Petek,
24. 8. 2012,
9.14

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

prehrana zgaga

Petek, 24. 8. 2012, 9.14

8 let

Vas peče zgaga? (2. del)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4
Preberite si, kakšni so praktični ukrepi za lajšanje zgage in kakšna zdravila lahko kupite. Pozornost velja tudi pri športu in drugih gibih.

Poleg pravilnega prehranjevanja pa je pri zgagi dobro vedeti še marsikaj drugega.

Nasveti Odsvetuje se počitek takoj po zaužitem obroku – vsaj dve uri po jedi naj ne bi legli ali vsaj tri ure po jedi ne gremo spat. Izogibajte se tudi pretesnim oblačilom, sklanjanju (raje počep kot predklon), dvigovanju težkih bremen, kajenju, zmanjšajte prekomerno telesno težo. Vzemite si čas za počasno uživanje hrane. Pomagata tudi višji vzglavnik ali podložena vzmetnica v zgornjem delu telesa, tako da je glava v višjem položaju. S tem se prepreči uhajanje želodčne tekočine prek spodnje zapiralke požiralnika.

Obroki morajo biti manjši in pogostejši. Pitje sokov se zamenja z vodo, ki se jo pije pogosto po požirkih. Čeprav donat pomaga pri lajšanju zgage, se izogibajte pitju gaziranih pijač.

Posvetujte se z zdravnikom Pri blagih težavah si lahko pomagate tudi z zdravili, ki jih v lekarni dobite brez recepta (antacidi, zaviralci receptorjev H2). Samozdravljenje lahko traja le dva tedna. Če v tem času težave popolnoma ne izginejo, je treba obiskati zdravnika. Zdravnika moramo obiskati tudi, če izgubimo apetit ali če se spet pojavijo bolečina in motnje požiranja.

Zdravnik običajno opravi gastroskopijo in merjenje pH ter tako ugotovi, ali ima oseba razjede. Zdravila, ki jih zdravnik predpiše pri gastroezofagealni refluksni bolezni (GERB), zmanjšajo kislost želodčne vsebine, zavrejo njeno izločanje ali pa pospešijo praznjenje želodca.

Poznamo dvoje vrst zdravil za lajšanje zgage: - antacidi: zmanjšajo kislost želodčne kisline, so zaviralci receptorjev H2 (zavrejo izločanje želodčne kisline) in zaviralci protonske črpalke, - prokinetiki: pospešijo praznjenje želodca in okrepijo delovanje spodnje zapiralke požiralnika.

Nekaterim bolnikom se bolezen pogosto ponovi. Ti bolniki potrebujejo dolgotrajno vzdrževano zdravljenje z zdravili. Le redko je potrebno operativno zdravljenje.