Thermometer Blue 0,46

Žiga Štern Jani Kovačič Janž Janez Kržič slovenska odbojkarska reprezentanca

Nedelja, 14. 7. 2024, 0.30

Odbojka, Wagnerjev memorial, 2. dan

Zmagoviti niz slovenskih odbojkarjev na Poljskem, selektor zaigral z "drugo" postavo

slovenska odbojkarska reprezentanca : Srbija, liga narodov, Stožice | Slovenski odbojkarji so na Poljskem po Nemčiji ugnali še Egipt. | Foto Volleyball World

Slovenski odbojkarji so na Poljskem po Nemčiji ugnali še Egipt.

Slovenski odbojkarji se od petka do nedelje merijo na Wagnerjevem memorialu v Krakovu na Poljskem. Po petkovi zmagi nad Nemci (3:2) so se varovanci Gheorgheja Cretuja v soboto zvečer pomerili z Egipčani in, čeprav so zaigrali z "drugo" postavo, nadaljevali zmagoviti niz. Za zmago nad najboljšo afriško ekipo so potrebovali štiri nize. V nedeljo jih čaka še tekma z domačini Poljaki.

Slovenski odbojkarji so se po petkovi zmagi s 3:2 proti Nemčiji na uvodni tekmi Wagnerjevega memoriala v Krakovu, v okviru katerega se pripravljajo na olimpijski nastop, srečali z Egipčani. Selektor Gheorghe Cretu je uresničil svoje napovedi in priložnost za dokazovanje ponudil podajalcu Urošu Planinšiču, korektorju Niku Mujanoviću, sprejemalcema Roku Možiču in Žigi Šternu, srednjima blokerjema Janžu Janezu Kržiču in Sašu Štalekarju ter standardnemu prostemu igralcu Janiju Kovačiču.

Slovenija : Egipt 3:1 (21, 19, -17, 16)

Slovenija: Štern T., Pajenk, Planinšič 3, Kozamernik, Bračko, Štalekar 7, Kovačič, Štern Ž. 14, Ropret, Urnaut, Čebulj, Možič 17, Mujanović 21, Kržič 8. Selektor: Gheorghe Cretu.
Egipt: Azab 13, Hamada 4, Reda, Elhossiny, Asran 4, Dola 6, Youseff 2, Elmahdy 4, Seif, Gaber, Haikal 13, Issa 9, Deyo. Selektor: Fernando Munoz Benitez.

Prvi slovenski točki sta z napadoma prispevala Kržič in Mujanović, za nove točke pa sta poskrbela še Štern in Možič. Po kratkem vodstvu najboljše afriške zasedbe s 7:6 sta Mujanović z dvema napadoma in Štern z blokom in protinapadom poskrbela, da je naša zasedba spet prešla v ospredje ter si po asu Možiča priigrala že štiri točke naskoka. Egiptovski selektor Fernando Munoz Benitez se je pri 7:11 odločil za odmor, po katerem so se njegovi varovanci na servis Asrana povsem približali, a so po dobrih podajah Planinšiča Mujanović, Možič in Štern Slovenijo popeljali na 14:10. Z neugodnimi servisi Mujanovića, ki je po odlični obrambi Kovačiča zaključil še protinapad za 18:12, so naši še bolj pobegnili ter kljub še eni prekinitvi na zahtevo tekmecev prek Štalekarja končnico začeli pri 20:15. V njej je bil nezaustavljiv Mujanović, Štern pa je priigral prvo zaključno žogo pri 24:17. Naši so po novi seriji nasprotnikov na servis Asrana izkoristili šele šesto, ko je bil v napadu za 25:21 uspešen Mujanović.

Egipčani dobili tretji niz, Cretu vztrajal z enako postavo

Gheorghe Cretu | Foto: CEV Gheorghe Cretu Foto: CEV Slovenski korektor je z asom za 2:1 Slovenijo v drugem nizu prvič popeljal v vodstvo, točke sta dodajala še Štern in Štalekar, Planinšiču pa je uspel solo blok za 6:4. Tako naši kot egiptovski odbojkarji so zaključevali svoje napade, razmerje moči na igrišču pa se ni spremenilo. As Kržiča za 10:7 je pomenil tri točke naskoka v korist Slovenije, Mujanović pa je izkoristil protinapad za 12:8, ki so si ga naše fantje priigrali z borbeno igro v obrambi in po katerem je Munoz Benitez reagiral s prekinitvijo. Po njej so Slovenci ohranili zbranost ter z napadom Možiča in blokom Kržiča pobegnili na 16:11. Pomagal ni niti nov odmor, Egipčani so namreč grešili v napadih in našim omogočili, da so še povečali razliko (18:12). Nato pa so na servis Dole nekoliko popustili, a je pomemben napad za 21:17 zaključil Štalekar, Štern pa je dodal as za 22:17. Napaka Azapa je našim prvo zaključno žogo prinesla pri 24:18, egiptovski sprejemalec pa je nato izven igrišča poslal še servis za zmago s 25:19.

V tretjem nizu sta bili ekipi uvodoma izenačeni, z minimalno prednostjo so vodili afriški predstavniki, pri katerih se je nekoliko razigral Haikal, ki je svojo vrsto tudi popeljal do vodstva s 7:6. Možič je poravnal na 7:7, a je Dola z napadom in asom hitro poskrbel, da je Egipt ostal v ospredju (9:7). Pri 9:12 je bil Cretu prisiljen poseči po odmoru. A tekmeci so še naprej dobro servirali in tudi zaustavljali napade naših ter si prek Haikala in Isse priigrali visoko prednost, zato se je slovenski strateg pri 12:18 odločil za še eno prekinitev. Pri 14:20 je Cretu Mujanovića zamenjal z Rokom Bračkom, a so nasprotniki še naprej pritiskali s servisi, naši odbojkarji pa so zaradi težav s sprejemom težko organizirali idealne napade in tudi zato so si Egipčani zagotovili prepričljivo zmago s 25:17.

Rok Možič je prispeval 17 točk. | Foto: Bor Slana/STA Rok Možič je prispeval 17 točk. Foto: Bor Slana/STA

Cretu je tudi v četrtem nizu vztrajal z enako postavo. Egipčani so še naprej dobro servirali in v tem elementu praktično niso grešili. Planinšič je kljub temu uspešno zaposlil Šterna in dvakrat Možiča za vodstvo s 6:5. Štalekar je blokiral za 9:7, Štern za 11:8, Munoz Benitez pa je reagiral z odmorom. Mujanović in Možič z napadoma in Kržič z blokom so našo reprezentanco popeljali na 15:11. Po odmoru egiptovske klopi je mladi bloker vknjižil še en blok, po napaki Azaba pa je prednost Slovenije znašala že sedem točk (18:11). Možič je z napadom za 20:15 naše popeljal v končnico. Štalekar je z neubranljivim napadom za 24:16 priigral zaključno žogo, sledil pa je še as Šterna za 25:16 in 3:1.

Kržič po krstnem nastopu: Kar dobro sem izkoristil priložnost

Janž Janez Kržič | Foto: Aleš Oblak/OZS Janž Janez Kržič Foto: Aleš Oblak/OZS Jani Kovačič, reprezentant Slovenije: "Mislim, da smo danes odigrali super. Igrali smo z drugo postavo in bil sem edini iz tiste začetne zasedbe. Atmosfera je bila super, vidi se, da soigralci niso odigrali dosti tekem, ker je bilo na igrišču veliko energije in se vidi, da so bili spočiti. Mislim, da smo danes zasluženo premagali Egipt."

Žiga Štern, reprezentant Slovenije: "Danes je bila lepa priložnost za igralce, ki dobivamo manj priložnosti. Mislim, da smo kar dobro začeli tekmo, Egipčani so v tretjem nizu sicer začeli bolje servirati in bolje sprejemati in vesel sem, da smo zmagali."

Janž Janez Kržič, reprezentant Slovenije: "Zame je bila to prva tekma za Slovenijo in mislim, da sem kar dobro izkoristil priložnost. Upam, da jih bo v nadalje še več. Zdi se mi, da je bila ekipa Egipta precej primeren nasprotnik, da lahko pokažemo naše kvalitete. Zelo sem zadovoljen z ekipo in s tem, kako smo odigrali tekmo. V tretjem nizu smo sicer nekoliko popustili, a smo v zadnjem nizu nato pokazali, da znamo odigrali dobro tekmo, da jo znamo zaključiti in zmagali."

Slovence tretja in s tem tudi zadnja tekma 21. Wagnerjevega memoriala čaka v nedeljo, ko se bodo v Krakovu pomerili z gostitelji Poljaki. Zmagovalci obračuna, ki se bo začel ob 18.30, se bodo veselili prestižne lovorike. Naši odbojkarji je doslej še niso osvojili, zelo blizu so bili lani, ko so v svojem prvem nastopu na turnirju osvojili 2. mesto.

Wagnerjev memorial, 2. dan

Sportal Mija Šiftar odhaja v Stuttgart: Mislim, da je to pravo mesto zame in za moj razvoj
slovenska odbojkarska reprezentanca : Poljska, liga narodov