Četrtek,
25. 6. 2015,
7.01

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 25. 6. 2015, 7.01

9 let, 2 meseca

Slab začetek judoistov, košarkarski ekipi v polfinalu, plavalke z državnim rekordom

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
S tekmovanji so začeli tudi judoisti, ki jim ni šlo po načrtih. Košarkarski ekipi sta si zagotovili polfinale. Pester plavalni program je z državnim rekordom začinila ženska štafeta.

Na evropskih igrah v Bakuju so slabo začeli slovenski judoisti. Šesterica borcev je v sedmih nastopih po zaslugi Matjaža Trbovca vknjižila vsega eno zmago. Vsi ostali slovenski nastopi so se v izredni atmosferi, ki so jo že dopoldan pripravili domači navijači, končali s porazom.

Trbovc je v kategoriji do 60 kilogramov najprej premagal Turka Ahmeta Kabo. Turek je v dvoboju sprva sicer povedel, v drugem delu pa je varovanec Marjana Fabjana nadzoroval dvoboj in ga pol minute pred koncem zaključil predčasno. Za Trbovca je bil nato usoden sedmi nosilec in bronasti z lanskega evropskega prvenstva Armenec Hovhannes Davtyan. Po izenačeni borbi sta šla tekmovalca v podaljšek, kjer si je v odprtem obračunu zlato točko z vazarijem priboril Armenec.

Slovenski tabor je največ pričakoval od izkušene Vlore Beđeti, tretje z zadnjega svetovnega prvenstva v kategoriji do 57 kg, ki pa ji v zadnjem obdobju na tatamiju ne gre vse po načrtih. V dvoboju z Italijanko Gullio Quintavalle, olimpijsko prvakinjo iz Pekinga in petouvrščeno iz Londona, je bila Beđetijeva aktivnejša, le nekaj sekund pred koncem pa si je slovenska tekmovalka privoščila lahkomiselni nedovoljen prijem in po kazni izgubila dvoboj.

V kategoriji do 52 kg je bila za izkušeno 32-letno Petro Nareks usodna Ukrajinka Tatjana Levitska z iponom po dobrih treh minutah borbe. Nareksovi, prvi tekmovalki z velikimi uspehi iz šole Marjana Fabjana, so na ta način vse bolj priprta vrata za morebitni nastop na olimpijskih igrah. "Bilo je veliko čustev in te igre so bile eden ključnih ciljev sezone, posebej za nas, ki še lovimo olimpijske norme. Pripravljena sem bila 100-odstotno in zdaj nisem niti zadihana. To je morda pokazatelj, da so bile želje morda malo prevelike. Nasprotnica nikakor ni bila nepremagljiva, a jaz nisem znala izkoristiti priložnosti," je dejala Celjanka.

Hitro pa je tekmo v kategoriji do 48 kg končala tudi povratnica po poškodbi 23-letna Kristina Vršič, ki je dvoboj z 18-letno Azerbajdžanko Leylo Aliyevo izgubila zaradi prejete kazni.

Uvodni dvoboj je izgubil tudi Prekmurec Adrian Gomboc v kategoriji do 66 kg, ki ga je v manj kot minuti odpravil favorizirani v Gruziji rojeni Ukrajinec Georgij Zantaraja. Ukrajinec, nosilec petih medalj s svetovnih prvenstev, je za odločilni met potreboval manj kot minuto.

V kategoriji do 66 kilogramov je hitro izpadel tudi Andraž Jereb, ki mu je nasproti stal izkušeni Izraelec Golan Pollack. Ta je lani na tekmah najvišjega ranga trikrat osvojil stopničke. Možnosti je imel tudi Jereb, ki je Izraelca v zadnjem obračunu nemške lige premagal, tokrat pa zgodaj povedel. Tekmovalec bežigrajskega kluba je dvoboj dobro nadzoroval, dobro minuto pred koncem pa je tekmecu uspela odločilna tehnika za vazari in kljub naporom Jereb poteka ni znal več obrniti v svoj prid.

Košarkarski ekipi po medalje

Z osmino finala so nadaljevali ulični košarkarji in košarkarice, ki so uspešno opravili z nasprotnikoma in napredovali v četrtfinale, dekleta so premagala Belgijo s 14:11, fantje pa Švico tesno s 16:14.

Kranjski Škorci so se za zmago nad Švicarji tresli do konca. Še tri minute pred koncem je bilo na semaforju 12:10 za švicarsko trojko. Predvsem po zaslugi Jureta Eržena, ki je dosegel kar 10 točk, pa so Slovenci izid obrnili. Eržen je bil tudi tisti, ki je tri sekunde pred koncem dosegel zadnji koš na tekmi. Dario Krejić je dosegel štiri točke, Uroš Troppan in Boris Jeršin pa po eno. Košarkarji so se v četrtfinalu merili z neugodnimi Grki in jih po drami, po podaljšku premagali z 18:17 in si zagotovili polfinale, kjer jih čakajo Rusi.

Mirnejša je bila ženska tekma 1/8-finala, kjer so Slovenke po izenačenem uvodu pobegnile na 13:7 in del prednosti rešile do konca. Po pet košev sta zadeli Ana Ljubenović in Urša Žibert, Živa Zdolšek je dodala tri, Maša Piršič pa enega. V popoldanskem četrtfinalu so Slovenke s 17:11 ugnale še Švico in napredovale v polfinale.

Klančarjeva šesta, štafeta sedma

V slovenskem taboru so ponosni predvsem na štafeto 4 x 100 m mešano v postavi Ava Schollmayer, Tara Vovk, Diana Naglič in Neža Klančar, ki je z novim slovenskim mladinskim državnim rekordom 4:16,89 osvojila sedmo mesto. Četverica slovenskih mladink iz štirih slovenskih klubov dokazala, da se v slovenskem plavanju dobro dela v različnih sredinah in slovenska dekleta so se v svoji starostni kategoriji enakovredno spopadle s plavalnimi velesilami. Slovenke so bile v končnici celo v boju za peto mesto, a sta imeli Klančarjeva in Schollmayerjeva dvojni program in tudi zato so bile pred njimi Italijanke in Irke, Slovenke pa so prehitele Turkinje. Prve štiri štafete so bile nedosegljive.

"Letos sem bila kar nekaj mesecev bolna in niti za 50 m hrbtno nimam dovolj kondicije. V štafeti je to drugače, to je timsko delo, veš da te nekdo čaka, ne plavaš samo zase in zato se še bolj potrudiš. Sicer pa drži, da se najbolj pripravljam na 100 m hrbtno, zato je bil nastop kar soliden," je po tekmi povedala Schollmayerjeva, ki je popoldan nastopila še v polfinalu na 50 m hrbtno, kjer je tekmo končala kot 11.

Neža Klančar se je najprej pogumno spopadla z 200 m prsno, ko je z dosežkom 2:34,65 zasedla šesto mesto, v štafeti pa je bila prav ona tista, ki se je enakovredno borila za peto mesto. "Na 200 prsno sem zelo zadovoljna z dosežkom in šestim mestom na prvenstvu, pa čeprav je bil izid malo slabši kot včeraj. V štafeti sem nato dala vse od sebe, plavala blizu osebnemu rekordu, kar je po finalu na 200 prsno super," pa je povedala še ena od četrtkovih junakinj iz slovenskega plavalnega tabora.

Na 100 m delfin se je Nagličevi na 19. mestu z 1:02,90 polfinale izmuznil za dve desetinki sekunde. Kaja Balent Marin je bila mesto za njo in desetinko sekunde počasnejša, Izabela Milanez je v tej disciplini osvojila 35. mesto. Vito Vodenik je bil na 200 m hrbtno 23.

Maja Uduč in Gaja Kristan sta v jutranji skupini na 1500 m prosto zasedli drugo in tretje mesto, po popoldanskem finalu sta bili 10. in 11.