Rok Plestenjak

Torek,
3. 5. 2011,
11.40

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Real Madrid Barcelona Metz

Torek, 3. 5. 2011, 11.40

8 let, 7 mesecev

Real sanja o podvigu Metza in Štajerca Kurbosa (video)

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Barcelona je prednost dveh zadetkov s prve gostujoče tekme evropskega obračuna izpustila iz rok le enkrat. V sezoni 1984/85, ko jo je v središču Katalonije zasenčil francoski Štajerec Zvonko Kurbos.

Statistika velja pred zaključkom strnjenega srečevanja Barcelone in Reala v tej sezoni (na treh različnih frontah) za močno zaveznico Kataloncev. Prednost s prve tekme v Madridu, velikih 2:0, pod rezultat se je podpisal dvakratni strelec Lionel Messi, naj bi zadoščala za uvrstitev v veliki finale, ki ga bo 28. maja gostil londonski Wembley. V 32 primerih, ko se je Barcelona v evropskem tekmovanju na prvi tekmi, odigrani v gosteh, dokopala zmage, je katalonski nogometni ponos podpisal predajo le dvakrat. Šestkrat je na prvi tekmi v gosteh zmagala z 2:0 in si še vedno zagotovila napredovanje, prednost dveh zadetkov pa je zapravila le enkrat. In to v sezoni 1984/85, ko jo je senzacionalno izločil francoski predstavnik Metz. Čeprav so Katalonci v gosteh zmagali kar s 4:2, na povratni tekmi pa prednost z uvodnim golom še povečali, so na koncu nemočno zmajevali z glavo. Prejeli so kar štiri zadetke, tri je zakrivil takrat 23-letni brkati napadalec z zanimivimi koreninami. Zvonko ''Toni'' Kurbos, krvnik Barcelone v 2. krogu pokala pokalnih zmagovalcev, se je rodil slovenskima staršema 20. oktobra 1960 v Mariboru, nato pa ga je pot skupaj z njima odnesla v Nemčijo (Stuttgarter Kickers). Nogometno pot je nadaljeval v Belgiji (Tongeren), kasneje pa se je dokazal v Franciji (Metz, St. Etienne, Mulhouse, Nice in Monaco), kjer živi še danes. Kot sin jugoslovanskih ''gasterbajterjev'' je v tujini na uradnih tekmah dosegel 83 zadetkov, sprejel pa je tudi francosko državljanstvo.

Real bi ponovil sezono 2001/02

Če bi drevi podvig francoskega kluba, ki si prizadeva za čim prejšnjo vrnitev v najvišji klubski razred, ponovil madridski Real, bi se uvrstil v finale. Zmaga s 4:1 bi zadoščala za velikanski preobrat, s katerim bi ''beli baletniki'' pozabili na razočaranje na štadionu Santiago Bernabeu in se razveselili imenitne priložnosti za osvojitev jubilejnega desetega evropskega naslova. V tem pogledu pa statistika ni tako naklonjena Realu, saj je v petih primerih, ko se je na evropsko gostovanje odpravil po domačem porazu, napredovanja razveselil le enkrat. Pa še to v daljni sezoni 1970/71, ko je po domačem tesnem porazu z 0:1 odpotoval v Avstrijo in na Tirolskem z zmago 2:0 izločil Tirol Innsbruck. Če bi Real ponovil dosežek izpred desetih letih, ko je na prvi polfinalni tekmi lige prvakov zavil v črno Camp Nou z zmago 2:0 (od sedanjega kadra se zmage odlično spominjata le kapetan Iker Casillas ter pomočnik Joseja Mourinha, Aitor Karanka, ki sta dvoboj spremljala na klopi), bi milijoni nogometnih navdušencev po svetu vstopili v nepredvidljiv svet podaljškov. Barcelona je vseeno prepričana, da priigrane prednosti v Madridu zlepa ne bo zapravila. S tem pa bi podvig Metza in Zvonka Kurbosa (poleg nepozabnega ''hat-trcika'' v Barceloni je opozoril nase tudi s šestimi zadetki na prvoligaški tekmi z Nimesom, takratnim povojnim rekordom) obveljal za edinstvenega ter bi še naprej izžareval eno redkih bolečih evropskih ran v zgodovini katalonskega velikana, ki jo je angleški časnik Guardian pred 27 leti opisal za eno največjih senzacij v evropskih pokalih vseh časov. Tudi s slovenskim pridihom ...