13.08

Slovenija Anglija zgodovina

Petek, 12. 6. 2015, 13.08

Slovenija proti Angliji doživela dvojni šok

V dozdajšnji zgodovini Slovenije se je naša nogometna reprezentanca pomerila z angleško na vsega treh tekmah in vselej morala priznati premoč Otočanom.

Po 18 letih je Slovenija dočakala prvi nogometni spopad z velesilo, ki sliši na ime Anglija. Leta 2009 je naša izbrana vrsta pod taktirko Matjaža Keka v prijateljskem obračunu gostovala na znamenitem Wembleyju.

Svetovni prvaki iz leta 1966 so v prvo zmagali le z 2:1. Naši nogometaši so se častno upirali renomiranemu tekmecu, ki je imel v svojih vrstah Franka Lamparda, Stevena Gerrarda, Johna Terryja in Wayna Rooneyja. Nikdar ne bomo izvedeli, kako bi se tekma razpletla, če švedski sodnik Jonas Eriksson v prvem polčasu ne bi storil gromozanske napake.

Dvoboj med Boštjanom Cesarjem in Rooneyjem je ocenil kot prekršek slovenskega branilca in nato Angležem dosodil enajstmetrovko, čeprav je napadalec Manchester Uniteda krvoločno štartal in huje poškodoval Cesarjev gleženj. Odločitev švedskega sodnika so obsojali tudi angleški mediji.

Časten zadetek za Slovenijo je pet minut pred koncem dosegel Zlatan Ljubijankić, ki v nedeljo v Stožicah ne bo mogel pomagati naši izbrani vrsti proti "trem levom".

Na naslednji obračun reprezentanc smo morali počakati slabo leto dni, vendar je imela ta tekma bistveno večjo veljavo, saj sta se ekipi pomerili v tretjem krogu svetovnega prvenstva v Republiki Južni Afriki.

Izbranci Matjaža Keka so na jugu Afrike premagali Alžirijo, nato proti Američanom zapravili vodstvo z 2:0 – na koncu je bilo 2:2 –, pred njimi pa je bila odločilna tekma za napredovanje. Nasproti so jim stali Angleži, naša reprezentanca pa je za uvrstitev v osmino finala potrebovala že remi. A so se Angleži po golu Jermaina Defoa skozi šivankino uho prebili v naslednjo fazo tekmovanja, naši nogometaši pa so doživeli dvojni šok. Po koncu tekme so bili kljub porazu še vedno druga reprezentanca skupine, z zanimanjem pa so spremljali, kaj se dogaja na tekmi med ZDA in Alžirijo, ki se še ni končala.

Američani so nato v sodnikovem podaljšku prek Landona Donovana premagali Alžirce in zaprli pot Sloveniji, da se na največjih tekmovanjih premierno uvrsti v izločilne boje. Na koncu je bila na nehvaležnem tretjem mestu s točko zaostanka za ZDA in Anglijo.

Tretji poraz proti Angliji je slovenska reprezentanca doživela pod vodstvom Srečka Katanca. V sklopu kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2016 je novembra lani pred 82.305 gledalci gostovala na Wembleyju in doživela najvišji poraz na dozdajšnjih tekmah.

A po 58 minutah igre ni kazalo, da se bo tekma razpletla v korist ekipe Roya Hodgsona. Andraž Kirm je izvajal prosti strel, žogo usmeril proti Alešu Mertlju, pred njim pa je posredoval Anglež Jordan Henderson in potisnil žogo v lastno mrežo.

Navdušenje je trajalo vsega minuto. Prvi mož reprezentance Rooney se je namreč poigral s slovensko obrambo, v kazenskem prostoru pa ga je podrl Cesar. Zgodil se je podoben scenarij kot pred šestimi leti, le da se tokrat slovenski branilec k sreči ni poškodoval. Samir Handanović bi skoraj ubranil strel Rooneyja, ki je izenačil na 1:1, nato pa je za Anglijo za končnih 3:1 še dva zabil Danny Welbeck.