Sreda, 4. 5. 2016, 15.58
7 let, 1 mesec
Večer, ko lahko Manuel Pellegrini vrne udarec Florentinu Perezu
Če bo Manchester City danes iz lige prvakov izločil Real Madrid, bo med najbolj veselimi pri Angležih zagotovo njegov trener Manuel Pellegrini.
Čeprav je že v dneh pred prvo tekmo polfinala lige prvakov dejal, da ni tekma proti Realu zanj nič manj ali bolj pomembna, kot bi bila, če v preteklosti ne bi sedel na klopi Madridčanov, je zdaj, ko se bosta po remiju brez zadetkov na angleških tleh Manchester City in Real udarila še na Santiagu Bernabeu, jasno, da bi bila zanj zmaga nad desetkratnim evropskim prvakom morda celo najslajša do zdaj.
S Cristianom Ronaldom je Real poskrbel za svetovni rekord. Najbolj noro poletje v zgodovini Reala
Manuel Pellegrini je na klopi Reala sedel v sezoni 2009/10. To je bilo eno najbolj turbulentnih let v novejši zgodovini madridskega nogometnega velikana. To je bilo poletje, ko se je na čelo Reala vrnil njegov predsednik Florentino Perez in v Madridu začel nov galaktični projekt. In hkrati so bili to tedni, ko je Real poskrbel za morda celo najbolj nor prestopni rok vseh časov.
Madridčani so namreč, verjeli ali ne, poskrbeli za kar 20 prestopov. Predvsem nakupi so bili nori, Real je v nekaj tednih namreč zapravil kar 254 milijonov evrov in poskrbel za dva svetovna rekorda. Za prvega, ko je Milanu odštel 65 milijonov za Brazilca Kakaja. Za drugega malce pozneje, ko je na račun Manchester Uniteda za Cristiana Ronalda, ki je v klubu še zdaj, nakazal še skoraj 30 milijonov več (94), kar je bil nov rekord.
Mastno je plačal še enega člana zdajšnje zasedbe, francoskega napadalca Karima Benzemaja (Lyon je z njim zaslužil 35 milijonov) in španskega vezista Xabija Alonsa, ki je prišel iz Liverpoola. Zanj je odštel pol milijona manj. Branilec Alvaro Arbeloa, ki je stal 15 milijonov in je prišel iz Valencie, se tistega poletja sploh ni zdel omembe vreden, Alvaro Negredo, Raul Albiol in Esteban Granero, za prvega je Real odštel pet, za druga dva pa štiri milijone, še manj.
Kako nor je bil tisti prestopni rok za Pereza in njegov Real, potrjuje tudi dejstvo, da so Madridčani Negreda, ki je prišel iz Almerie, v Sevillo prodali le nekaj tednov po tem, ko so ga kupili. Za Real namreč sploh ni zaigral. Španski napadalec je bil le eden izmed kar dvanajst nogometašev, ki so takrat zapustili Real. Veliko bolj zveneči imeni sta bili Arjen Robben in Wesley Sneijder, ki ju je želel takrat novi trener Reala obdržati, a pri tem ni imel besede. Perez ju je, ker sta bila okrepitvi njegovega predhodnika Ramona Calderona, nemudoma prečrtal.
Kdo je poleti 2009 odšel in kdo je prišel?
V poletnem prestopnem roku leta 2009 je Real nakupil sedem nogometašev. Prišli so Cristiano Ronaldo iz Manchester Uniteda, Kaka iz Milana, Karim Benzema iz Lyona, Xabi Alonso in Alvaro Arbeloa iz Liverpoola, Alvaro Negredo iz Almerie, Raul Albiol iz Valencie in Esteban Granero iz Getafeja.
Odšlo je kar 13 nogometašev. Poleg najbolj znanih, kot so Arjen Robben, Wesley Sneijder, Fabio Cannavaro, Klaas-Jan Huntelaar, Miguel Salgado, Gabriel Heinze in Javier Saviola še nekoliko manj znani, kot so Jordi Godina, Javi Garcia, Dani Parejo, Miguel Torres in Negredo, ki je odšel malce za tem, ko je prišel v klub.
Potožil je, da prav veliko besede pri kadrovanju ni imel
Prav takšna politika je bila usodna za zdajšnjega trenerja Manchester Cityja, ki pri odločitvah glede igralskega kadra ni imel prav veliko besede. "Velika čast je biti trener Reala, a hkrati se moraš zavedati, da ima v tem klubu veliko vlogo politika. Sam nisem imel veliko besede pri odločitvah, ki jih je sprejemal predsednik, ta je prodal igralce, ki so bili v moji viziji zelo pomembni. Nihče ne more ustvarjati dobre glasbe, če ima v svoji skupini deset kitaristov in le enega bobnarja ali pianista," se je Pellegrini slikovito izrazil nekaj let pozneje.
Predsednik Florentino Perez je delal po svoje. Želja zdajšnjega trenerja Manchester Cityja ni upošteval.
Čilenec je na klop Reala junija 2009 sedel nepričakovano. Bil je izbran za trenerskega vodjo novega projekta, podprl ga je takratni športni direktor Madridčanov Jorge Valdano, ki je želel vrniti udarec Barceloni. Ta je pod vodstvom Josepa Guardiole sezono pred tem osvojila kar tri lovorike. Nasledil je Španca Juandeja Ramosa, ta je sredi sezone 2008/09 gasil požar, ki ga je zanetil Nemec Bernd Schuster.
Poskrbel je za eno največjih sramot v zgodovini kluba
Pellegrini je podpisal dveletno pogodbo in začel dobro, a po nekaj mesecih je šlo vse navzdol. Konec oktobra je poskrbel za eno izmed največjih sramot v zgodovini kluba, ko je v španskem pokalu izgubil proti takratnemu tretjeligašu Alcorconu z 0:4 in se moral od tega tekmovanja posloviti že v četrtem krogu.
Takratni tretjeligaš Alcorcon je poskrbel za enega najbolj šokantnih porazov v zgodovini Reala.
Ko je marca prihodnjega leta v četrtfinalu lige prvakov izpadel proti Lyonu, se je Čilencev stolček močno zamajal. "Osvojili prvenstvo ali pa boš odletel!" je Pellegriniju takrat zabičal predsednik Perez. Realu v španskem prvenstvu ni šlo slabo, vse do zadnjega je bil hudo bitko z Barcelono, a jo, čeprav je osvojil za Real takrat rekordnih 96 točk in je ekipa pod njegovim vodstvom dosegla neverjetna 102 prvenstvena gola, izgubil. Jasno je bilo, da je zanj pravljične zgodbe, ki ga je izstrelila med vidnejše nogometne trenerje, konec.
Ni imel možnosti za uspeh
"Nisem imel možnosti za uspeh, saj je bila ekipa slabo sestavljena. Če bi imel kaj več besede pri vsem skupaj, bi bilo zagotovo bolje," je Pellegrini, ki ga je pri Realu nasledil Portugalec Jose Mourinho, dejal takrat in iz Madrida mirno odšel na klop Malage.
Zdaj, skoraj šest let pozneje, se je vrnil in prepričani smo, da je na velikem odru bolj kot kadarkoli motiviran in pripravljen za maščevanje. Perezu želi vrniti udarec in dokazati, da se je pošteno motil.
Kako je Slovenec ponižal trenerja Manchester Cityja
Pellegrini je boleč udarec kot trener Villarreala, na njegovi klopi je sedel med letoma 2004 in 2009, doživel tudi na tekmah proti Mariboru. V finalu pokala intertoto je v sezoni 2006/07, le nekaj mesecev pred tem je z Villarrealom igral v polfinalu lige prvakov, namreč izgubil proti vijoličastim, ki jih je takrat vodil Marijan Pušnik.
V Mariboru je bilo 1:1, za Mariborčane je zadel Gorazd Zajc, pred domačimi navijači pa doživel šok. Izgubil je z 1:2, za goste sta v polno merila Milan Rakić in Rene Mihelič ter se poslovil od nastopov na mednarodnih tleh, kar je bilo takrat veliko presenečenje, ki je odmevalo tudi v Evropi.