kvalifikacije za SP 2018 Srečko Katanec Josip Iličić Valter Birsa Benjamin Verbič

Ponedeljek, 4. 9. 2017, 22.44

Poročilo s tekme Slovenija : Litva

Močno prevetrena Slovenija je tokrat prepričala

Josip Iličić | Foto Morgan Kristan / Sportida

Slovenija je v Stožicah v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2018 premagala Litvo s 4:0 in ostaja v igri za nastop na spektaklu, ki bo prihodnje poletje v Rusiji.

Slovenija je po porazu in predvsem porazni petkovi predstavi na Slovaškem pred skromnim številom gledalcev v Stožicah nastopila v zelo spremenjeni zasedbi. Srečko Katanec, ki je očitno povsem izgubil podporo med navijači - v gledališkem vzdušju na največjem slovenskem štadionu so ga gledalci pred tekmo izžvižgali -, je poskrbel za številne spremembe v začetni enajsterici v primerjavi s tekmo v Trnavi.

Natančnejše za kar pet. V eno je bil primoran, na levi strani obrambe je namesto poškodovanega Bojana Jokića zaigral Mitja Viler. Za preostale štiri se je selektor, ki že štiri leta in pol gradi novo reprezentanco, a do zdaj še nič ni zgradil, odločil, ker je menil, da bo tako bolje.

Od prve minute je zaigral tudi debitant Jan Repas, ki je zavzel mesto Valterja Birse takoj za napadalcema. V napadu je Tima Matavža nadomestil Andraž Šporar, na položaju defenzivnega vezista je namesto Reneja Krhina priložnost dobil Rajko Rotman, ki je v zadnjih dveh letih in pol v izbrani vrsti odigral skupaj manj kot 90 minut. Na levi strani zvezne vrste se je v postavo vrnil Benjamin Verbič.

Prekršek nad Josipom Iličićem, po katerem je Slovenija z enajstih metrov povedla. | Foto: Morgan Kristan / Sportida Prekršek nad Josipom Iličićem, po katerem je Slovenija z enajstih metrov povedla. Foto: Morgan Kristan / Sportida

Sredi polčasa so kronali premoč

V prvem polčasu je bila Slovenija precej boljša, čeprav prav veliko izrazitih priložnosti ni imela. Blestel je predvsem Josip Iličić, ki je imel enega tistih svojih dni, ko skoraj dobesedno leti po igrišču. Vse nevarnejše akcije so šle prek nog tega zvezdnika italijanskega nogometa.

Najprej je v 17. minuti meril čez gol po podaji Nejca Skubica. Štiri minute pozneje nogometaš Atalante iz Bergama ni meril najbolje s prostega strela nekje 20 metrov od litovskega gola. V 24. minuti je po lepi dvojni podaji z Benjaminom Verbičem prodrl v kazenski prostor Litve. Po prekršku je padel in sodnik Istvan Kovacs iz Romunije, ki je dopuščal kar grobo igro, je pokazal na najstrožjo kazen. Izvedel jo je kar Iličić sam in s petim golom v reprezentančnem dresu Slovenijo popeljal v vodstvo.

Že štiri minute za tem je Iličić po prodoru poskusil še s strelom z 18 metrov, a meril naravnost v vratarja gostov. Do konca polčasa smo v 34. minuti videli še lep prodor debitanta Repasa, ki pa se pri zaključnem strelu ni najbolj izkazal. Zletel je prek gola. Nogometaši obeh ekip so na tekmi, ki je bila bolj kot kvalifikacijska videti kot prijateljska, odšli na polčas.

Josip Iličić še drugič z enajstih metrov

Zvezdnik Atalante je blestel. | Foto: Morgan Kristan / Sportida Zvezdnik Atalante je blestel. Foto: Morgan Kristan / Sportida Drugih 45 minut igre je bilo vsaj na začetku veliko bolj dolgočasnih, a v zaključku se je izkazalo povsem nasprotno. Prvo razburjenje smo dočakali šele v 61. minuti, ko je po lepi akciji Šporarja in Iličića do žoge pred vratarjem Litve prišel Repas. Debitanta je Ernestas Šetkus podrl in romunski sodnik je še drugič pokazal na najstrožjo kazen. Še drugič je enajstmetrovko v gol spremenil Iličić in povišal vodstvo Slovenije.

Potem je Slovenija v napadu za nekaj časa ugasnila, dve priložnosti pa je imel kapetan Litve Flodor Černych. Najprej v 68. minuti, ko je pred gol Slovenije prodrl po levi strani in le za las zgrešil cilj. Že v naslednji akciji je meril z glavo, a je bil njegov poskus lahek plen za vratarja Jana Oblaka.

V zadnjem delu je Slovenija navdušila

Slovenija je bila spet nevarna v 71. minuti, ko je poskusil razigrani debitant Repas, a je njegov strel znotraj kazenskega prostora zletel čez gol Litve. Že dve minuti pozneje je z glavo poskusil Miha Mevlja, a je novopečenemu branilcu ruskega Zenita gol preprečil eden izmed Litovcev s posredovanjem na golovi črti. To so bile minute Slovenije, že v naslednji akciji je rezervist Birsa dodobra ogrel dlani vratarja Litve, ki je njegov poskus s skrajnimi močmi odbil v kot. Po tem je do strela z glavo prišel Jasmin Kurtić, a meril čez gol.

V 82. minuti smo videli akcijo tekme. Po podaji Birse je pred gol Litve prišel Verbič in rutinirano, v slogu največjih mojstrov nogometa, še tretjič zadel za Slovenijo. Pod četrti gol se je po samostojni akciji v zadnji minuti podpisal Birsa.

Slovenci so spet v igri za nastop na svetovnem prvenstvu v Rusiji. | Foto: Morgan Kristan / Sportida Slovenci so spet v igri za nastop na svetovnem prvenstvu v Rusiji. Foto: Morgan Kristan / Sportida

V zadnja dva kroga s točko minusa, kaj bo na Wembleyju?

Slovenija je lahko po dveh zaporednih kvalifikacijskih porazih proslavljala visoko zmago. Po njej so Slovenci dva kroga pred koncem rednega dela kvalifikacijske skupine F teoretično še v igri za drugo mesto in dodatne kvalifikacije za nastop v Rusiji, a v praksi v čudežen preobrat verjetno verjame zelo malo gledalcev.

Slovenijo, ki je s 14 točkami na tretjem mestu skupaj s Škotsko, za drugo Slovaško pa ima točko zaostanka, do konca kvalifikacij čakata še tekmi proti Angliji v gosteh in proti Škotski doma. Škoti bodo igrali še doma proti Slovaški. Slovake ob tem čaka še domača tekma z Malto.

Slovenija : Litva 4:0 (1:0)

Kvalifikacije za svetovno prvenstvo 2018, osmi igralni dan. Štadion Stožice v Ljubljani, gledalcev 6230. Sodnik: Istvan Kovacs. Pomočnika: Vasile Florin Marinescu in Ovidiu Artene. Četrti sodnik: Marius Avram (vsi Romunija).

Strelci: 1:0 Iličić 25./11m, 2:0 Iličić 61./11m, 3:0 Verbič 82., 4:0 Birsa 90.

Slovenija: Oblak; Viler, Mevlja, Cesar, Skubic; Rotman, Verbič, Kurtić, Repas (od 86. Vetrih); Iličić (od 85. Matavž), Šporar (od 64. Birsa). Trener: Srečko Katanec.
Litva: Šetkus; Vaitkünas, Klimavičius, Kijanskas (od 79. Girdvainis), Borovskij; Kuklys, Slivka, Šernas (od 80. Verbickas), Novikovas, Valskis (od 65. Spalvis); Černych. Trener: Edgaras Jankauskas.

Rumeni kartoni: Klimavicius 24. (Litva); Cesar 42. (Slovenija), Slivka 26. (Slovenija),, Sernas 51. (Litva), Verbič 58. (Slovenija).