Četrtek, 24. 11. 2016, 13.56
7 let, 3 mesece
Kakšni so postopki odvzema in vračanja odličij?
Ko namesto dopinškega grešnika dobiš medaljo žlahtnejšega leska
Po razkritju imen športnih grešnikov, ki bodo zaradi zlorabe dopinga ostali brez olimpijske medalje, osvojene v Londonu, smo preverili, kakšna je procedura zamenjave odličja. Grešnik jo mora vrniti, čistemu športniku pa pripade stopnička višje oziroma odličje bolj žlahtnega leska. Je to zanj posebno zadoščenje ali zgolj formalnost?
Sedem dobitnikov olimpijskih kolajn iz Londona bo svoje odličje zaradi dokazane zlorabe dopinga moralo vrniti.
Stari grehi ne bodo spregledani, niti pozabljeni, z retroaktivnimi testiranji vzorcev urina sporočajo protidopinški organi. V ponedeljek je Mednarodni olimpijski komite objavil seznam 12 športnikov, ki so si na olimpijskih igrah v Londonu leta 2012 pomagali z uporabo prepovedanih substanc, od tega je sedem dobitnikov olimpijskih medalj, večina iz disciplin v dvigovanju uteži.
Zanimalo nas je, kakšni so postopki odvzema medalj in vnovične podelitve odličij (z žlahtnejšim leskom) tistim, ki so rezultat dosegli na pošten način.
Brez olimpijske medalje iz Londona je ostala tudi Rusinja Julija Zaripova, zmagovalka teka na 3000 metrov v zaprekami. V londonskem vzorcu so po vnovičnem testiranju odkrili sledi prepovedanega dehidroklormethiltestosterona.
Mednarodni olimpijski komite o odvzemu ali menjavi medalje obvesti nacionalni komite, ti novico sporočijo športniku
Na Olimpijskem komiteju Slovenije se s takim primerom še niso srečali, imajo pa zato toliko več tovrstnih izkušenj na Mednarodnem olimpijskem komiteju. Tam so nam pojasnili, da je odvzem ali vnovična podelitev medalje odvisna od primera do primera, zgodi pa se takrat, ko športniki oziroma njihove reprezentance izčrpajo vse možnosti dokazovanja svoje čistosti in ko so vse procedure, povezane s tem, končane.
MOK v naslednjem koraku kontaktira nacionalni olimpijski komite, pod okrilje katerega spada izločeni ali čisti športnik, ta pa potem o menjavi kolajne obvesti športnike.
MOK bo več poudarka namenil temu, da novi dobitniki kolajn te dobijo na slovesen način.
Pred sprejemom Olimpijske agende 2020, ki je na MOK nastala pod predsedstvom Thomasa Bacha, je bila izvedba ceremoniala ob vnovični podelitvi medalj prepuščena nacionalnim olimpijskim komitejem, po novem pa naj bi več poudarka namenili temu, da bodo čisti športniki z novo kolajno za svoj dosežek nagrajeni na dostojen način in s primernimi častmi.
Slovenska atletinja do žlahtnejše medalje šest let po tekmovanju
"Spomnim se, da sem bila ravno v Prekmurju, ko so me klicali z Atletske zveze Slovenije in mi sporočili veselo novico. Zanimivo je, da mi kljub temu, da je nova medalja bolj žlahtnega leska, ne pomeni toliko kot prejšnja, bronasta.
Zakaj? Verjetno zato, ker sem bronasto odličje prejela na uradni razglasitvi, ker so mi zanj doma v Prekmurju pripravili sprejem in ker sem bila nanj tako zelo ponosna. Spomnim se, da je bil trakec, ki drži medaljo, zaradi pogostega fotografiranja in pestovanja v rokah že povsem obrabljen," je opisala vrednost bronastega odličja, ki je imel vgravirano njeno ime, medtem ko ga duplikat srebrne medalje, ki ji je pripadla po zamenjavi, nima.
... šest let pozneje so ji v prostorih Atletske zveze Slovenije izročili novo medaljo, tokrat srebrnega leska.
"Na atletski zvezi so se potrudili in mi ob menjavi medalje pripravili manjši sprejem, na katerem mi je novo, tokrat srebrno medaljo, izročil predsednik zveze. To je lepo, še lepše pa bi bilo, če bi medaljo dobila na EP. Nova medalja mi nikoli ni bila v zadoščenje, niti se nanjo nikoli nisem tako čustveno navezala, kot sem se na bronasto. Mislim, da bi bilo primerno, da bi mednarodna atletska zveza za take primere pripravila uradno podelitev kolajn," predlaga Romanova.
Čeprav je nova medalja žlahtnejša, pa za Romanovo nima takšne čustvene vrednosti kot bron, ki ga je prejela takoj po tekmovanju.
Meni, da jo je v vsem skupaj sama še najbolje odnesla. "Španka, ki je na evropskem prvenstvu zasedla drugo mesto, po menjavi medalj pa postala zmagovalka, ni bila deležna himne, ki bi ji kot zmagovalki pripadala, medtem ko četrtouvrščena zmagovalnega odra sploh ni izkusila. Zame je bilo še najlažje," je ocenila Romanova.
Po razkritju dopinške afere, ki jo je zakuhala Rusinja, so v statističnih razpredelnicah za eno mesto popravili tudi rezultat Romanove. Z izključitvijo Rusinje je postala evropska dvoranska podprvakinja v teku na 1500 metrov.
Jani Dvoršak, direktor slovenske protidopinške agencije, pričakuje, da bo odkritih še več primerov dopinških zlorab.
Ni še konec in še dolgo ne bo
Glede na to, da so z Mednarodnega olimpijskega komiteja sporočili, da bodo testiranje vzorcev za nazaj nadaljevali (vzorci se hranijo za obdobje desetih let), Jani Dvoršak, direktor Sloado, slovenske protidopinške agencije pričakuje, da bo takšnih primerov v prihodnje še veliko.
Nova razkritja imen lahko pričakujemo že 9. decembra 2016, ko bo objavljen drugi del poročila preiskovalca svetovne protidopinške agencije Wada, Roberta McLarna. Prvi del, ki je bil objavljen 18. julija letos, je precej razburkal javnost. V njem je McLaren potrdil namige o sistematičnih dopinških zlorabah v Rusiji, to pa je sprožilo prepoved nastopa 118 ruskih športnikov in športnic na olimpijskih igrah v Riu de Janeiru. Med njimi je bila celotna atletska reprezentanca, ta je izpustila že evropsko prvenstvo v Amsterdamu, in paraolimpijska reprezentanca.
Kaj bo s pravilom Osaka?
V prihodnjih dneh naj bi postalo jasno tudi to, ali bo začelo veljati pravilo Osaka, ki ga želi uvesti Wada. Njihov namen je, da bi športnikom, ki so jih zaradi uporabe dopinga suspendirali najmanj za šest mesecev, prepovedali kakršnokoli obliko sodelovanja na prihodnjih olimpijskih igrah.
V Rusiji zaporne kazni za sporne trenerje in zdravstveno osebje
Prvi korak h kaznovanju dopinških prekrškarjev pa so medtem naredili tudi v Rusiji. Predsednik Vladimir Putin je po pisanju STA podpisal zakon, ki uvaja zaporne kazni za trenerje in zdravstveno osebje, ki bodo športnike silili v uporabo prepovedanih poživil, s katerimi bi povečali svoje sposobnosti. Zanimivo je, da zakon ne predvideva nobenih kazni za športnike, ki bi goljufali s prepovedanimi poživili.
1