Boštjan Boh

Petek,
11. 3. 2016,
7.15

Osveženo pred

5 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Marija Šarapova Andrej Jelenc

Petek, 11. 3. 2016, 7.15

5 let

Zdravilo, ki je odneslo Šarapovo: Bomo videli, koliko smrtnih primerov bo na terenu

Boštjan Boh

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0
Proizvajalec zdravila meldonium trdi, da lahko veliko športnikov umre, ker so omenjeno zdravilo uvrstili na seznam prepovedanih živil. Zaradi njega bo suspendirana Marija Šarapova.

Ruska teniška igralka je na začetku tedna razkrila, da je na OP Avstralije padla na dopinškem testu. Krivo je bilo zdravilo z imenom meldonium, ki je od začetka letošnjega leta na seznamu prepovedanih živil. Od 12. marca dalje ima Marija Šarapova prepoved igranja tenisa.

V zadnjih dneh je zmeraj več športnikov, ki so zaradi meldoniuma padli na dopinškem testu. Meldonium, poznan tudi kot mildronat, ponavadi jemljejo ljudje, ki imajo težave z diabetesom in srcem.

Zdravilo meldonium je na trgu že 32 let

"Bomo videli, koliko bo smrtnih primerov na terenu. Športniki, ki jemljejo mildronat, v prihodnosti ne bodo mogli trenirati in ne bodo zaščiteni," je za BBC povedal Ivars Calvins. "To zdravilo je na trgu že 32 let in kar naenkrat je prepovedano. Lahko bomo priča smrtnim primerom na športnih prizoriščih," je dodal Latvijec.

Zaradi tega zdravila je bilo do danes suspendiranih že kar nekaj športnikov. Med njimi tudi atletinja Abeba Aregawi, svetovna prvakinja na 1500 metrov, zmagovalec maratona v Tokiu Endeshaw Negesse in ruska umetnostna drsalka Ekatarina Bobrova.

Zadnje študije so pokazale, da so to zdravilo zelo pogosto uporabljali na evropskih igrah v Bakuju. Uporabljalo ga je 66 športnikov od 762. Največ jih je bilo v kajaku na mirnih vodah, pozitivnih je bilo kar 15 od 48 vzorcev, 11 vzorcev od 64 je bilo pozitivnih pri rokoborbi, medtem ko je bil visok odstotek (26,9 odstotka) tudi pri gimnastiki.

Naši kajakaši so čisti

Kajak je zelo uspešen šport tudi v Sloveniji. Zadnjih nekaj let kajakaši in kanuisti na divjih vodah osvajajo medalje na svetovnih in evropskih prvenstvih. Peter Kauzer, Benjamin Savšek ter dvojec Sašo Taljat in Luka Božič pa so tudi kandidati za olimpijska odličja v Riu de Janeiru. Kajak in kanu na divjih vodah veljata za razmeroma čista športa, medtem ko je pri kajaku na mirnih vodah slika nekoliko drugačna.

Za mnenje smo poklicali direktorja slovenskih reprezentanc in člana izvršnega odbora Evropske kajakaške zveze Andreja Jelenca. Ta nam je zaupal, da so se v okviru svetovne kajakaške zveze pogovarjali glede problema ruskega dopinga – v zadnjem obdobju je na dopingu namreč padlo največ ruskih kajakašev. V kajaku na mirnih vodah imamo tudi Špelo Ponomarenko Janić, ki bo na olimpijskih igrah v Braziliji nastopila tretjič. Kot nam je zatrdil Jelenc, v slovenskem kajaku še nismo imeli primera dopinga. "Za zdaj lahko potrdim, da so naši tekmovalci čisti, in upam, da bodo tako tudi naprej."