12.28

Marija Šarapova

Ponedeljek, 11. 6. 2012, 12.28

Šarapova znova številka ena ženskega tenisa

Rusinja Marija Šarapova je po zmagi na odprtem prvenstvu Francije znova številka ena na svetovni teniški lestvici WTA.

Najvišje uvrščena Slovenka Polona Hercog je izgubila pet mest in je po novem 44. igralka. Petindvajsetletna teniška igralka z bivališčem na Floridi je z osvojeno lovoriko Rolanda Garrosa sestavila naslove vseh štirih turnirjev za karierni veliki slam pri posameznicah. Wimbledon je osvojila pri rosnih 17 letih leta 2004, leta 2005 je prvič v karieri postala številka ena na razpredelnici WTA, leta 2006 je sledila lovorika z US opna ter leta 2008 še lovorika z OP Avstralije. Istega leta, ko je osvojila Australian open, je šla pod nož. Po operaciji rame in desetmesečni odsotnosti z igrišč je bila ob vrnitvi komajda 126. igralka sveta. Nato pa je sledil vnovičen pohod na sam vrh, ki ji je uspel prav ob sijajnem nizu v Parizu. Za celoviti zlati karierni veliki slam ji seveda manjka še zlata lovorika z olimpijskega turnirja. Ob osvojeni zlati olimpijski kolajni pa bo pristala v elitni druščini Steffi Graf, Andrea Agassija in Rafaela Nadala.

Šarapova je na najnovejši lestvici WTA prehitela Belorusinjo Viktorijo Azarenka, ki je na OP Francije izpadla v osmini finala, na vrhu teniške razpredelnice pa je zdržala 19 tednov. Čeprav je izgubila v finalu Rolanda Garrosa proti Šarapovi, je Italijanka Sara Errani vseeno dosegla najboljši dosežek v karieri, finale OP Francije pa se je poznalo tudi po velikanskem skoku po razpredelnici navzgor. Erranijeva se je s 24. mesta izstrelila med deseterico najboljših, na deseto mesto, ter tako postala komajda tretja Italijanka v elitni druščini deset najboljših na svetu.

Lanska zmagovalka Rolanda Garrosa Kitajka Li Na, ki je letos izpadla že v osmini finala, je na lestvici WTA s sedmega zdrsnila na 11. mesto. Za največji, pravzaprav meteorski, vzpon pa je poskrbela Kazahstanka Jaroslava Švedova, ki je v osmini finala izločila kitajsko igralko. S četrtfinalom Rolanda Garrosa, v katerem je sicer klonila proti Čehinji Petri Kvitovi, je pridobila kar 80 mest in je s 142. mesta, na Rolandu Garrosu je nastopila kot kvalifikantka, znova skočila med stoterico na 62. mesto. Najvišje rangirana je sicer bila 29.

Najvišje uvrščena Slovenka Polona Hercog, ki se na Rolandu Garrosu ni prebila v drugi krog, je izgubila pet mest, in je po novem 44. igralka. Druga Slovenka na lestvici Petra Rampre je pridobila tri mesta. Po novem je 168 igralka. Tadeja Majerič pa je z 298. mesta napredovala na 291.