Torek,
12. 6. 2018,
12.17

Osveženo pred

5 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,89

Natisni članek

Andrej Štremfelj

Torek, 12. 6. 2018, 12.17

5 let, 10 mesecev

Velika čast za Andreja Štremflja: zlati cepin za življenjsko delo v alpinizmu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,89
Andrej Štremfelj | Foto osebni arhiv

Foto: osebni arhiv

Andrej Štremfelj je prvi Slovenec, ki bo prejel zlati cepin za življenjsko delo v alpinizmu, in sploh edini prejemnik tega prestižnega priznanja tako za življenjske dosežke kot za vrhunski vzpon, saj sta si z Markom Prezljem leta 1992 prislužila prvi podeljeni zlati cepin za prvenstveni vzpon po južnem stebru Kangčendzenge, so sporočili s Planinske zveze Slovenije.

Andrej Štremfelj se je v slovensko alpinistično zgodovino vpisal 13. maja 1979, ko sta z Nejcem Zaplotnikom kot prva Slovenca in hkrati prva Jugoslovana stopila na vrh Everesta (8848 m), leta 1990 pa sta se na najvišjo goro povzpela z ženo Marijo in postala prvi zakonski par na strehi sveta.

Andrej Marija Štremfelj
Sportal Četrt stoletja, odkar sta se Marija in Andrej Štremfelj zapisala v Guinnessovo knjigo rekordov

Andrej Štremfelj in Nejc Zaplotnik sta leta 1979 kot prva Slovenca stopila na najvišjo goro sveta.  | Foto: Nejc Zaplotnik Andrej Štremfelj in Nejc Zaplotnik sta leta 1979 kot prva Slovenca stopila na najvišjo goro sveta. Foto: Nejc Zaplotnik

Z ženo Marijo sta se leta 1990 kot prvi zakonski par povzpela na Everest.  | Foto: Klemen Korenjak Z ženo Marijo sta se leta 1990 kot prvi zakonski par povzpela na Everest. Foto: Klemen Korenjak

Povzpel se je še na sedem drugih osemtisočakov: Gašerbrum I, Broad Peak, Gašerbrum II, Šiša Pangma, južni vrh Kangčendzenge, Čo Oju in Daulagiri. Udeležil se je več kot 20 odprav v nepalski Himalaji ter kot inštruktor deloval v slovenski šoli za nepalske gorske vodnike v Manangu. Plezal je tudi v Patagoniji, Pamirju in ZDA.

Andrej Štremfelj leta 1991 v steni Kangčendzenge, za vzpon sta z Markom Prezljem prejela prvi podeljeni zlati cepin. | Foto: Marko Prezelj Andrej Štremfelj leta 1991 v steni Kangčendzenge, za vzpon sta z Markom Prezljem prejela prvi podeljeni zlati cepin. Foto: Marko Prezelj

Med Slovenci sta leta 1997 zlati cepin prejela Tomaž Humar in Vanja Furlan za novo smer v severozahodni steni Ama Dablama (6812 m) v Nepalu. Leta 2007 je nagrado drugič prejel Marko Prezelj, skupaj z Borisom Lorenčičem, za preplezano novo smer v stebru Čomolharija (7326 m). Istega leta je zlati cepin po mnenju občinstva prejel še Pavle Kozjek za prvenstveni solo vzpon na Čo Oju (8201 m) in objavo fotografije poboja tibetanskih beguncev na prelazu Nangpa La.

Leta 2012 sta zlati cepin za smer Sanjači zlatih jam v K7 West (6858 m) v Pakistanu prejela Luka Stražar in Nejc Marčič, leta 2015 za prvenstveni vzpon v severni steni Hagshuja (6657 m) v indijski Himalaji Aleš Česen, Luka Lindič in Marko Prezelj ter leta 2016 za prvenstveno smer na Cerro Kishtwar (6173 m) v Indiji Urban Novak in Marko Prezelj, skupaj z Američanom Haydnom Kennedyjem in Francozom Manujem Pellissierjem.