Sreda,
21. 10. 2015,
15.33

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Gojko Zalokar

Sreda, 21. 10. 2015, 15.33

7 let, 3 mesece

Ljubljanski maraton bo prav gotovo rekorden, pa lahko pade tudi svetovni rekord?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ljubljanski maraton ima še precej rezerve, je prepričan Andrej Razdrih. V prihodnjih letih računa na še večji obisk tujih tekačev, o svetovnem rekordu ne razmišlja, o rekordu proge pa prav gotovo.

Ljubljanski župan Zoran Janković bo v nedeljo eden tistih, ki bodo v cilju Volkswagen 20. Ljubljanskega maratona na Kongresnem trgu v Ljubljani vztrajali vse do zadnjega maratonca. Ta bi moral v cilj priteči najpozneje v petih urah, kolikor znaša limitni čas maratona. Še nekaj ur prej bo stisnil roke zmagovalcu jubilejnega 20. Ljubljanskega maratona, o katerem je na današnji predstavitvi govoril le v izbranih besedah.

Želi si svetovnega rekorda, je priznal - če se zgodi, mu bo namenil izdatno finančno injekcijo -, a se bo bržkone moral zadovoljiti z rekordnim številom udeležencev, ki so prijavljeni na dvodnevni tekaški praznik v Ljubljani.

Kljub optimizmu, ki je vel od omizja današnje konference, sta bila Gabrijel Ambrožič, ki je pristojen za vabljenje tujih tekačev, in Andrej Razdrih, dolgoletni predsednik organizacijskega odbora ljubljanskega maratona, pri napovedih o svetovnem rekordu precej bolj previdna. Bolj kot o svetovnem rekordu razmišljata o rekordu proge, ki zdaj znaša 2;08:25 in si ga lastita dva kenijska tekača, Daniel Too (2011) in Ishimael Bushendish (2014).

Razdrih: Ljubljanski maraton je blizu in daleč največjim

O rekordni udeležbi smo na Sportalu že poročali, Razdrih pa je ob tem potegnil še vzporednice z največjimi maratoni. Kar z enim najbolj prestižnih, newyorškim.

"V Ljubljani bo v nedeljo teklo več kot 20 tisoč tekačev, v soboto devet tisoč, vse skupaj torej več kot 30 tisoč v dveh dneh, kar je spoštovanja vredna številka. Na znamenitem maratonu v New Yorku je od 40 do 45 tisoč tekačev. To kaže, da smo po eni strani zelo blizu, po drugi pa zelo daleč. Na velikih maratonih je namreč omenjena številka le za tek na 42 kilometrov in nimajo podpornih tekov, tako kot jih imamo mi. Po tej strani lahko rečemo, da imamo še precej rezerve na 42 kilometrov, kjer bi število lahko povečali predvsem na račun tujih tekačev," je povedal Razdrih in tako potrdil besede Gojka Zalokarja, ki je podobne misli že pred dnevi uporabil v pogovoru za Sportal.

Že letos bodo na Ljubljanskem maratonu tekli tekači iz 50 držav, med njimi bo največ tekačev iz Hrvaške (1542), Srbije (569) in Italije (466) in kot je povedal Razdrih, nehote vplivalo tudi na stagnacijo maratona v Zagrebu, ki je na sporedu le dva tedna pred ljubljanskim.

Tudi letos bodo maratonci tekli v enem krogu. "Generalka lani je uspela in mislim, da bo trasa zdržala še prihodnjih 20 let," je napovedal Razdrih, ki ljubljanski maraton ocenjuje kot manj zahtevnega od newyorškega in bolj od berlinskega ter rotterdamskega.

Jubilej bodo kronali s številnimi projekti

Ker ljubljanski maraton letos praznuje 20. obletnico, si je prislužil kar nekaj spremljevalnih dejavnosti. Tako je že pred dnevi pri založbi Umco izšla knjiga z naslovom Zgodba Ljubljanskega maratona avtorjev Marjana Žiberne in Branka Gradišnika, v pripravi je dokumentarni film o zgodovini maratona, ki ga bodo predvajali na nacionalni televiziji, luč sveta sta ugledali tudi himna maratona, ki jo prepeva Andrej Šifrer, in priložnostna znamka. Na ljubljanskem gradu bo v petek ob 18. uri slavnostna akademija, na kateri bodo počastili vse tekače, ki so tekli na vseh 19 izvedbah ljubljanskega maratona in so nanj prijavljeni tudi letos.

Posebnost letošnjega maratona bo tudi razstava, ki se bo sprehodila skozi njegovo zgodovino (fotozgodbo z razstave bomo objavili zvečer), vsi, ki bodo prišli prevzet štartno številko, pa se bodo hočeš nočeš morali sprehoditi skoznjo. Vstop v prostor, kjer bo potekal sprejem številk, bo namreč prav skozi Paviljon Jurček na Gospodarskem razstavišču, kjer avtorica razstave Simona Mavrič te dni vneto razvršča še zadnje maratonske rekvizite.

Posebnost Volkswagen 20. Ljubljanskega maratona bo tudi njena ekološka naravnanost. Župan Zoran Janković in direktor maratona Gojko Zalokar sta namreč prav danes podpisala zavezo o maratonu brez odpadkov (zero waste), vodja ljubljanskega športa Marko Kolenc pa je za letos napovedal uvedbo papirnatih kozarcev. Še več novosti pa se obeta prihodnje leto, ko bo Ljubljana zelena prestolnica Evrope.

Doping kontrole bodo, prenos prav tako. In to prvič.

Doping kontrole za vabljene tekače in rekreativce bodo tudi letos, prenos maratona (letos sploh prvič v njegovi zgodovini) pa bo na Planet TV.