Rok Plestenjak

Ponedeljek,
29. 7. 2013,
12.35

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Andrej Zalar vročina

Ponedeljek, 29. 7. 2013, 12.35

8 let, 7 mesecev

Igrati v vročini? Protipropaganda nogometa

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Vročinski val, ki v zadnjem obdobju spravlja v zagato dobršen del Evrope, na lastni koži čutijo tudi nogometaši. Kako se spopadajo z zahtevnimi pogoji in kako o njih razmišljajo sodniki ter zdravniki?

Čas rekordne poletne vročine nas sili, da pospešeno iščemo raznovrstne načine za osvežitev in pri tem ne skoparimo z domišljijo. Večina si to lahko privošči. Nogometaši, ki se v Sloveniji potegujejo za prvoligaške točke, nimajo takšne sreče. Srečujejo se z igralnimi pogoji, ki mejijo na potrebe nadčloveških naporov, počivanje v senci pa ostaja zgolj pobožna želja. Nekateri si nogometni kruh služijo v popoldanskih urah, ko je žgoče sonce brez milosti, drugi v soparnih večerih. Kako se nogometaš odzove na takšno vročino? "Tega ne pozdravljam. Ko ti sonce tako meri v glavo, je na koncu več kot 40 stopinj. Zakaj se igra ob takšnih urah, če so bili nekaj let nazaj postavljeni pogoji, da morajo imeti prvoligaški štadioni reflektorje?" je v občutljivo temo, povezano s potrebami vnaprej predvidenih televizijskih prenosov, zagrizel Matej Mavrič Rožič. Nekdanji reprezentant spada med najbolj izkušene nogometaše Prve lige Telekom Slovenije, zato je njegovemu mnenju vredno prisluhniti.

V dresu kanarčkov je peklenske razmere vročega poletja občutil dvakrat zapored. Prejšnji teden na domači tekmi z Olimpijo, ki je potekala v popoldanskih urah in pred skoraj praznimi tribunami, rekordna vročina pa ga je pozdravila tudi na sobotnem derbiju v Mariboru, ko je nemočno spremljal razigrani ples mariborskih nogometašev. "Igrati v takšnih razmerah je protipropaganda nogometa. Kakovost je veliko slabša, ob tistih urah pa so ljudje raje na kopališču kot pa na štadionu." Mučne so tudi posledice, saj so napori veliko večji kot na tekmah, odigranih v "normalnih" okoliščinah. Med dvobojem z Olimpijo je Mavrič izgubil kar 3,9 kg in se načudil tehtnici, ki je nakazala pasti pasjega poletja. "Definitivno preveč. Telo potrebuje več časa, da si opomore in je pripravljeno na nove napore. To je velik udarec za telo, pa tudi za slovenski nogomet," razmišlja Pirančan, ki se je nazadnje z vročino spopadel v soboto, a to tudi sprejel kot obvezni del nogometnega profesionalizma.

Zbranost in razmišljanje trpela

V nedeljo se je prva prvoligaška tekma začela ob 18. uri. Na njej je nastopil tudi Doris Kelenc, stari znanec prvoligaških zelenic. "Seveda se je malce čutilo. Nekatere je bolela glava, nekaterim je bilo slabo, v naši ekipi je bilo pet takšnih. Drugače pa smo na to kar dobro navajeni, saj tudi treniramo v vročini," je dejal Štajerec, eden izmed junakov Zavrča, ki je po dveh zaporednih zmagah poskočil na drugo mesto. V Kranju se je v nedeljo potil pod gorenjskim soncem, ki je nogometašem pričaral izjemno visoke temperature: "Če je 30 stopinj, je še v redu, kar pa je višje, pa je res preveč. Sonce neznosno udarja v glavo. Zbranost in razmišljanje sta v takšnih okoliščinah 'katastrofalna', tekalni prispevek pa vsaj v mojem primeru ni trpel. Žal ne smemo nositi kape (smeh)," se je spomnil na pokrivalo, ki ga ob močnih sončnih žarkih pogosto uporabljajo vratarji, ter dodal, da je ekipa Zavrča na srečo dovolj izkušena. Zato je vedela, kako ravnati ob podobnih primerih ter kako poskrbeti za primerno količino zaužite tekočine. In to že večer pred tekmo.

Pomembnost prekinitev, ki omogočajo kratek počitek in osvežitev igralcev, je v času neznosne vročine ogromna. Ker sodniški premor ni zapisan v uradnih pravilih, se jih delivci pravice iznajdljivo poslužujejo na različne načine. Vodja tekmovanja Andrej Zalar nam je potrdil, da so sodnikom premore predlagali v obliki priporočila. "Tako je tudi v tujini. Mi se držimo tega, da ga ni v pravilih, sodniki pa imajo možnost za prekinitev," je poudaril. Njegove besede je potrdil predstavnik sodniške stroke v Sloveniji Darko Čeferin: "To je pač besedna igra. Mednarodna nogometna zveza (FIFA) v pravilih ne predvideva sodniškega timeouta (minute za odmor), imajo pa sodniki možnost prekinitve, v kateri se igralci osvežijo. Če je tako vroče kot zdaj, sodniki takšne prekinitve dovolimo tudi večkrat na polčas. Predvsem v primerih daljših prekinitev ali poškodb igralca. Mora pa biti žoga takrat nekje blizu sredine, da je pošteno do obeh ekip."

Ker imajo sodniki obvezne treninge okrog 18. ure, so dobro navajeni na vročino, ki je zavladala v tem delu Evrope. V nedeljo, ko so se z vročino poigrali nogometaši Triglava in Zavrča, je nogometna Evropa postregla s še bolj nemogočimi pogoji. V Gradcu se je denimo srečanje avstrijskega prvenstva začelo že ob 16.30, živo srebro pa je pokazalo krepko več kot 40 stopinj, dvoboji nemške druge lige pa so navkljub vročinskemu valu potekali celo v času nedeljskega kosila. Narava pač ne dopušča možnosti izbire, profesionalci pa se ji morajo podrediti. Na srečo so vsaj v prihodnjih dneh napovedane ohladitve …