Četrtek, 1. 11. 2012, 21.57
8 let, 7 mesecev
Poslastica lige prvakov: Ronaldo kuje maščevanje
Španski in nemški velikan sta v zadnjem času prehodila podobno pot. In kje ležijo skupne lastnosti? V domačih prvenstvih sta si po zaslugi neprepričljivih predstav na začetku sezone, predvsem v gosteh, priigrala visok zaostanek za vodilnima kluboma. Real zaostaja za Barcelono osem, Borussia pa za Bayernom devet točk. Tako sta postala žrtvi dodatnega pritiska, saj si v nadaljevanju prvenstva ne smeta več privoščiti nepotrebnih spodrsljajev z ''manjšimi'' klubi, če še želita ohraniti upanje o ubranitvi lovorike. Kar pa ob napornem evropskem in pokalnem ritmu zagotovo ne bo enostavno.
V sredo oba zmagala s 4:1, Mourinho prisluhnil Schusterju?
Podobno usodo si delita tudi v pokalu, kjer sta bila v sredo zelo suverena. Madridčani so se odpravili k četrtoligašu Alcoyanu. Če so si v prejšnjih letih v pokalu nekajkrat privoščili sramotne poraze z nižjeligaši, so bili tokrat pod trdno Mourinhovo taktirko brez milosti. Zmagali so s 4:1, portugalskega stratega pa je navdušil nastop 17-letnega upa Joseja Rodrigueza<, ki se je med strelce vpisal že na debitantskem nastopu. Mladi napadalec Castille, kjer se kali v članski konkurenci, je predstavljal le ''piko na i'' pogumni odločitvi Mourinha, da na pokalnem izzivu vrže v ogenj nekaj več svežih in mladih igralcev. Poleg Rodrigueza so namreč nastopili še trije ''mladeniči'', s tem pa je trener Reala odgovoril na javne kritike Bernda Schusterja. Nemec, nekdaj tudi sam trener Reala, še prej pa njegov zvezdnik na dirigentskem mestu, je javno požugal Portugalcu, da preveč zaupa preverjenim in izkušenim igralcem, premalo pa se posveti napredku mlajših, ki prepočasi trkajo na vrata članske ekipe. Po pokalni zmagi Reala je morda spremenil mnenje. Če je Real zmagal s 4:1, pa ni bilo v sredo nič kaj drugače tudi na drugem delu Evrope. Natančneje v Aalnu, kjer so ''rumeno-črni'' z identičnim rezultatom izločili istoimenskega drugoligaša. Je pa razlika, saj se bodo ''beli baletniki'' s palčki iz Alcoya pomerili še enkrat, tokrat doma, medtem ko je Borussia že napredovala. ''Če je Real z Dortmundom izgubil z 1:2, potem ni nič tragičnega, če smo mi z 1:4,'' je duhovito pripomnil trener sredinih poražencev Ralf Hasenhüttl.
V soboto z Zaragozo in s Stuttgartom
Pred torkovo špansko-nemško poslastico, ki si jo bo rade volje ogledal tudi nemški selektor Joachim Löw (pri Borussii najdemo sedem, pri Realu pa dva predstavnika ''elfa''), čaka oba kluba še sobotna domača preizkušnja za prvenstvene točke, kjer si zaradi visokega zaostanka za Katalonci in Bavarci ne smeta privoščiti dodatnih zapletov. ''Blancos'' bodo na Santiago Bernabeuu pričakali soimenjaka iz Zaragoze, BVB pa na razprodanem (je kaj drugega sploh možno?) Signal Iduna Parku Stuttgart. Gostoval bo nekdanji klub Samija Khedire. Poškodovanega nemškega reprezentanta, ki ga je Mourinho po SP 2010 zvabil v špansko prestolnico. Khedira je s Stuttgartom osvojil tudi naslov nemškega prvaka. Šele po sobotnih preizkušnjah, oba tabora bi se zadovoljila zgolj z zmago, bodo misli zvezdnikov Reala in Borussie usmerjene na obračun lige prvakov. Na torkov spektakel, ki ga bo prenašala tudi Planet TV, studijski del pa se bo začel že ob 20. uri.
Real je v ligi prvakov doma strah in trepet
To bo dvoboj za prestol skupine smrti D. V njej sta še Ajax in Manchester City. Po treh krogih kaže bolje nemškemu prvaku, ki je zbral sedem, Real pa šest točk. Srečanje bo prineslo odgovor na vprašanje, ali je v ligi prvakov končno napočil čas, da ''beli baletniki'' ne bodo izkoristili prednosti domačega igrišča.
Borussia je v tej evropski sezoni odlična. Tudi v gosteh, kar je dokazala v Manchestru, kjer so se ''meščani'' rešili na čudežen način in osvojili točko. Porurski veljak v ligi prvakov čaka na zmago v gosteh že devet let. Nazadnje je tako leta 2003 ugnal Milan, nato pa je nastopila suša. Ker se zdaj podaja k Realu, ki je doma izrazito neugodno moštvo, saj je v ligi prvakov dobil zadnjih sedem srečanj, bo do zmage priti še toliko težje. A Kloppova zasedba je že pred dvema tednoma dokazala, da se milijonarjev iz španske prestolnice ni ustrašila in da pozna recept, kako jim pristriči krila. Bo pa morala v torek pošteno stisniti v obrambi, saj je Real na sedmih zaporednih domačih zmagah dosegel kar 27 zadetkov. Domala štiri na tekmo, kar je neverjeten podatek za tako kakovostno tekmovanje. In znova bo nevaren Cristiano Ronaldo, s petimi zadetki tudi najboljši strelec lige prvakov v tej sezoni. Na lestvici najboljših so mu najbližje s tremi goli Alan (Braga), Oscar (Chelsea) in Roberto Soldado (Valencia).
Statistika je zdaj zaveznica Reala
Če statistika pred gostovanjem v Dortmundu ni bila Realova zaveznica, kasneje pa se je izkazalo, da bledega niza ni znal zaustaviti niti Mourinho, je tokrat drugače. Najbolj trofejni evropski klub, ki bi rad v tej sezoni osvojil jubilejni deseti naslov, je doma z nemškimi predstavniki odigral 22 tekem. Dobil jih je kar 17, izgubil le dve. Obe z Bayernom na začetku tisočletja (2000 in 2001). Pri Borussii je ravno obratno. V Španiji je gostovala osemkrat, a kar petkrat izgubila. Zmagala je le enkrat, pa še to pred 16 leti, ko je v skupinskem delu lige prvakov z 1:0 ugnala Atletico. V tisti sezoni je Otmar Hitzfeld popeljal ''rumeno-črne'' vse do evropske krone, v tej sezoni pa je to kot največji klubski cilj izpostavil Jose Mourinho. Po porazu z 1:2 v Dortmundu je po zaključnem sodnikovem pisku vztrajal na svojem mestu vse do takrat, ko mu ni mimo prišel stanovski kolega Jürgen Klopp. Trajalo je kar pet minut, preden se je nekdanji trener Mainza poslovil od zvestih navijačev. S klubom jih zbližuje vodilo ''resnična ljubezen'', Klopp pa je z njimi stkal zelo močne in čustvene vezi. Portugalec ga je čakal, tudi pet minut mu ni bilo predolgo, nato pa mu športno čestital. Velika poteza Mourinha, ki pa v torek pričakuje povsem drugačen scenarij. Pač, da mu bo tokrat v roke segel Klopp, njemu pa po zmagi Reala ne bo potrebno čakati vnedogled.
Özil ni priljubljen, Sahinu bi bile namenjene ovacije
Real je imel oziroma ima opravka z dvema nemško-turškima nogometašema. Prvi je Mesut Özil. Čeprav je eden najbolj pomembnih členov nemške izbrane vrste, pri navijačih Borussie pa ni priljubljen. ''Razumljivo'', saj je dve leti nosil dres ''osovraženega'' soseda Schalkeja, nato pa jo zaradi prihoda Hrvata Ivana Rakitića ucvrl v Bremen, kjer je bil pri Werderju tako dober, da ga je za vsako ceno želel tudi Mourinho. Tudi v Madridu mu ''za ovratnik'' diha hrvaški zvezni igralec. To pot se za mesto v udarni enajsterici poteguje z Luko Modrićem. Za zdaj je rezultat nekako izenačen, saj sta oba igralca deležna podobne minutaže. Pri Realu pa ni bilo več prave prihodnosti za turškega reprezentanta Nurija Sahina, ki se je pred prihodom v Madrid dokazoval prav v Dortmundu. Tam je pustil velik pečat, saj je v klubski zgodovini zapisan kot najmlajši debitant, pa tudi strelec zadetka na udarni tekmi (17 let in 82 dni). A zvezna vrsta ''modernih galaktikov'' je bila prenapolnjena z zvezdniki, zato se je Sahin odločil za selitev k Liverpoolu. Če bi nastopil v torek, bi mu del glasnih navijačev Borussie, mnogi so jih oklicali kar za najboljše v Evropi, zagotovo namenil aplavz.
Real in Borussia Dortmund sta se v ligi prvakov pomerila petkrat. V sezoni 1997/98 je bil v polfinalu boljši Real. Najprej je doma zmagal z 2:0, v Nemčiji se je dvoboj končal brez zadetkov. Pet let kasneje sta se kluba srečala v drugem krogu skupinskega dela. Tudi tokrat je bil boljši Real (2:1 in 1:1). Španski prvak je prvič padel na kolena šele v tej sezoni, ko je v Dortmundu izgubil z 1:2. Če bi Borussia v torek zmagala še enkrat, bi bil medsebojni učinek povsem izenačen. Takrat pa bi zagotovo resneje zaropotalo tudi v Madridu ...