bila Tina Maze aktivna tekmovalka, bi imel Andrea Massi te dni polne roke dela z iskanjem ustreznega terena za trening pred domačima tekmama svetovnega pokala v Mariboru ter zagotavljanjem miru pred medijskimi pritiski, ki so se pred Zlato lisico vselej kot po pravilu okrepili.
Pod Pohorje, kjer bosta ob koncu tedna na sporedu veleslalom in slalom za dekleta, bo kot strokovni sodelavec Smučarske zveze Slovenije vseeno pripotoval, a v občutno manj stresnem razpoloženju. Tako kot že v večjem delu tekoče sezone bo tudi v Mariboru skušal nuditi oporo reprezentanci, predvsem pa bo nadaljeval z ustvarjanjem slike o stanju slovenskega alpskega smučanja.
Kiparjev prvi izdelek ni nikoli dokončen
"Še zelo veliko je možno narediti. Kje? Na vseh ravneh. Pri tehniki, psihologiji, fizični pripravljenosti, taktiki, opremi … Navdušujejo me kiparji, ki svoje skulpture delajo iz lesa. A pri njih prvi izdelek ni nikoli dokončen. Vedo namreč, da jih pot do popolnega kipa še dolga. Podobno je v slovenskem alpskem smučanju. Vidim še veliko prostora za napredek, predvsem pa veliko področij, na katerih bi lahko dodatno delali. Izpostavil bi predvsem delo z mladimi," o sliki, ki si jo je ustvaril v zadnjih mesecih, odkar mu je alpski odbor pod okriljem Smučarske zveze Slovenije podelil status zunanjega sodelavca, in izzivih prihodnosti razmišlja Andrea Massi.
S Tino Maze na pragu popolnosti
V zadnjih tednih se je kot član razširjenega štaba slovenske reprezentance udeležil več tekem svetovnega pokala, tako na moški kot tudi ženski strani. Ob tem priznava, da mu je nov pogled na smučarski svet odprl oči, tako da odslej na drugačen način gleda tudi na projekt ekipe Tine Maze, s katero se je veselil zmage v skupnem seštevku svetovnega pokala ter najbolj žlahtnih kolajn na olimpijskih igrah in svetovnih prvenstvih.
"Pred dnevi sem se o tem pogovarjal s svojim soimenjakom Vianelom, ki je pripravljal Tinine smuči, zdaj pa deluje v ZDA. Skupaj sva spoznala, da je bil naš sistem delovanja skorajda popoln ali pa vsaj na pragu popolnosti. Tekmovalka je imela na koncu resnično izjemno visoko raven podpore. Priznam, takrat je bilo to zame samoumevno. Zdaj vidim, kaj smo zares ustvarili. Čaka nas še veliko dela, če bomo želeli novim slovenskim rodovom zagotoviti takšno raven," pravi dolgoletni vodja Team to aMaze.
Kolikor denarja …
Massi se ob razglabljanju o razlikah med ustrojem Tinine spremljevalne ekipe in slovenskega reprezentančnega pogona vendarle zaveda finančnih preprek. "Velika težava alpskega smučanja so velike ekipe z velikim številom smučarjev, ki tekmujejo v več disciplinah in na različnih tekmovalnih ravneh. Vse to je ob omejenih sredstvih težko nadzorovati in voditi na visoki ravni," pravi Goričan, ki še naprej javno ne govori o prevzemanju hierarhično jasno določene in posledično bolj odgovorne vloge v slovenski smučarski družini.
Vseeno ni skrivnost, da je že večkrat podal idejo o oblikovanju majhne ekipe najboljših slovenskih smučarjev. "Na podlagi proračuna se je treba odločiti, ali sestaviti povprečno dober program za vse ali pa optimalen zgolj za redke," zaključuje Massi, ki je v novi vlogi najbolj tesno sodeloval z moško ekipo za hitri disciplini, deloma pa tudi z veleslalomistom Žanom Kranjcem in žensko ekipo evropskega pokala.