Dallas Mavericks Luka Dončić Luka Dončić Goran Dragić Goran Dragić Miami Heat Liga NBA

Ponedeljek, 10. 5. 2021, 3.52

Liga NBA, 9. maj

Dončić predčasno pod prho

Luka Dončić | Foto Guliver Image

Čeprav je bil Luka Dončić (15 točk, 5 skokov, 5 asistenc) zaradi grobosti izključen že na začetku tretje četrtine, je Dallas brez težav ugnal Cleveland (124:97) in tako okrepil svoj položaj v boju za peto mesto na lestvici zahodne konference. Goran Dragić se je zmage Miamija nad Bostonom (130:124) razveselil že v matinejskem terminu, ob tem je prispeval devet točk in sedem asistenc.

Luka Dončić se znova ni znašel v središču pozornosti (le) zaradi svoje igre. Tokrat sicer ni dobil tehnične napake, ki bi, zaradi podatka, da si jih je prislužil že 15, pomenila avtomatično kazen neigranja ene tekme. So ga pa sodniki zaradi grobosti že na začetku tretje četrtine izključili. Pred tem so si vzeli skoraj pet minut za ogled posnetka obrambne akcije, v kateri je Ljubljančan pod košem sprva udaril in nato še odrinil Collina Sextona. Presodili so, da je bil pri tem pretirano grob, in ga zato poslali pod prho. LD 77 je ob tem le debelo pogledal, odkorakal v slačilnico in cinično dvignil roko.

"Takšne stvari se med tekmo dogajajo. A to je bil boj dveh košarkarjev v boju za žogo. Nisem ga namenoma udaril. Tudi po ogledu posnetka imam takšen občutek. Prav zaradi tega me je izključitev presenetila," je dogajanje komentiral Dončić, ki si je do napake za izključitev priigral lepe nastavke za statistično uspešen večer. V slabih 22 minutah igre je namreč dosegel 15 točk (met iz igre 5:11, za 3 točke 0:2, prosti meti 5:7), ujel pet odbitih žog in zbral pet asistenc.

Ob Dončićevi izključitvi je Dallas, za katerega nista igrala Kristaps Porzingis in Maxi Kleber, vodil z rezultatom 68:57. V nadaljevanju so Slovenčevi soigralci še odločneje strnili svoje vrste, dodatno dvignili tempo igre, dobili preostali dve četrtini, vodili tudi s 30 točkami naskoka in na koncu slavili visoko zmago nad predzadnjim moštvom vzhodne konference z rezultatom 124:97. Tim Hardaway je ob tem prispeval 25 točk, Josh Richardson pa pet manj.

Tim Hardaway je bil prvi strelec Dallasa. | Foto: AP / Guliverimage Tim Hardaway je bil prvi strelec Dallasa. Foto: AP / Guliverimage

Dallas je tako brez Dončića v glavni vlogi s četrto zaporedno zmago in šesto na zadnjih sedmih tekmah vstopil v zadnji teden rednega dela sezone. Peto mesto, ki utegne postreči z obračunom "slovenskih" klubov (Dallas-Denver), bodo Teksašani v tem tednu branili na tekmah z Memphisom, New Orleansom, Torontom in Minnesoto.

"Pomembna zmaga. Odigrali smo na visoki ravni, predvsem Hardaway in Powell. Tudi Brunson je dobro zapomnil vrzel po Dončićevi izključitvi. Te pa ne bi komentiral," je dejal trener Dallasa Rick Carlisle.

Gogi do zmage v Bostonu

Tudi moštvo Miami Heat je dobilo pomemben obračun v boju za mesta v vzhodni konferenci, ki vodijo neposredno v "play-off". Po zmagi nad Bostonom je zadržalo šesto mesto, do konca rednega dela pa bodo imeli košarkarji še kar nekaj težkih izzivov. Celtics so sedmi, imajo dve zmagi manj od Miamija.

Miami Heat | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Tokrat je Miami proti Bostonu ob polčasu vodil z debelimi 26 točkami prednosti (79:53), a so se Kelti v drugem vrnili v igro in ob koncu tekme Floridčanom povsem približali. Ti so vseeno ostali dovolj zbrani, da so dosegli 37. zmago v sezoni.

V moštvo Miamija sta se vrnila Jimmy Butler in Tyler Herro. Butler je bil s 26 točkami prvi strelec gostov, Duncan Robinson jih je dodal 22, Bam Adebayo 20 in Trevor Ariza 19. Slovenski član podprvakov Goran Dragić je v slabih 29 minutah igre prispeval devet točk in sedem asistenc. Najboljši strelec tekme je bil Francoz Evan Fournier pri Bostonu, dosegel je 30 točk (zadel je sedem trojk), le eno manj je vknjižil Jayson Tatum.

Liga NBA, 9. maj:

Boston Celtics : Miami Heat 124:130
Fournier 30, Tatum 29, Walker 18; Butler 26, 11 as., Robinson 22, Adebayo 20, … Dragić 9, (7 as., 3. sk, v 28:59 min.)

Cleveland Cavaliers : Dallas Mavericks 97:124
Sexton 24, Kabengele 14; Hardaway 25, Richardson 20, Dončić 15 (5 skokov, 5 asistenc, v 21:37 min)

Los Angeles Clippers :  New York Knicks 100:106