Torek, 22. 11. 2016, 7.48
7 let, 2 meseca
Novi dokazi o dopinških kršitvah na olimpijskih igrah
Bo olimpijsko zgodovino treba spisati na novo?
Ponovno testiranje vzorcev urina športnikov, ki so nastopili na poletnih olimpijskih igrah v Pekingu leta 2008 in Londonu štiri leta pozneje, je pokazalo, da si je z dopingom pomagalo najmanj 75 testiranih športnikov. Štirideset jih bo zaradi dopinškega prekrška ostalo brez olimpijske medalje. Rezultatsko zgodovino olimpijskih iger bo na določenih mestih treba spisati na novo.
Večina dopinških grešnikov, ki so nastopili na olimpijskih igrah v Pekingu in Londonu, prihaja iz Rusije oziroma držav vzhodne Evrope.
Dvanajst londonskih grešnikov razkrili že včeraj
Mednarodni olimpijski komite je včeraj razkril imena 12 športnikov, ki so jih po dodatnih testiranjih ujeli pri dopinških prekrških na olimpijskih igrah v Londonu, med njimi je sedem dobitnikov medalj, ki bodo ostali brez odličij.
Desetletno hranjenje vzorcev urina športnikov, odvzetih na olimpijskih igrah, je prava perspektiva boja proti dopingu, je prepričan direktor Sloado Jani Dvoršak. Na ta način goljufe puščamo v negotovosti, je dejal.
Prvi mož slovenske protidopinške agencije: Vrag je odnesel šalo
Janija Dvoršaka, direktorja slovenske protidopinške agencije Sloado, nova dopinška razkritja niso presenetila. Še več, pričakuje, da bodo znanstveniki med ponovno testiranimi primerki z olimpijskih iger v Londonu in Pekingu odkrili še več tovrstnih grehov.
"Znanost je v zadnjih letih skokovito napredovala. Laboratoriji so se začeli tesneje povezovati, raziskovalci so se začeli združevati, poleg tega so v zadnjih letih razvili boljše analizne metode, s katerimi lahko ponovno testirajo pred leti odvzete vzorce," je pojasnil, zakaj so vzorci, ki so bili pri prvem testiranju pred leti negativni, zdaj nenadoma postali pozitivni. "Zdaj lahko odkrivajo tudi snovi in raven snovi v manjših odmerkih, ki jih pretekle metode niso bile sposobne odkriti."
Vzorce z olimpijskih iger od leta 2015 hranijo deset let (prej osem). To je po mnenju Dvoršaka prava perspektiva boja proti dopingu, "saj so tako goljufi v negotovosti", je dejal Dvoršak. "Vrag je odnesel šalo," je bil slikovit.
Strinja se, da so kljub napredku znanstvenikov, ki že prinaša rezultate, žal goljufi tisti, ki so vedno korak pred znanstveniki, ki odkrivajo doping. Vzrok je v denarju, ki ga je na njihovi strani vedno več kot na strani znanstvenikov, je sklenil Dvoršak.
To so atleti, ki bodo ostali brez olimpijskih medalj iz Londona
Rusinja Julija Zaripova je na olimpijskih igrah v Londonu osvojila zlato medaljo v teku na 3000 metrov v zaprekami. Nove ugotovitve MOK-a (v londonskem vzorcu so odkrili sledi prepovedanega dehidroklormethiltestosterona) njene zbirke kolajn ne bodo posebej prizadele, saj je zaradi starih dopinških grehov že prej ostala brez njih.
Brez bronaste olimpijske medalje bosta ostala tudi moldavska dvigovalka uteži Cristina Iovu …
... in ruski dvigovalec uteži Aleksander Ivanov, ki se je v Londonu veselil srebrne olimpijske medalje.
Olimpijsko medaljo bodo odvzeli tudi armenski tekmovalki Hripsime Kurshudjan, prav tako dvigovalki uteži, ki je v Londonu osvojila tretje mesto.
Enako velja tudi za Belorusinjo Irino Kulesho, ki je v Londonu v dvigovanju uteži osvojila olimpijski bron.
Brez olimpijske medalje bosta ostala tudi ruska dvigovalka uteži Natalija Zabolotnaja, ki je v Londonu osvojila 2. mesto …
... in moldavski tekmovalec v dvigovanju uteži Anatoli Ciricu, ki je v Londonu osvojil 3. mesto.
Ni še konec
Mok bo še naprej izvajal dodatne teste, do zdaj so na novo pregledali več kot 1.200 vzorcev iz Pekinga 2008 in Londona 2012.
Znana tudi imena 16 očrnjenih iz Pekinga
Že prejšnji teden je MOK objavil podoben seznam za olimpijske igre v Pekingu leta 2008. Takrat je bilo na njem 16 športnikov, od tega deset dobitnikov medalj v disciplini dvigovanja uteži, rokoborbi in atletiki.
Med kršitelji so bili trije olimpijski podprvaki, Rus Hasan Barojev in Vitalij Rahimov iz rokoborbe grško-rimskega sloga in kazahstanska dvigovalka uteži Irina Nekrasova.