Jaka Lopatič

Četrtek,
18. 7. 2013,
15.18

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Rašo Nesterović Samir Handanović Anže Kopitar Anže Kopitar Goran Dragić Goran Dragić Beno Udrih Katarina Srebotnik Tina Maze

Četrtek, 18. 7. 2013, 15.18

8 let, 7 mesecev

Koliko zaslužijo slovenski športniki

Jaka Lopatič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Po odločitvi enega najbolje plačanih slovenskih košarkarjev Bena Udriha, da ne bo igral na Eurobasketu, smo zbrali podatke, koliko zaslužijo najbolje plačani slovenski športniki.

Finančni tokovi so ne samo v športu, ampak tudi v poslu velikokrat zaviti v tančico. Transparentno je denimo onstran luže v ligi NBA, NHL …, kjer se natančno ve, koliko kdo od športnikov "pije".

Z uvedbo "salary capov", po katerih imajo klubi v ZDA omejitev pri zapravljanju sredstev za plače športnikov, so postali prejemki javni in pregledni. Prednost transparentnosti je tudi konkurenčnost lige. Določen klub ne more v svoje vrste zvabiti neomejenega števila najboljših športnikov, saj ima opredeljen zgornji limit pri plačilni listi športnikov. Lige NBA (košarka), NHL (hokej), NFL (ameriški nogomet), MLS (nogomet) in druge so uvedle takšen način delovanja, s čimer so povečale transparentnost. V Evropi takšnega sistema lige ne poznajo. Izjema so sicer nekatera prvenstva v ragbiju in mednarodna hokejska liga KHL, v katero se je pred kratkim vključil zagrebški hokejski klub Medveščak.

Slovenci, ki dobro služijo čez lužo

V ZDA so dostopni podatki za slovenske legionarje:

- Še vedno je za vse nedosegljiv upokojeni košarkar Rašo Nesterović, ki je v enajstih sezonah zaslužil 50 milijonov ameriških dolarjev, vendar moral ob tem plačati še davek.

- Od aktivnih košarkarjev je imel v pretekli sezoni najvišjo plačo Goran Dragić, ki je bila ovrednotena na 7,5 milijona ameriških dolarjev bruto (v ligi NBA je sicer zaslužil 15 milijonov dolarjev bruto). - Beno Udrih se je lahko lani pohvalil s 7,3 milijona dolarji – skupno 37,5 milijona dolarjev,

- Hokejist Anže Kopitar je v zadnji sezoni prejel 6,5 milijona dolarjev, a ga v novi čaka povišica za dodaten milijon dolarjev.

Dobro zaslužijo tudi teniški igralci in igralke

Z odrekanjem v mladosti in trdim delom so si vsi športniki pošteno zaslužili svoj del pogače, ki je opazna tudi v tenisu, vendar moramo ob tem dodati, da so finančni vložki pri tenisu ogromni. Neprimerljivi v povezavi s košarko, nogometom … Denarni skladi na turnirjih so natančno opredeljeni. V prestižnem športu med Slovenci prednjači ženska predstavnica. Ni treba dolgo razmišljati, da vam pride na misel ime Katarina Srebotnik. Nagrade na turnirjih so ji navrgle dobrih šest milijonov dolarjev bruto.

Od moških predstavnikov sta z dosežki na turnirjih največ zaslužila 43. igralec sveta Grega Žemlja in Blaž Kavčič. Pri obeh se številka vrti okoli milijona dolarjev.

Zimski zaslužki

Od zimskih športnikov je v zadnji sezoni z dobrimi nastopi največ zaslužila Črnjanka Tina Maze. Najbolj izpostavljena slovenska športnica se po zaslužkih, čeprav so ti zaviti v tančico skrivnosti, zanesljivo ne more primerjati z najbolj premožnimi slovenskimi športniki, če k temu tako kot pri tenisu dodamo še finančni vložek za izvedbo treningov ... Vseeno je s sanjsko zadnjo sezono Črnjanka marljivo polnila svoj račun. Z nagradami na tekmah svetovnega pokala pod okriljem Mednarodne smučarske zveze ji je namreč pripadlo 701.797 švicarskih frankov, kar je dobrih 560 tisoč evrov (bruto znesek). Poslovna skrivnost so sponzorski prilivi in nagrade opremljevalca, redni dohodek pa je Mazejeva prejemala kot zaposlena na ministrstvu za notranje zadeve.

Evropa skriva plače svojih športnikov

Dodobra pa so v Evropi zakrite številke plač nogometašev in košarkarjev. Za našega najboljšega vratarja Samirja Handanovića je sicer znano, da pri Interju zasluži približno dva milijona evrov neto letno. Klubi in športniki poudarjajo, da so plače poslovna skrivnost.

Razlika med ligami v ZDA in Evropi je tudi v tem, da so klubi na stari celini samostojne enote z lastnim poslovanjem. Pri nas se uradno tudi ne ve, koliko v klubsko blagajno prispeva kateri od sponzorjev. Povrh vsega naj bi imeli športniki celo račune v raznih državah, kar je sicer zakonito, prav zaradi tega pa med drugim ne želijo razkrivati višine pogodb.

Želja ljubiteljev športa

Naš komentar o zaslužkih športnikov: vsi ljubitelji športa si lahko le želimo, da bi slovenski športniki krasili lestvice najbolj plačanih, kar bi pomenilo, da naša kokoška nese zlata jajca.