Torek,
5. 6. 2012,
9.23

Osveženo pred

6 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

rekreacija prehrana

Torek, 5. 6. 2012, 9.23

6 let, 2 meseca

Koliko naj spijem?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Veliko ljudi, tako športnikov kot neaktivnih ljudi, je blago dehidriranih, pa tega niti ne opazijo.

Dehidracija se stopnjuje, kar pomeni, da zlahka postaneš dehidriran, če ne piješ redno. Še posebej hitro se to pozna pri telesni aktivnosti in/ali vročini.

Znaki dehidracije

Morebitno začetno dehidracijo bomo opazili po simptomih, kot so lenobnost, utrujenost, izguba apetita, občutek izredne vročine, slabost, suha usta. Praktičen indikator je lahko tudi urin. Raziskava na univerzi v Connecticutu v ZDA je pokazala, da je barva urina podobno natančen pokazatelj dehidriranosti kot merjenje specifične teže in osmolarnosti urina.

Koliko tekočine zaužiti na dan brez telesnih aktivnosti?

Po spletu kroži mnogo informacij, ki obljubljajo takšne in drugačne pozitivne učinka ne telo, če bomo spili več tekočine. Študija iz leta 2008, ki je bila narejena na univerzi v Pennsylvanii v ZDA je prišla do zaključka, da ni nobenih dokazov, da bi pili več vode, kot je treba. Največkrat priporočena količina vode na dan je od 1,5 do 2 litra, vendar je to neka povprečna vrednost. Priporoča se tudi pitje glede na zaužite kalorije, in sicer za 1000 kcal naj bi popili 1 liter tekočine.

Kaj šteje pod tekočino?

Že velikokrat napisan stavek, da je najbolj zdravo piti navadno vodo, ste si verjetno že zapomnili, vendar se pri dnevnem vnosu tekočine šteje prav vse. Tekočina iz kave, čaja, sadnega soka, juhe, mleka in celo iz jedi, če smo natančni.

Tadej Jurman, absolvent živilstva in prehrane ter vaditelj fitnesa