Rok Plestenjak

Sreda,
16. 12. 2015,
20.11

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Prva liga Telekom Slovenije Marijan Pušnik Bojan Prašnikar NK Olimpija NK Olimpija

Sreda, 16. 12. 2015, 20.11

8 let, 7 mesecev

"Olimpija ne ve, kje je doma, ampak išče kraj, kje bo prespala"

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Nogometaši Olimpije so dobesedno čez noč ostal brez trenerja. Marijan Pušnik se je poslovil, njegov naslednik pa še ni znan. Bojan Prašnikar smatra, da bi se tuji strateg težko znašel pri Olimpiji.

Velja za enega najbolj uspešnih slovenskih trenerjev. Z Mariborom je osvajal lovorike kot za stavo, v treh različnih časovnih obdobjih vodil člansko izbrano vrsto, zdaj pa že nekaj časa spremlja dogajanje v prvenstvu kot zunanji opazovalec.

Ko smo poklicali Bojana Prašnikarja in ga zaprosili, da nam poda svoj pogled na nenadno trenersko spremembo pri Olimpiji, nam je zaupal, da se z jeklenim konjičkom ravno pelje proti Ljubljani. Sledilo je hitro podvprašanje, domišljija je naredila svoje, a je strokovnjak iz Šmartnega pri Paki hitro prepoznal, kaj ga skušamo vprašati in se zasmejal: "Ne, kje pa. Ne bom novi trener Olimpije."

V novejšem obdobju ljubljanskega kluba, ki se je preselil v Stožice, se je enkrat že preizkusil kot trener Olimpije. Sodelovanje se je končalo v manj kot letu dni, na lestvici pa so zeleno-beli zaostajali le za Mariborom. Pisala se je sezona 2011/12. Pred kratkim je ljubljanski klub ponovno poskrbel za trenersko zamenjavo. Tokrat je krajšo potegnil Marijan Pušnik, čeprav je osvojil naslov jesenskega prvaka in na zimske počitnice odšel s prednostjo treh točk pred Mariborom. To je mnoge presenetilo.

"To ni nastalo v trenutku, ampak se je verjetno nabiralo tako na eni kot na drugi strani. Včasih je bolje, da se razideš, kot pa da se naprej mučiš, če nekatere stvari ne grejo. Tako lahko ekipa deluje na krajši rok, na daljši pa je že vprašljivo. V športu je vedno vprašanje, do kod sežejo meje in kakšen je lahko še napredek," razmišlja nekdanji trener Olimpije.

Ob vzponih pridejo še padci

Prepričan je, da je do nesoglasij med zdaj že nekdanjim trenerjem Pušnikom ter športnim direktorjem Rankom Stojićem prišlo že pred časom, ne pa šele v zadnjem tednu, ki je postregel s senzacionalno zmago Krškega nad ljubljanskimi zmaji.

"Olimpija je presenetljivo dobro štartala in igrala. Bila je na dobri poti, ker pa je dokaj neustaljena ekipa, je to na dolgi rok težko zdržati. Prestop Šporarja je vplival na delovanje ekipe, ki je odigrala še tri tekme. Prepričan sem, da trenerju v teh razmerah ni preprosto nekaj mesecev držati skupaj ekipe v nekem najboljšem stanju. Olimpija je solidno igrala, a brez ključnih igralcev je običajno, da ob vseh vzponih pridejo še padci," ga slabši konec nogometašev Olimpije, ki so v zadnjih štirih prvenstvenih nastopih osvojili le štiri točke in dovolili Mariboru, da se jim približa na tri točke zaostanka, ni presenetil.

Težave: Središče za trening in nepreverjeni tuji igralci

Izpostavil je, da Olimpija nima najboljših pogojev, nato pa pojasnil, kaj je s tem mislil. "Prva stvar, ki manjka Olimpiji, je središče za trening. Je nujno potrebno. To je motilo tudi mene, ko sem bil njen trener. Dokler tega ne bo rešila, ne bo na nogah. Ko ne veš, kje si doma, ampak iščeš kraj, kje boš prespal," je opisal, kako se počutijo nogometaši, ki nimajo stalnega vadbišča.

Nato je ponudil še drugi razlog, ki ljubljanskemu klubu preprečuje, da bi trenerju nudil najboljše pogoje. "Imamo izjemno gibanje igralcev za celo slovensko ligo. V polovici leta se zamenja skoraj pol lige. Tako je težko delovati na daljši rok. Na drugi strani imamo ogromno nepreverjenih igralcev, posebej tistih, ki prihajajo iz tujine. Ta zadeva na dolgi rok ne vpliva pozitivno na noben klub, še posebej pa na razvoj slovenskega nogometa. Imamo ogromno tujih igralcev, za katere niti ne vemo, kako jim je ime," ga moti pretirano število tujcev nedorečene kakovosti, ki iščejo pozornost v Sloveniji in odžirajo prostor v ekipah nadarjenim mladim domačim igralcem.

"Njihovo kvaliteto ugotavljamo skozi prvenstvo. Tu se vse razmišlja na kratek rok, kako kaj zaslužiti s kako prodajo. To ni dobro za napredek in ustaljenost klubov," opozarja na težavo, ki po njegovem mnenju slovenskemu klubskemu nogometu ne dela usluge.

Maribor in Olimpija zamenjala vlogi

62-letni strokovnjak iz Šmartnega pri Paki z žalostjo ugotavlja, da takšne zadeve, kot so menjave trenerjev pri klubih, ki dosegajo uspešne rezultate, mečejo slabo luč na podobo tekmovanja. "Letos smo imeli pozitivne trenutke v naši ligi, zlasti so odmevali derbiji. Nogometni utrip je bil zaradi njih na primerni ravni, zdaj, ko je konec sezone, pa se ukvarjamo z drugimi stvarmi, ki obremenjujejo neke konkretne analize naše lige. Ubadamo se z drugimi težavami, kar ni dobro," je poudaril.

Mariborčani branijo naslov. Kljub dokaj visokemu zaostanku, ki je znašal že deset točk, so ob koncu jesenskega dela že skoraj ujeli Olimpijo.

"Bolj je šlo proti koncu, bolj se je ustalil Maribor. Tako prihajamo do običajne situacije, ki je bila prisotna v zadnjih letih. Ujel je svoj ritem. Prepričan sem, da bo tako deloval tudi spomladi. Če bi Olimpija nadaljevala v tem ritmu, ko je začela pešati, bi imela ogromne težave z Mariborom. Prej je bil težaven Maribor, Olimpija pa je imela svoj ritem, zdaj pa je ravno obratno. Zdaj se pri Olimpiji pojavlja dvom, kaj se bo zgodilo in kam se bo vse skupaj obrnilo," je Prašnikar opozoril na menjavo vlog, ki bi lahko spomladi odločilno vplivala na boj za prvo mesto. Takrat bo že dolgo znano, kdo je na klopi Olimpije nasledil Pušnika …