Chelsea Palmeiras svetovno klubsko prvenstvo

SVETOVNO KLUBSKO PRVENSTVO, ABU DABI

Chelsea prvič svetovni klubski prvak

Chelsea | Nogometaši Chelseaja se veselijo nove lovorike. | Foto Reuters

Nogometaši Chelseaja se veselijo nove lovorike.

Nogometaši Chelseaja so klubski svetovni prvaki, potem ko so v finalu v Abu Dabiju po podaljšku premagali Palmeiras z 2:1 (1:1, 0:0). Za Chelsea je to prva tovrstna lovorika, Palmeiras pa je še brez nje. Tretje mesto so osvojili nogometaši Al Ahlyja, potem ko so v malem finalu v Abu Dabiju s 4:0 (3:0) premagali Al Hilal.

Londončani so prišli do svojega prvega svetovnega naslova. Po ne posebej prepričljivi polfinalni predstavi so v finalu statistično prevladovali, predvsem v posesti žoge (v odstotkih 70-30), toda lovoriko jim je prinesla šele uspešno izvedena enajstmetrovka Kaija Havertza v 117. minuti.

Prvi polčas je minil v terenski prevladi Chelseaja, ki je imel žogo več kot dve tretjini časa v svoji posesti, sprožil tudi več strelov kot tekmec, a nobenega dovolj dobrega za spremembo izida.

Zato pa ga je v 55. minuti spremenil Romelu Lukaku, ki je Londončane popeljal v vodstvo s strelom z glavo. Vodstvo je trajalo devet minut, saj je takrat Raphael Veiga unovčil najstrožjo kazen za Palmeiras.

V rednem delu ni prišlo do odločitve, takisto ne v prvih 15 minutah podaljška, potem pa se je vse obrnilo na slabše za Brazilce, posebej Luana. Prav ta je namreč v 117. minuti zakrivil najstrožjo kazen z igranjem z roko, nekaj minut pozneje pa je še kot zadnji nogometaš naredil prekršek in dobil rdeči karton.

Brazilci, sicer južnoameriški prvaki, so v torkovem prvem polfinalu premagali afriškega prvaka Al Ahly iz Egipta z 2:0, evropski prvak Chelsea pa je dan pozneje odpravil azijskega prvaka Al Hilal z 1:0.

Yasser Ibrahim je dosegel prvi gol za Al Ahly. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Yasser Ibrahim je dosegel prvi gol za Al Ahly. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Že pred tem so nogometaši Al Ahlyja osvojili končno tretje mesto, potem ko so v malem finalu v Abu Dabiju s 4:0 premagali Al Hilal.

Končno peto mesto si je že pred dnevi zagotovil mehiški Monterrey, ki je s 3:1 odpravil domačo Al Jaziro.