Boštjan Boh

Nedelja,
24. 6. 2018,
4.00

Osveženo pred

6 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 9,66

3

Natisni članek

Natisni članek

FIFA SP 2018 skok v športno preteklost

Nedelja, 24. 6. 2018, 4.00

6 let, 5 mesecev

Skok v športno preteklost

"Najbolj neumna, grozljiva in sramotna tekma v zgodovini nogometa" #video

Boštjan Boh

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 9,66

3

Ljubitelji nogometa se verjetno še dobro spominjajo tekme SP v nogometu iz leta 2006 med Portugalsko in Nizozemsko, ko je padel rekord. Sodnik je moral na tekmi pokazati štiri rdeče in kar 16 rumenih kartonov. A to ni bilo nič v primerjavi s tekmo med Čilom in Italijo na svetovnem prvenstvu leta 1962, ki še danes velja za eno od najbolj bizarnih nogometnih tekem. Pozneje so jo poimenovali Bitka na Santiagu – "The Battle of Santiago".

To je bila tekma drugega kroga svetovnega prvenstva in zagotovo ena od tistih, ki bodo vedno metale slabo luč na nogometno igro. Gostitelji prvenstva so bili Čilenci, ki so na uvodni tekmi premagali Švico, medtem ko so Italijani na prvi tekmi le remizirali. Pri tem ni šlo le za nogometno tekmo, ampak tudi za nacionalni ponos. Šestinšestdeset tisoč ljubiteljev nogometa ni videlo nogometa, ampak "nogometni masaker".

Pred tekmo pretepli napačnega novinarja

Veliko napetost pred tekmo sta predvsem zakuhala italijanska novinarja Antonio Ghirelli in Corrado Pizzinelli, ki sta med drugim zapisala, da je svetovno prvenstvo v Čilu popolna norost. Santiago sta opisala kot mesto, kjer telefoni sploh ne delajo, taksisti pa so tako redki kot zvesti možje ...

"Santiago je grozen. Vsa soseska je namenjena prostituciji, ljudje so podhranjeni, nepismeni in nagnjeni k alkoholu in revščini," je v svojem članku za La Nazione zapisal Corrado Pizzinelli. Če bi ostalo samo pri teh besedah, verjetno ne bi bilo nesmiselne tekme, a so čilski časopisi zgodbe italijanskih novinarjev še dodatno izkrivljali, preurejali, da bi te izpadle še bolj žaljive. Odziv tamkajšnjega prebivalstva je bil takojšen. Italijanska ekipa je vedela, da je lahko zaradi tega v velikih težavah. Dan pred tekmo so namreč močno pretepli argentinskega novinarja, potem ko so mislili, da so v roke dobili Italijana.

Zavrelo je že v 12. sekundi

Mnogi so upali in želeli, da se vso dogajanje ne bi odražalo na nogometni tekmi, a je bilo že po 12 sekundah jasno, da na tej tekmi sprave ne bo. Tisto tekmo je sodil britanski sodnik Ken Aston in 12 sekund po njegovem začetnem žvižgu je bil storjen prvi grob prekršek. Vojna na igrišču se je začela.

V peti minuti tekme so med ekipama prvič zapele pesti in takoj je moral posredovati glavni sodnik. Honorino Landa je nad  italijanskim igralcem Giorgiom Ferrinijem naredil grob prekršek. Italijan mu ni dolgo ostal dolžan, saj je nekaj trenutkov pozneje Lando namenoma brcnil. Sodnik Ken Aston (takrat še ni bilo kartonov op. p.) se je moral odzvati in vročekrvnega Italijana poslal z igrišča. Ta nikakor ni želel zapustiti zelenice, saj je želel izvedeti, zakaj ni kaznoval tudi Lando, ki je nad njim vseskozi delal prekrške. Ferrini je igrišče zapustil šele po posredovanju čilske policije.

Na tekmi je bilo veliko grobih prekrškov. | Foto: Na tekmi je bilo veliko grobih prekrškov.

Tik pred koncem polčasa so bili spet boksarski vložki

Pesti so znova zapele tik pred koncem drugega polčasa. Čilenec Leonel Sánchez, sicer sin profesionalnega boksarja, je z enim udarcem na tla položil Maria Davida. Eden izmed novinarjev je med tem pokomentiral, da lepšega udarca še ni videl. Kot da je pozabil, da komentira nogometno tekmo, ne boksa.

Čeprav je bil stranski sodnik oddaljen le nekaj metrov, se niso odločili, da izključijo Sáncheza. Minuto pozneje mu Mario David vrnil. Ta je z naletom v glavo brcnil čilskega igralca, da je obležal na travi. Sodnik je Davida nemudoma poslal z igrišča, kar je pomenilo, da so imeli Italijani že dva igralca manj na igrišču.

Tekmo je sodil britanski sodnik Ken Aston. | Foto: Guliverimage/Getty Images Tekmo je sodil britanski sodnik Ken Aston. Foto: Guliverimage/Getty Images

Po koncu tekme so Italijani zbežali v slačilnice

V drugem polčasu je morala še nekajkrat posredovati policija, da so na igrišču vzpostavili relativen mir. Nogometna tekma je bila namreč bolj podobna ragbi tekmi z boksarskimi vložki. "Nisem sodil nogometne tekme, ampak sem se počutil kot sodnik na vojnem območju," je  po tekmi dejal sodnik Ken Aston.  Po koncu tekme so italijanski nogometaši takoj zbežali v slačilnice, saj so se bali, da bi množica s tribun prišla na igrišče in želela obračunati z njimi. Tekma se je končala z izidom 2:0 za Čile, a verjetno je bila to ena od redkih tekem, ko rezultat ni bil v ospredju.

Kanibali in pristransko sojenje

Naslednji dan so obtožbe letele tako iz ene in druge strani. Jorge Pica, predstavnik čilske reprezentance, je celo menil, da so bili italijanski nogometaši dopingirani. "Videti je bilo, da so prišli na teren z namenom, da poškodujejo naše igralce ... Iskreno mislim, da so bili ti fantje dopingirani. Zanimivo bi bilo videti njihove izvide."

Zelo čustveni so bili tudi italijanski odzivi. Kar nekaj pritožb so naslovili na svetovno nogometno zvezo (Fifa), saj so menili, da je bilo sojenje pristransko, njihovi nasprotniki pa so bili kot kanibali na nogometnem igrišču. Ko so vesti dosegle Italijo, je morala celo italijanska vojska zaradi varnosti zaščititi čilsko ambasado v Italiji.

Najbolj sramotna predstava v zgodovini te igre

Nad tekmo so bili zelo ogorčeni tudi drugi novinarji. Še najbolj slikovito je tekmo opisal novinar BCC, Davida Colemana. "Igra, ki jo boste videli, je najbolj neumna, grozljiva, gnusna in sramotna predstava v zgodovini nogometa. To je bilo prvo medsebojno srečanje teh dveh ekip in upamo, da tudi zadnje," so bile Colemanove besede.

Italijanska reprezentanca je tisto svetovno tekmo končala že po skupinskem delu, medtem ko se je Čile prebil vse do polfinala, na koncu so zasedli tretje mesto. Na tekmi za tretje mesto so z izidom 1:0 premagali Jugoslavijo.