Sobota, 10. 8. 2024, 13.16

1 ura

Olimpijske igre, odbojkarski turnir, tekmi za odličja (M)

V živo: bodo Francozi ubranili zlato ali bodo Poljaki slavili po skoraj pol stoletja?

francoska odbojkarska reprezentanca : poljska odbojkarska reprezentanca, finale, OI Pariz | Kdo bo olimpijski prvak? | Foto Reuters

Kdo bo olimpijski prvak?

Za zlato olimpijsko odličje moškega odbojkarskega turnirja se pravkar merita branilka naslova Francija, in Poljska. Bron so v petek osvojili Američani, ki so s 3:0 premagali Italijane.

Pariz 2024 odbojka Poljska
Sportal Slovenski krvniki Poljaki v finale po preobratu, Francozi gladko s 3:0

Odbojkarski olimpijski turnir, finale

Finale
Sobota, 10. avgust

V velikem finalu si nasproti stojijo aktualni olimpijski prvaki Francozi in aktualni evropski prvaki Poljaki. Obe reprezentanci imata z olimpijskih iger eno kolajno, zlato. Galski petelini so jo osvojili pred tremi leti v Tokiu, Poljaki pa daljnega leta 1976.

Gostitelji – vodi jih nekdanji selektor Slovencev Andrea Giani – so skupinski del igrali v družbi Slovencev, ki so jim do zdaj zadali edini poraz na teh igrah. V četrtfinalu jim je proti Nemcem voda že močno tekla v grlo, a so se po zaostanku z 0:2 rešili in napredovali v polfinale, v tem pa brez izgubljenega niza na kolena spravili Italijane.

Poljaki so v skupinskem delu po dveh zmagah izgubili z Italijo, v četrtfinalu so po izjemni predstavi končali slovenske upe na kolajno, v polfinalu pa po preobratu prišli v finale.

Italijani še v drugi tekmi zapored brez dobljenega seta

Petkova tekma za bron med ZDA in Italijo je s 3:0 pripadla Američanom.  Pariz 2024 odbojka ZDA Italija | Foto: Reuters Foto: Reuters V prvem nizu sta bili ekipi povsem izenačeni do 15. točke. Prvič so si prednost dveh točk priborili Italijani pri 17:15, po izenačenju na 17:17 so ZDA vodile z 19:18 in 21:20. Italijani so naredili napako pri servisu, za ZDA je točko dobil Matthew Anderson. Italija je še znižala na 23:24, Američani so imeli prvo zaključno žogo, ki jo je izkoristil Torey Defalco za vodstvo v nizih.

Podobno je bilo v drugem nizu, ki je bil izenačen do končnice. Italija si je s točko Danieleja Lavie priborila 24:23, a so potem azzurri naredili napako pri servisu za 24:24. ZDA so pozneje povedle s 27:26 in 28:27, Aaron Russell je nato s točko zagotovil še vodstvo z 29:28, sledil pa je slab sprejem Italijanov v bloku in 30:28 za ZDA.

V slogu celotne tekme je potekal tudi tretji niz. V končnici so trikrat vodili Italijani, a so Američani vsakič izenačili, tudi na 24:24. Potem pa je Giovanni Sanguinetti z napako pri servisu omogočil tekmecem zaključno žogo, že prvo pa je nato izkoristil Defalco za zmago v nizu in tekmi po dobri uri in pol. Russell je za ZDA končal pri 15 točkah, 12 jih je dodal Defalco, pri Italiji pa sta se s po 17 najbolj izkazala Alessandro Michieletto in Yuri Romano.

Odbojkarski olimpijski turnir, tekmi za odličja

Tekma za 3. mesto
Petek, 9. avgust

Finale

Sportal Slovenci z napadom za podaljšek, sodnik ni dal 7-metrovke, v finale Danska